Intel x86 yongalı Windows'lu cepler yakın!

ARM tabanlı işlemciler yerine Intel'in x86 yongasıyla çalışan ilk Windows'lu telefon yakın olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Intel x86 yongalı Windows'lu cepler yakın!

Intel tabanlı işlemcilerle çalışan Windows'lu telefonlar, gerçeğe dönüşmeye hiç olmadığı kadar yaklaştı. Microsoft'un web sayfasına göre Windows 10 Mobile, x86 yongaları üzerinde çalışabiliyor.

Web sayfasındaki bilgilerin doğru olduğu, bir Microsoft yetkilisi tarafından da doğrulandı. Windows'lu telefonlar, şimdiye kadar sadece Qualcomm'un ARM tabanlı işlemcileriyle çalışıyordu. Intel ve Microsoft, geçen sene güçlerini bir araya getirerek cihaz üreticilerini Intel tabanlı Atom X3'ü kullanan uygun fiyatlı telefonlar üretebilmeleri için ikna etmeye çalışmışlardı.

Intel, Atom X3'lü telefonların fiyatının 75 dolara kadar düşebileceğini söylüyor. Şimdiye kadar yonganın sadece 3G destekli bir sürümünün bulunması, telefon üreticilerini tereddüde düşürmüştü. Ancak bu senenin telefonlarında daha hızlı, LTE destekli Atom X3 yongaları bulunacak.

İki firma, Windows 10 Mobile'lı x86 işlemcili telefonların piyasaya ne zaman sürüleceği hakkında şimdilik bilgi vermiyorlar. Bugün piyasada az sayıda Intel tabanlı telefon bulunuyor ve bunların tümü Android işletim sistemini kullanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Surface'ler X64 olur herhalde

Mobilde ".exe" çalıştırsa belki çok başarılı olmayacaktır ekran belli zaten ama harici bir monitöre bağlanınca bir PC haline gelmesi muazzam olur. Lumia 950 böyle bişe yapıyodu sanki ama ARM işlemcileriyle ".exe" dosyalar çalışmıyodur diye düşünüyorum.

@23 Ocak 2016 17:01 yakında o da çalışacaktır

Fiyat/performans oranı da iyi olursa neden olmasın, mobilde rekabet kızışır, biz tüketicilere yarar. Bugün AMD iflias ederse Intel, borusunu öttürür. AMD'nin de mobil tarafına da el atması en büyük dileğim.

@Metinolmetin Tercihim hep Intel islemciden yana olsa da hep AMD'nin cok daha iyi ve ucuz islemciler uretmesini istiyorum. Yoksa bu Intel tekelinde fiyatlar 3 e katlanir, hepimizi tavuk gibi yolarlar.

@24 Ocak 2016 09:23 Bunun olabilmesi için sadece intel işlemci satın almak olmaz. AMD işlemcide almak gerekir. Yoksa kaçınılmaz son gerçekleşir: İntel Tekeli...

desenize cep telefonlarınada işletim sistemini para veri alacağız.

Cikarsin ne yapam yani beni ilgilendirmez

İntelin güç ihtiyacına çözüm bulabilirse ler olabilir şu anda in tel işlemcili telefondan yazıyorum pil 12 saatten öteye gidemiyor. Ama intel kullanmayan cihazlarda özellikle lumnia cihazda 5 gün rahat dayanıyor batarya

@24 Ocak 2016 11:50 Bu noktada Samsungla iş birliği kurmalılar bence. Düşük güç tüketimine karşın yüksek performans konusunda Samsung başarılı. Qualcom bir SG 820 işlemcilerini bu sebeple Samsung'a ürettirmeyi planlıyor...

Benim en çok merak ettiğim konu acaba OTG kablo kullanarak bir usb hub bağlayabilir miyiz? Sonra bu hub'a (gücün yetersiz kalmaması için harici beslemeli bir model seçilmeli ;) ) Harici HDD'ler USB kameralar mouse'lar ağ adaptörleri vs. vs. gibi cihazlar bağlayıp çalıştırabilecek miyiz? Asıl merak ettiğim konu da bu! O kadar işlem gücü var ama bir bilgisayar kadar olamıyor telefonlar. Bence olmalı ;) :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost