Intel, Türkiye'yi araştırdı...

Türkiye'de bilgisayar kullanımı ne alemde, merak ediyor musunuz? Soruların yanıtları bu haberde.

Intel, Türkiye'yi araştırdı...
"Bilgisayarım olsaydı eğitim amaçlı kullanırdım" diyenlerin sayısı oldukça yüksek. Kadınlar ve erkekler arasındaki sayısal uçurum ise tehlike sinyalleri veriyor.

Intel, Türkiye'nin kalkınma ve gelişiminde bilişimin yaratabileceği olumlu katkı konusunda farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Intel tarafından ülkemizin e-dönüşüm sürecinde bulunduğu noktayı ortaya koymak adına bağımsız bir araştırma şirketine yaptırılan "Türkiye Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması"nın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye'de bu alandaki en güncel verilere dayanan çalışma olma özelliğini taşıyan araştırmanın sonuçları, Prof. Dr. Nilüfer Narlı ve Prof. Dr. Kerem Alkin tarafından da sosyolojik ve ekonomik yönleriyle değerlendirildi.

"Eğitim şart, eğlence gerekli"
"Türkiye Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması"nın ortaya koyduğu çarpıcı sonuçlardan biri, bilgisayarın kullanım amaçları arasında eğitim ve öğretimin, kullanıcı olmayanlar arasında kullananlara göre daha öncelikli olarak konumlandırılıyor olması.

Araştırmada çeşitli etkinlikleri ne sıklıkta gerçekleştirdikleri sorulan kullanıcıların yüzde 40'ı "müzik dinlediğini, indirdiğini, satın aldığını" belirtirken, ikinci sırada "e-posta okumak ve göndermek", üçüncü sırada "web sitelerinde dolaşmak", dördüncü sırada ise "chat yapmak" yer alıyor.
Bilgisayar kullanıcısı olmayan kişiler ise bir gün bilgisayar kullanacak olurlarsa eğitim ve öğretimi de (59,7%) müzik (61%) ve fotoğraf/video (62,4%) amaçlı kullanım kadar önemsediklerini dile getirmiş.

Türkiye'de bilgisayar ve kadınlar

Bilgisayar kullanımında "kadının adı yok"
"Türkiye Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması" sonuçlarına göre, son bir ay içerisinde bilgisayar kullanma oranı erkekler arasında yüzde 85 iken, bu oran kadınlar arasında yüzde 58 düzeyinde kalıyor. Başka bir deyişle bilgisayar kullanan her kadına karşılık 1,5 erkek kullanıcı bulunuyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu söz konusu değerlerin önemli bir soruna işaret ettiğine dikkat çeken Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, görüşlerini şu sözlerle açıkladı: "Bu veriler, ülkemizde kadınla erkek arasında bilgisayar kullanımı konusundaki erişim olanakları ve farkındalık sorununu ortaya koymak açısından son derece önemli. Aynı zamanda çıkan yüzdeler, toplumun genelinin yanı sıra, özellikle kadınların bilgisayar okuryazarlığı, kullanımı ve bilişimin diğer unsurlarından sağlayabilecekleri faydalar konusunda hem bilinçlendirilmesi ve cesaretlendirilmesi hem de gerekli imkanların oluşturulması doğrultusundaki ihtiyacı net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu sonuçlar da bize Intel olarak 2005 yılından beri hayata geçirdiğimiz, teknolojiye ve bilişime en uzak kesim olarak görülen kadınlarımıza bilgisayar ve İnternet'in faydalarını anlatmaya çalıştığımız "Kadın ve Bilişim Platformu" projemizle ne kadar doğru bir alana odaklandığımızı gösteriyor. Intel olarak bilişim teknolojilerinin Türkiye'nin neresinde yaşıyor, hangi yaştan ve cinsiyetten olursa olsun tüm bireylere sağlayacağı fırsat eşitliğine dikkat çekmeye bundan sonra da devam edeceğiz. Bu araştırma sonuçlarının paylaşılmasının ardından bilgisayar ve İnternet kullanımı konusunda karşılaşılan engellerin azalarak ortadan kalkacağı bir döneme girmiş olmayı umut ediyoruz" dedi.

Intel başka ne çalışmalar yapacak?

Bilgisayar kullanımının toplumsal ve bireysel hayatın her alanında sayısız olanaklar sağladığını ve kullanım alanlarındaki çeşitliliğin sevindirici olduğunu belirten Çiğdem Ertem, kullanıcı kesim arasında eğitim-öğretim ile bankacılık gibi hizmetlerin öncelikli olarak anılmamasının bu alanda bir bilinçlendirme eksikliği olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Intel'in Türkiye'de yürüttüğü Intel Öğretmen Programı, Intel Öğrenci Programı, bu programın İnternet eğitim sitesi Skoool ve Intel sponsorluğunda yürütülen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Şenliği'ne (ISEF) katılım gibi eğitimi destekleyici projelere dikkat çeken Ertem, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ve Intel olarak da destek verdiğimiz çalışmalar kapsamında, okullarımızda araştırmaya yönelik eğitim anlayışının hızla oturmaya başladığını; yeni kuşakların sorgulayan, araştıran ve sonuç üreten bireyler olarak yetişme sürecinde bilgisayar kullanımı dahil tüm yöntem ve araçlardan faydalanma konusundaki istekliliğini yakından gözleme olanağı buluyoruz. Eminim ki, bu araştırma 5 yıl sonra tekrarlanacak olursa, çok daha farklı sonuçlar elde etmemiz sürpriz olmayacak."

Uzmanlar ne diyor?

Türkiye Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması'nı sosyolojik açıdan değerlendiren Prof. Dr. Nilüfer Narlı, bilgisayar kullanımına ve algılara ilişkin verilere duyulan ihtiyacın giderek arttığını ve Intel'in araştırmasının bu yönüyle önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini belirtti.

Narlı, "Bu araştırma verilerinin de ortaya koyduğu gibi kadınlar, 30 yaş üstündekiler ve düşük sosyo-ekonomik statü grubundakiler bilgisayara ve internete erişimde ve kullanımda dezavantajlı konumdadır. Özellikle Güneydoğu ve Karadeniz illerindeki genç kızlara bilgisayar eğitimin ulaştırılması için gerekli çabalar, kalkınma ve sosyal cinsiyet uçurumun kapatılması için özel önem arz ediyor" yorumunda bulundu. Narlı ayrıca, bilgisayar/internet okuryazarlığı eğitimi konusunda kamu, özel sektör, sivil toplum örgütlerinin işbirliğinin teşvik edilmesi gerektiğini, yerel yönetimler ve üniversitelerin bu ortaklığın temel direkleri olduğunu belirtti.

Araştırma sonuçlarını ekonomik açıdan yorumlayan Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında olması gereken noktadan çok daha geride kaldığını, bu durumun değişmesi için demir-çelik ve tekstil gibi sektörlerden daha teknolojik ve yüksek katma değerli alanlara yönelmek gerektiğine dikkat çekti. Türkiye'nin artık bir saniye gecikmeye dahi tahammülü olmadığını dile getiren Alkin, "bu atılımı bir an önce yapmazsak dahil olmaktan gurur duyduğumuz G20 ülkelerinden biri olarak kalmamız imkansız hale gelecektir" dedi.

Araştırmanın tamamını (PDF formatında, 4 MB) bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

başlık yanlış olmuş "Bilgisayarı nasıl kullanıyoruz" daha doğru olurdu

hmm ok :D :D

yüzde 70 amatör yüzde 30 profesyönel

bu araştırma yazısını okuyunca ne kadar doğru bir seçim yaptığımı ve INTEL gibi büyük bir kurumun ne kadar profesyonel düşündüğünü bir kere daha görmüş oldum...!!!

benim birey olarak beklentilerim, büyük ve atılımcı teknoloji müesseselerinin kuru kuruya sadece teknoloji üretmesi değil, ayrıca kullanıcı kitlesine profesyonel yaklaşımı ve güzel sonuçlarıdır.

SANIRIM BENİ FANATİK OLARAK GÖREN ZİYARETÇİLER BU ARAŞTIRMAYI OKUDUKTAN SONRA NEDEN INTEL WE MICROSOFT WEDE NVIDIA tutukunu olduğumu UMARIM ANLARLAR...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE MICROSOFT ÜRÜLERİ KULLANAN HERKESE SAYGILAR...!!!

... VE GÖRÜLDĞÜ GİBİ INTEL'in başka firmalarla atışmalara, çamurlaşmalara, çingene dalaşına ne vakti var nede imajı buna müsahade eder...!!!

ama mozilla firefox, apple, amd gibi firmalar ancak göz boyama ve kandırmacalarla kendilerine ancak taraftar toplayabilirler...!!! AMA INTEL TOPLUM KAZANIR, TARAFTAR DEĞİL...!!!

çünki tüm çabası teknolojinin gelişimi ve insanlığa fayda sağlamak olan bu müessese insanlığın geleceğini şekillendiren bir mükemmellik abidesi haline gelmiştir...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Sayın Edip Çiftçi aşağılayıcı yorumlar yapıp insanları sinirlendirmese ne de güzel olurdu.
Not: Ona hitaplı yazmadım, çünkü kendisi muhatabım değil.

Reklama verdikleri parayı vatandaşa ucuzluk olarak vermeleri daha uygun olurdu.

Bilgisayar parcaları her geçen zamanda en hızlı fiyatı düşen parçalardır. Onun için pahalı olan alım yerine günü geçirtecek alım yapılmalıdır.

Marka bağımlılığına HAYIR....

bu edip ciftci kim ya bende quad q 6600 islemci win 7 ve zotac amp 8800 kullaniyorum bende fanim ama bu nedir ya sanki bu arkadas bu firmalarda calisiyor ne zmn yorum yazsa altina sacma bi imza istioruz arkadasim sirf senin yuzunden ati amd ve linux kullancam haberin olsun sogutma insanlari

edip ciftci insanlara saygi duymalisin ve tercihlerinide .
saygini tercihlere gore degil insan olmanin geregi

amd pc alana bu kötü intel iyi deyip intel satanlar , intel pc alanada intel kötü deyip amd satan kafadan kontaklar olmazsa zaten tadı çıkmaz bu işlerin.
intelinde iyi olan işlemcisi iyi gidipte bu işlemci kötü demenin mantığı yok yada amd işlemcinin sadece yapabildiği bir işlem içinde intel diye diretipte rezil olmanında mantığı yok.

ben herkesin tercihlerine saygı duyuyorum ve yazdığım yorumu dikkatle okur objektif bakarsanız Intel, Microsoft ve Nvidia kullanmayanlara HAKARET ETMİYORUM...!!!

HERKES SEÇİMİNİ YAPMAKTA ÖZGÜR...!!!
BEN KİMSEYİ ZORLAMIYORUM "illa bunu kullan diye"...!!!

benim yorumlarımda, eğer bir donanım yada üründen zarar gördüysem yada problemlerle karşılaştıysam bunu yazarım ve burası da zaten bunun için var, SİZLER NEDEN ÜZERİNİZE ALINIYORSUNUZ Kİ...!!!

AMACIM BURAYA YORU YAZAN HİÇ KİMSEYİ AŞAĞILAMAK DEĞİL EĞER BÖYLE OLSA İDİ BU GÜZEL ALANDA BENİM İŞİM NE...!!! ???

buradaki bana hitab eden ve sevdiğim merak ettiğim konu ve konu ve haberleri severek okuyorum ve bazı ziyaretçiler neden beni sanki düşman yada saygısız biri olarak görüyor..???

--firefox sevmediğimi dile getirip hataları olduğunu söylediğim için mi?
--amd işlemcilerin gerçek aır iş yükü altında beceriksizliğini yazdığım için mi?
-- apple sürekli pahalı ve kaliteliymiş gibi görünen ama problemli olan sistem ve yazılımının hatalarını yazdığım ve hitap ettiği kesim sadece küçük bir kesim dediğim için mi?

SİZE SORARIM : eğer avrupa birliği IE8' i WIN7' den çıkartmış olsa idi beim bütün WIN7 ALMA HEVESİM GİDECEKTİ, peki eksik ürün aldığım için parasını siz mi verecektiniz...??? ---- HAYIR...!!!

eee ozaman benim profesyonel yazılamış ve zararlı olan donanım ve yazılımarı sevememe hakkım var, hatalarını dle getirme hakkım da var, --- AMA ANLAMADIĞIM ŞEY İNSANLAR BİR ÜRÜN İÇİN BANA HAKARET EDİYOR...!!!

AMA BEN KİMSEYE HAKARET ETMİYORUM...!!!

kusura bakmayın sayın bana laf söyleyen sayın "ZİYARETÇİLER" bana hakaret edeceğinize ürünle ilgili iki adam gibi laf edin de bizde bilgilenelim, birde sizin yorumnuzu görelim...!!!

INTEL PC - NVIDIA VE MICROSOFT' U SONUNA KADAR SEVİYORUM...!!!

klasik edip ciftci iste ne yapalim kendi yazilarini adam gibi okusa tekrar neden insanlarin "sadece ona" bu kadar dusmanca davrandigini anlar ama. Anlayabilene

hic bisi demiyorumda sadece firefox u ne kdr denediniz onu merak ediorums ayin edip ciftci ben cilgin bi intel faniyim bu arada

ben intel'i seviyorum nvidia'yıda microsoft'uda hemde sonuna kadar :)

lütfen arkadaşlar sevenleri ayırmayalım yazıktır günahtır

bizler tüketici olduğumuz için ne kadar rekabet olarsa o kadar karlı çıkarız bir ürünü eleştirirken eksileri ve artılarından bahsedilerek eleştirilir ben seviyorum demek fanatikliktir ki hiç bir karın olmadığı halde bir markanın fanatikliğini yapmanın ve aynı hizmet veya mala fazla para ödemenin hiç bir mantıklı açıklaması yoktur. ben intel'i seviyorum :)

Sen de yorum yaz