Intel ve Nokia'dan dev işbirliği...

CPU pazarının devi Intel ve cep pazarının devi Nokia güçlerini resmen birleştiriyor. İşte ayrıntılar

Intel ve Nokia'dan dev işbirliği...

Intel ve Nokia'nın cep telefonu ve mobil iletişim alanında yapacağı işbirliğinden daa önce buradaki haberimizde bahsetmiştik. Ve işte bu işbirliği ile ilgili basın açıklaması da yapıldı. Aynen yayınlıyoruz:

Internet'in mobil telefon ve bilgisayarlarla bütünleşmesini bir adım ileriye taşıyan Intel ve Nokia, güçlü bilgisayarların performansını mobil geniş bantlı iletişim ve yaygın Internet bağlantısı ile bir araya getiren, Intel Mimarisi temelli yeni mobil bilgi işlem cihazı sınıfı ve yonga seti mimarilerini geliştirmeye yönelik uzun vadeli bir ilişkiye girdiklerini duyurdu.

Bu açıklamayla birlikte her iki şirket de bu ortak vizyonu gerçekleştirmek amacıyla uzun süredir gündemde olan ilişkilerini çeşitli yenilikçi donanım, yazılım ve mobil Internet servislerinin geliştirilmesine izin verirken bugünün akıllı telefon, notebook ve netbook'larının ötesinde yeni bir mobil platformu ortaya çıkaracak doğrultuda genişletmiş oluyor.

Her biri kendi alanının lideri olan Intel ve Nokia'nın uzmanlık avantajını kullanan geleceğin standart cihazları, bilgi işlem ve iletişim dünyasının en iyi özelliklerini ve yeteneklerini bünyelerinde toplayacak ve kullanıcı dostu cepte taşınabilir bir formatta inanılmaz mobil uygulamalarla birlikte her zaman açık ve hazır bir kablosuz Internet erişimi sunarak, kullanıcı deneyiminin dönüştürülmesini sağlayacaklar.

Intel ve Nokia'nın girişimleri, çeşitli açık kaynak mobil Linux yazılım projelerindeki işbirliğini de içeriyor. Intel ayrıca, gelecekte ürünlerde kullanılmak üzere, bir Nokia HSPA/3G modem IP lisansını da satın alacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir