Intel yeni çift çekirdekli işlemcilerini anlattı

Intel, çift işlemcili sunucular için geliştirdiği bilgi yönetimini daha verimli kılan ilk çift çekirdekli ve hyper-threading teknolojili Intel® Xeon® işlemci platformununun kurumlara getirdiği avantaj ve faydalarını, tanıtım toplantısında anlattı.

Intel, sunucu işlemcileri ve platformlarını kullanan kurumlara, yeni çift çekirdekli Intel® Xeon® işlemci platformunu anlattı. 2 Aralık 2005 tarihinde Swissotel’de düzenlenen tanıtım toplantısında Intel, kod adı “Paxville” olan yeni çift çekirdekli Intel® Xeon® sunucu işlemci platformunun kurumlara getirdiği faydaları aktardı. Intel Türkiye Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Sunucu Pazarlama Müdürü Cengiz Öztelcan gerçekleştirdiği sunumda yeni çift çekirdekli Intel® Xeon® işlemci platformunu, tek çekirdekli Intel® Xeon® işlemci platformu ile karşılaştırarak anlattı. Intel EMEA Sunucu Pazarlama Müdürü Werner Schueler, Microsoft Sunucu Pazarlama Müdürü Göksel Topbaş ve International Data Corporation (IDC) Analisti Mediha Gramos toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

Yeni Intel® Xeon® sunucu işlemcilerinin çoklu ‘thread’ (komut) sunucu uygulamalarında daha iyi performans alınmasına ve daha hızlı işlem yapılmasına yardım ettiği söyleyen Intel Türkiye Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Sunucu Pazarlama Müdürü Cengiz Öztelcan yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Çift çekirdekli ve hyper-threading teknolojili Intel® Xeon® platformu, bilgi işlem müdürlerine ve Bilgi Teknolojileri yöneticilerine, işlerini büyütmeye ve geliştirmeye yardımcı olacak yeni teknolojiler ve özellikler sağlıyor. Yeni çift çekirdekli Intel Xeon işlemcilerin, bugünün çift işlemcili 64-bit sunucularının performansını yüzde 50’ye kadar artırması bekleniyor.** Çift çekirdekli sunucu platformları, Intel’in çoklu çekirdekli sunucu yol haritasını hızlandırıyor.”

Intel EMEA Sunucu Pazarlama Müdürü Werner Schueler yaptığı konuşmada Intel’in sunucu pazarındaki vizyonunu aktardı ve şunları söyledi: “Intel 2006 yılının başlarında, kod adı ‘Dempsey’ olan çift çekirdekli bir Intel Xeon sunucu işlemcisini, kod adı ‘Blackford’ olan bir yonga setini ve entegre teknolojileri içeren, kod adı ‘Bensley’ olan yeni bir sunucu platformunu pazara sunmayı planlıyor. Yeni teknolojiler, veri merkezlerinin daha kolay yönetilmesine imkan veriyor, Bilgi Teknolojileri alanındaki verimliliğin ve sunucuların performansını artırmasına yardımcı oluyor.”

Yeni çift çekirdekli Intel Xeon işlemcisi 800 MHz sistem veriyolu ve çekirdek başına 2 MB L2 ön bellekle 2.80 GHz hızda çalışıyor ve Intel® E7520 yonga setini kullanıyor. Her bir çekirdek kendi ön belleği ile donatılmış olduğundan, sistem veriyolundaki trafik miktarı azalıyor ve her bir çekirdek veriye daha hızlı erişiyor. Diğer özellikler arasında Intel® EM64T, HT teknolojisi, Execute Disable Bit ve Demand Based Switching yer alıyor. Bu işlemcilere dayanan sunucular, Web sunucu, altyapı ve e-mail gibi uygulamalar için gerekli donanıma sahip bulunuyor.

Çok işlemcili sunucular için sunulan Çift Çekirdekli Intel Xeon İşlemci 7000 serisinin, 3.0 GHz hızda çalışması, yeni bir yonga seti olan Intel® E8501’i içermesi, 800 MHz’lik bir sistem veriyolunu ve varolan Intel® E8500 yonga setini desteklemesi bekleniyor. Platform, çift ve bağımsız bir sistem veriyolunu, DDR2 Belleği, PCI Express’i, bellek RAID’i ve I/O teknolojilerini içerecek. İlk test sonuçlarına göre önceki kuşaklara kıyasla performans yüzde 60 oranında artıyor. Bu sunucu platformları, veritabanı, finans hizmetleri ve tedarik zinciri yönetimi gibi orta seviyedeki kurumsal uygulamaları hedefliyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir