Intel, Turbo belleği yeniden yaratttı!

Intel'in Turbo Memory projesi raftan indirilmişti; şimdiyse çok büyük bir iddiayla geri dönüyor!

Turbo memory'nin yeni adı Braidwood
Intel, bu sefer başarılı olabilecek mi?

İşlemci bellek kontrolcülerinin yeni Intel işlemcilerle birlikte işlemci içerisine alınması, anakartların performans üzerindeki etkisini düşürdü. İşte bu yüzden Intel, daha önce rafa kaldırdığı bir projeyi geliştirerek tekrar gündeme getiriyor.

2006 IDF'de tanıtılan Turbo Memory isimli özellik, sistemin veriye erişimindeki gecikmeyi azaltmak amacıyla anakart üzerine flash bellek konulmasıydı. Bu proje başarısızlığa uğradı. İki sebeple, bu belleğin anakart üzerindeki konumu verimli olması için çok uzaktı ve Microsoft da gerekli yazılımı geliştirmek için çaba sarf etmemişti.

Turbo Memory'nin yeni ismi Braidwood olacak ve Intel'in yeni 5 serisi çipsetlerinde kullanılması düşünülüyor. Anakart üzerindeki SSD olarak tanımlanabilecek bu sistem ONFi2 bus'ın üzerinde yer alacak ve muhtemelen 4, 8, 16 ve 32 GB boyutlarda hafızaya sahip olacak. Veriler işlemciye daha çabuk ulaştırılacak ve gecikme süreleri çok düşecek.

Bu teknoloji tutulursa mekanik sabit disklerin ömrünü de uzatabilir. SSD'ler yerine anakart üzerindeki bu sistem ve geniş kapasiteli mekanik sabit disk kullanımı ekonomik ve verimli bir seçenek olabilir. Bu sistemin SSD satışlarını baltalayacağı veya SSD'ye olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği yönündeki analizler ise biraz abartılı.

SSD'ler sadece sistem dosyalarının ve programların hızlı yüklenmesini sağlamakla kalmıyor, her türlü veri aktarım işlemini hızlandırıyor. Uzun vadede SSD'nin pazar payından bir miktar götürmesi muhtemel bu sistem, başarılı olursa tüketicilere daha geniş bir seçenek yelpazesi sunacak ve anakart piyasasındaki rekabeti de körükleyecek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ses istemiyorsak tek çözüm hafıza kartları olacaktır
mutlaka piyasayı kaplayacaklar
gelişmesi kaçınılmaz
daha iyisi bulunmazsa tabi gelişene kadar

RAM disk gibi bir şey mi acaba?

eh bi halta yaramayacak birçözümdemek mantıklı bellek kontrolcüsü işlemci dışındayken imkansız performans artması çünkü istesede istemesede bir sürü veri yolu oluşacak ve hangisine yetişecek acaba işlemci. amd boşuna uğraşmadı bu işlerlen intel halen kokmuş mimari ile bişey yaparımdiye orasını burasını yırtıyorda bi halta yaramaz.

microsoftun destek vermemesinin nedeni ssd lerin performansının geçici olması

Vallahi pahalı olmasında performans analizlerini zaten değerli Chip editörleri bizimle vakti saati geldiğinde paylaşır gerisi AMD'nin yapacağı yenilikleri karşılaştırmamıza kalır.

Sene 1997 değil bir çok kişi en azından ben öyle olduğunu sanıyorum artık yeni teknolojilere balıklama atlamıyorlar önce bekliyor sonra formlarda tartışıp cüzdanına bakıp nihayi kararını veriyor.

Intel akıllı ol bence herşey para demek değil :X

her zaman ki gibi intel bir amd yeniliğini gecikmeli de olsa taklit etti ve bellek kontrolcüsünü işlemci içerisine aldı. hipertransportu da taklit etmişti, 64 bit makina kodunu da. diğer taklitlerini yazacak vaktim yok, ama intelin tükürdüğünü yalama stratejisini koruduğunu söyleyebilirim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir