Intel ve AMD: Çekirdeklerin savaşı

CHIP Online, AMD ve Intel'in hem güncel, hem de geleceğe dair planlarını açığa çıkartıyor.

Çok da uzak olmayan bir gelecekte Intel imparatorluğu AMD asileri ile kıyasıya savaşacak. AMD, ezeli rakibini performans açısından yerle bir etmek istiyor. Fakat imparatorluk karşılık veriyor.

Nehalem, Larrabee, Fusion, Deneb; bunları tanıyor musunuz? Büyük işlemci üreticileri birçok güncel model sunuyor ama bunun yanında birçok modeli de sırada bekliyor. Kod adı galaksisindeki karmaşa, deneyimli donanım uzmanlarının bile kafasını karıştırıyor. Sizlere AMD ve Intel'in şu an piyasada hangi ürünlerinin olduğunu ve fabrikalarında neler ürettiklerini açıklayacağız.

Çekirdeklerin savaşında bir sonraki katliam başlıyor. Çıkacak amiral gemilerinin bazıları hakkında ilk bilgiler ifşa oldu. Fakat Intel'in Larrabee teknolojisinin arkasında ne var? Nehalem nedir? AMD, Deneb işlemcileri ile yeniden tavan yapabilecek mi? Sizlere en önemli gelişmeleri tanıtıyoruz.

Intel: Hem şimdi hem de gelecekte başarı

Intel, Core 2 Extreme işlemcileri ile elinde büyük bir koz bulunduruyor. Bu işlemciler çok fazla güç ve soğutucu el verdiği sürece overclock imkânı sunuyor. Karşılık olarak ise cüzdanınızın derinliklerine inmelisiniz: Fiyatları da isimleri gibi çok uçuk, aynı paraya komple bir sistem almak mümkün oluyor. Sizlere Intel'in Extreme serisi güncel amiral gemisini ve gelecekteki planlarını açıklıyoruz.

Intel: Hem şimdi hem de gelecekte başarıLüks CPU: Intel Core 2 Extreme QX9770
Soket 775 tabanlı QX9770 şu sıralar piyasada bulabileceğiniz en hızlı masaüstü işlemcisi. CPU 3,2 GHz saat hızında çalışıyor ve 6 MB L2 önbelleğe sahip. Modern 45-nm üretim tekniğine göre üretildi ve 400 MHz ile (çarpı 4 = 1.6 GHz) en yüksek FSB hızını destekliyor. Maksimum güç tüketimi 136 Watt. İşlemci 3DMark05'te 10.307 gibi yüksek bir puana ulaştı; CineBench testini ise 14,6 saniyede tamamladı. Her iki değer de tavanda.

Eğer 1780 Dolarlık bir işlemciyi satın alacaksanız soğutmaya çok önem vermelisiniz. En modern soğutma sistemleriyle bile dikkatlice overclock yapmanızı ve sonucu uzun süreli testler ile doğrulamanızı tavsiye ediyoruz.

Intel: Hem şimdi hem de gelecekte başarıDaha fazla güç: Intel Nehalem
Core mimarisinin halefinin ismi Nehalem. Intel bu yeni teknolojinin tüm spesifikasyonlarını henüz açıklamadı fakat şurası kesin ki, çekirdek üretimi için 45-nm tekniği kullanılacak. İlk çekirdeğin ismi "Bloomfield". Intel, Nehalem ile bellek denetleyicisini doğrudan CPU içerisine inşa edecek ve böylece FSB tarafından sınırlanan yonga seti dolambacı ortadan kalkacak. Ayrıca yüksek fiyatlı modeller yine Hyper-Threading barındıracak. Bu teknoloji sayesinde çoklu veri yığınları sanki çoklu çekirdek varmış gibi (simülasyon) ile paralel olarak işlenebilecek.

Intel: Hem şimdi hem de gelecekte başarıEkran kartı savaşı: Intel Larrabee
Intel, Larrabee ile tamamen yeni bir alana giriş yapıyor. Firma geçmişte özellikle yonga seti ve işlemcilerde uzmanlaşmışken, bu teknoloji ile harici ekran kartları üretmek mümkün olabilecek. Intel şu ana kadar Larrabee hakkında çok az bilgi açıkladı. Fakat ilk nesil kartların Nvidia'nın Geforce GTX-200 serisi karşısında yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Prensip olarak bu kartlar PCI-Express 2.0 ile optimize edilecek ve 1 ila 2 GB arasında video belleğine sahip olacak. Ayrıca her biri 4x çoklu kullanımı (Multithreading) destekleyen en az 16 çekirdekten bahsediliyor. İlk bilgilere göre en geç 2010 başlangıcında ilk modeller kitlesel pazara ulaşacak; yazılımı geliştiricileri ise 2009 başında kart örneklerine erişebilecek.

AMD: Phenom ve Fusion ile gözün yettiği yere kadar

AMD'nin büyük planları var: Güncel Phenom serisi bir yana, Intel'in rakibi özellikle ekran kartları ile puanları topluyor. Buna rağmen AMD, portföyünde özellikle fiyat konusunda ikna edici olan ürünler barındırıyor. Sizlere şu anki top-modelleri tanıtacağız ve asilerin gizli planları açığa çıkaracağız.

AMD: Phenom ve Fusion ile gözün yettiği yere kadarUcuz ve sinsi canavar: Phenom X4 9950 Black Edition
Phenom X4 9950 Black Edition dört çekirdekli AMD'ler arasındaki en üst model oluyor. 2,6 GHz saat hızıyla çalışan işlemci, çekirdek başına 512 KB L2 önbelleği ve 2 MB büyüklüğündeki üçüncü seviye önbelleğiyle özellikle oyunculara hitap ediyor. Intel'den farklı olarak AMD, 4 çekirdeklilerini 65-nm tekniğine göre üretiyor ve bu da ısı oluşumuna negatif etkide bulunuyor. TDP (maksimum güç tüketimi) 140 Watt ki, bu da Intel'in en güçlü Extreme-CPU'larından fazla bir değer oluyor.

"Black Edition" ibaresi değiştirilebilir çarpanı ifade ediyor. Bunun anlamı: CPU'yu sadece FSB ile değil aynı zamanda çarpan değeriyle de overclock edip soğutma el verdiği sürece yüksek değerlere ulaşabiliyorsunuz. İşlemci AM2 ve AM2+ soketli anakartlarda çalışıyor.

AMD: Phenom ve Fusion ile gözün yettiği yere kadarGPU ve CPU birleşti: AMD Fusion
AMD'nin en hırslı projesinin ismi Fusion. Burada amaç CPU ve GPU'yu tek bir yongada birleştirmek. Şu sıralar firma notebook ve masaüstü işlemcileri için farklı modeller planlıyor. Her iki platform için de bu serinin ismi "Swift" olacak. İlk Notebook-Fusion'ların yakında çıkması beklenirken AMD, PC pazarı için biraz daha bekleyecek. En erken 2010'da PC'nizi bu modellerle donatabileceksiniz. CPU kısmı güncel Phenom mimarisini baz alıyor. GPU kısmının nasıl gözükeceği ise henüz belli değil. Aynı zamanda Fusion işlemcilerin saat hızları ve performansı hakkında da bir bilgi yok. Buna karşın AMD'nin DDR3-bellek desteğini ekleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

AMD: Phenom ve Fusion ile gözün yettiği yere kadarDaha ufağı daha iyidir: AMD Deneb, Propus ve Heka
Intel çoktandır 45-nm üretim süreci ile hareket ederken AMD Deneb ile açığı kapatmayı düşünüyor. Deneb 2008 sonu için duyurulan ve DDR3-bellek desteğini beraberinde getiren işlemci çekirdeğini temsil ediyor. Bu çekirdek özellikle yüksek frekanslı modellerde kullanılacak ve shared Level-3 önbelleğine sahip olacak. 2009'dan itibaren Deneb FX'i baz alan üst sınıf işlemciler piyasaya sürülecek.

Giriş sınıfına da Propus çekirdeğinin baz alacak olan Phenom-CPU'lar uygun düşüyor. AMD ilk nesilde hem ucuz DDR2 bellekleri destekleyecek hem de Third-Level önbellekten feragat edecek. Böylece yeterli performans sunan düşük güç tüketimli işlemciler (TDP: 65 Watt) üretilecek.

Bahsetmeye değer bir diğer konu ise "Heka". Bu çekirdek yeni üç çekirdekli işlemcilerde kullanılacak. AMD daha şimdiden Toliman çekirdeğini kullanan bazı modeller piyasaya sürdü. Üç çekirdekliler uygun fiyatları ile dikkatleri üzerine çekebilir. Performansları multimedya veya oturma odası PC'leri için fazlasıyla yetiyor; elbette bu işlemciler oyuncu-PC'lerinde de iyi bir fiyat/performans oranı yakalıyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

"2,5 GHz saat hızıyla çalışan işlemci 512 MB L2 önbellek"

512 MB?

@mustafa91

bildiriminiz için teşekkürler. gerekli düzeltme yapıldı ;)

"...Nehalem ile bellek denetleyicisini doğrudan CPU içerisine inşa edecek..."

Intel de AMD'nin yolundan gitmeye başlıyor demek ki.

Yahu kafam karmakarışık oldu.Ama İntelin E8500 işlemcisi gerçekten iyi duruyor....

intel fani deilim ama q6600 u 7 ay once aldim 2,4@3,2 stock fanla voltajsiz calistiriorum 8mb on bellekle hayatImdaki en iyi islemci bence.. 512 L2 komik geldi benimde gozume

AMD SOKET 754 ile birlikte bellek denetimcisini CPU içine alınca intel Gülüyordu... ve AMD ona rağmen %20 - %40 O.C oluyordu, ve deneble bu iş tavan yapacak... fakat intelin nehalem i % 20 o.c olması bile çoq zor

Önbelleği eleştirenler acaba onun ne işe yaradığını biliyor mu_?

amd 4xxx serisi gibi 800 işlem birimine sahip bir işlemci yaparsa, intelin tozunu attırır.İntelin fiyatları hala çok yüksek oc yapmıyorum diyenler için 74 dolara amd x2 5000+ satılıyor ee.. e2180 ile aynı fiyata satılıyor. İstiyorum ki amd x2 5000+ black editionları 70 dolar dan satsın. o zaman 16 çarpanı ile 3.2 ghzda hiç zorlanmadan harika bir performans verir.

işte hız budur

AMD coşmuş bi kere...

Doğru soylüyorsunuz amd düşük saat hızı ile performansı yakalamış.
Buda overlock çok elverişli.
Düşük saat hızı güç sarfiyatını da düşürür.
Amd ye yeşil işlemci diyebiliriz.

Intel'in yerine olsam 1-2 sene zararına satarım yeni işlemcileri.Maliyetinden de ucuza satıp AMD'yi 2-3 senede silebilirler.Sonra da bas zammı.Umarım bu dediğim olmaz tabi.

Ben AMD X2 5600 kullanıyorum.Emin olun bu işlemciden istediğim herşeyi alabiliyorum.Bu arda İntel'e karşılığını verdiği her ürünün İntel fiyatını çok indiriyor.Mesela:Q6600 250 dolar civarına alınabiliyor.Bu da AMD'nin sayesinde.Ama ne olursa olsun ben AMD işlemci alırım.

Intel ve Amd zaten kapısıyorlar ancak Intelın tarıhı ve yapısı ıı oldugundan bıraz onde gıdıyor ayrıca mıcrosoft ısletım sıstemlerını Intele gore ayarlıyor kısacası Intel Amd gore bıraz daha ııı

AMD'nin O.C. konusunda yenilik yapmadığı sürece Intel'i performans yönünden sollaması çok zor. Ama halen Fiyat/Performansın tartışmasız kralı AMD'dir :)

intel mi? şu dandik işlemcileri 5 katı fiyatına satan teknolojiden gram anlamayan kişilerin reklamlara kanıp aldığı işlemci firması mı?

cpu amd phenom 9500quadcore am2 2.2mhz nasıl cevap beklıyorum bılen arkaşlar lütfen

inadına intel

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
cpu amd phenom 9500quadcore am2 2.2mhz nasıl cevap beklıyorum bılen arkaşlar lütfen
Arkadaşım onlarda bilgisayar donuyo, 9550 al.

intel intel intel

8 sene önce AMD Athlon 800mhz işlemci kullanıyordum.128Mb ram vardı PCde.Programcıyım ve genelde 5, 6 tane program sürekli açık olur.Biraz yavaş çalışıyodu ama sorun sıfırdı.

2006 senesinin eylül ayında intel'e geçeyim , bir de onu deneyim dedim ve P4 HT 2.6 işlemciyle birlikte 512 DDR ram aldm.(tabi anakartta) Yine aynı programlar çalışyo, ama değişen pekte bişey olmadı açıkçası.

Sonuç olarak diyorum ki ; AMD bu işi biliyor arkadaşlar.Intel reklamdan kazanıyor.Türkiye pazarında genelde satılan PCler hep intel işlemciyle geliyor.Bu yüzden biz intel ismini çok duyuyoruz.Bence AMD sistem toplamak uzun ömürlü olur.Şuan intel kullanıyorum ama hiçte memnun değilim.AMD'ye geri dönüş yapmayı düşünüyorum.

bence intel işi biliyor arkadaslar intelden vaz gecmeyın performansı yakalayın gerısı boş

ölümüne intel.gerisi boş

size şunu diyorum paranızı sokağa atmak istiyorsanız İNTEL ama performans ve ileri dönük bir kasa toplamak istiyorsanız. Kesinlikle 10 numara AMD derim amd 6000 x2 kullanıyorum güzel ekran kartı ile birlikte açamadığı program oyunyada bir durum yaşanmıyor takılma mı o da ne demek ?

şu karşılaştırmaya bakın herkes önbellee bakıyor ama CPU Bus Hızı
karşılaştırın amd yle intelin aradaki farkı görün

CPU Soket Tipi
CPU Teknolojisi
CPU Hızı
CPU Ön Bellek
CPU Bus Hızı
Kutulu/OEM

Soket 940 AM2
AM2
2.4 GHz
L1 128KB L2 1MB
2000 MHz
Kutulu

CPU Soket Tipi
CPU Teknolojisi
CPU Hızı
CPU Ön Bellek
CPU Bus Hızı
Kutulu/OEM

Soket 775
Intel Core 2 Duo
2,66 GHz
3MB
1066 Mhz
Kutulu

bende 3200 amd de var 2.00 ghz ama en az 3.00 ghz isteyen oyun ları calıstırıyor intel öyele deyil 2.00 ghz de kalıyor intel israil malı olduğu belli

İntel celeron 1500 çıkarmış ama 0,45 mikromla üretmemmiş böylece
yine 65 watt çekiyor.ne işe yaradı anlamadım ne performans ne de elektrik harcamasında üstün .intel niye hala yanlış yapmaya devam ediyor.hala mantıgını düzeltemedi.amd en iyisi şu anki elektrik harcamalarında daha cimri.celeronun 2 ghz den,2,2 ghz e çıkarmak ve yine 65 watt güç harcamasın da düşüş olmamasının kullanıya hiçbir artısı yok.niye 0,65 mıkronla üretilmiş !!!!!!!

bende amd athlon XP 2600+ 1.53 işlemci vardı ama ben 2Ghz lik oyunları oynuyordum. ve cpu 5 yaşını bitirio hiç problem yok. ama ne yazık ki anakart öldü yeni bilgisayar toplayacağım

ARKADAŞLAR MARİO OYNUYOLAR GALİBA 1920 * 1080 CRAYSİS FULL DE KAC FPS VERİYO ...

CPU BUS HIZI İNTEL QPI 3600

Zuhahaha İntel Devri eskikendi Beyler Şimdi Herkes Amd Topluyor İntel Masaüstü için hızlıdır Oyunlarda pasoff Ama Amd Masaüstünde Biraz Yawaş Ama Oyunlarda Muhteşem Bende Amd Phenom x4 9550 var Kaldıramıyacagım Oyun Yok Bütün Oyunları Tek Bir Takılma Olmadan Full Ayarda Açıyorum

arkadaşlar ben bu yıl 2 tane bilgisayar aldım hepside amd amd hem ucuz hemde ıntele aynı performası veriyor bence ıntel tek aptığı issim başka bir şey değil bence amd mütiş amd hemde atı ekrankartı destegi olmasınıda seviyorum.

Yorumlara bakiyorum da genelde gelisi güzel laflar söyleniyor. Ayrica hicte bilimsel degil. Her iki islemciyi de kullaniyorum b.sayar satisini ve tamirini de yapiyorum.Performansa gelince durum biraz degisik.Performans,kullanim amacina ve konfigürasyona göre degisir. Anakart`a göre en uygun islemciyi, islemciye görede en uygun ekran kartini ve yeterli rami da takinca iyi sonuc elde edilir. Ayrica beslemede watt olarak yeteri kadar güclü olmalidir. Öncelikle tavsiyem amaciniza göre bilgisayar toplayin, gereksiz yere para harcamayin. Kisisel fikrime gelince tecrübemi de göz önüne alarak size iyi hazirlanmis AMDli systemi tavsiye edebilirim. Üstelikte her yönden daha ekonomik olur. Marka hirsi yapmayin paraniz bosa gitmesin. Bu arada bazi ayrintilari da ess gectim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir