Intel ve Nokia'dan dev işbirliği...

CPU pazarının devi Intel ve cep pazarının devi Nokia güçlerini resmen birleştiriyor. İşte ayrıntılar

Açık kaynak yazılımı işbirliği

Açık kaynak yazılımı işbirliği

Intel – Nokia İşbirliği pek çok yenilikçi sonuç getirecek

Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ultra Mobilite Grubu Genel Müdürü Anand Chandrasekher, "Bu işbirliği, dünyadaki parlak pek çok bilgi işlem ve iletişim fikirlerine odaklanıp bir araya getirecek. Sonunda da yenilikçiliği, yaygınlaşmayı ve bir tüketici seçeneği olmayı hızlandırdığı tarih tarafından da ortaya konan açık ve standart teknolojileri sunacak. Ekibin tek engeli olan Internet ve mobilitenin birleşmesiyle de, Nokia ile olan eşsiz ilişkimiz sonucunda ortaya çıkacak yenilikleri sadece hayal edebiliyorum. Olanaklar sonsuz." dedi.

Nokia'da Cihazlardan Sorumlu İdari Başkan Yardımcısı Kai Öistämö, "Bu duyuru, mobil bilgi işlemin geleceği üzerine çalışma konusundaki önemli bir vaadi gösteriyor. Ortak araştırmalarımızı harekete geçirmeyi planlıyoruz. Tasarımda, malzemede ve ekranlarda, bugün pazardaki cihazların ve servislerin ötesine geçecek yeni fikirleri keşfedeceğiz. Bu işbirliğinin faydası sadece şirketimize değil, endüstrilerimize, iş ortaklarımıza ve elbette müşterilerimize de olacaktır" dedi.

Açık Kaynak Yazılımı İşbirliği
Çalışma ayrıca, geleceğin mobil bilgi işlemi cihazlarında kullanılacak Linux temelli işletim sistemlerini sağlayacak olan Moblin ve Maemo platformu projelerinde kullanılacak yaygın teknolojileri geliştirmek için çeşitli açık kaynak yazılımı girişimlerindeki işbirliğini ve teknoloji geliştirmeyi de içeriyor.

Şirketler, oFono*, ConnMan*, Mozilla*, X.Org*, BlueZ*, D-BUS*, Tracker*, GStreamer*, PulseAudio* gibi Mobil Bilgi İşlem için bir dizi önemli Açık Kaynak teknolojisini de içerecek şekilde, kendi Açık Kaynak teknoloji seçimlerini ve geliştirme yatırımlarını koordine ediyorlar. Bu araçlar topluca, zengin grafik ve multimedya özellikleri ile sağlıklı bir mobil Internet ve iletişim deneyimi sağlamak amacıyla açık kaynak standartlarına dayanan araçlar sağlayacaklar.

Linux Vakfı'nın ev sahipliğini yaptığı Moblin, MID'ler, netbook'lar, nettop'lar, araç içi bilgi-eğlence (IVI) ve gömülü sistemleri de içeren Intel Atom işlemciye dayanan cihazlarda, görsel olarak zengin Internet medya deneyimi sağlayan uygunlaştırılmış bir açık kaynak Linux işletim sistemi projesidir.

Maemo, çoğunlukla açık kaynak koduna dayanan ve Nokia N810 Internet Tablet gibi mobil bilgisayarlarda kullanılan bir Linux işletim sistemidir. Maemo platformu, pek çok açık kaynak projesi ile işbirliği halinde Nokia tarafından geliştirilmiştir. Daha fazla bilgi için şu adrese bakabilirsiniz: www.maemo.org.

Moblin ve Maemo yazılım ortamlarında yaygın teknolojilere izin verilmesiyle, bu cihazlar için uyumlu uygulamalar ve çok sayıda PC uyumlu uygulamalar geliştirilmesi teşvik edilecektir. Bu açık kaynak projeleri, açık kaynak geliştirme modelinin en iyi uygulamaları kullanılarak yönetilecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir