Intel'de büyük işten çıkartma dalgası!

İşlemci devi Intel, tarihinin en büyük işten çıkartma dalgası için düğmeye bastı!

  • Levent Öztürk
Intel 12.000 kişinin işine son verecek...

Intel, iş gücünün yüzde 11'ine denk gelen 12.000 kişinin işine son vereceğini duyurdu. Bu duyuru, firmanın yeniden yapılanma sürecinin bir parçası olarak yapıldı ve firma, "bulutu ve milyarlarca akıllı, bağlantılı bilişim cihazını güçlendiren" bir şirkete dönüşmeyi planladığını söylemekte. Ayrıca bu yeniden yapılanmanın, tek seferlik 1.2 milyar dolar bedeli de olacak.

Yaptığı açıklamada daha verimli bir firma haline dönüşeceğini söyleyen Intel, veri merkezi, IoT (nesnelerin interneti), bellek ve bağlantı işleri alanlarına yatırımı arttıracağını ve 2-in-1'lar, oyun ve ev sistemleri müşteri bölümlerini büyüteceğini de belirtiyor. Firma, bu yapılanmanın 2017 yılının ortalarında sonlanacağını söylüyor ve bu yıl 750 milyon dolar tasarruf ve 2017'nin ortasında yıllık 1.4 milyar dolar tasarruf bekleniyor. Bütün bunların da firmaya tek seferlik 1.2 milyar dolar bedeli olacağı düşünülüyor.

Etkilenecek olan çalışanların büyük bir kısmı ile önümüzdeki 60 gün içerisinde iletişime geçilmesi bekleniyor. Intel CEO'su Brian Krzanich, geçtiğimiz yılın sonuçlarının çalışan ve büyüme imkanı yaratan bir stratejiyi ortaya koyduğunu ve artık bu momentum ile ilerleyerek, güçlü oldukları alanları desteklemeyi planladıklarını söylemekte.

Tabii ki bunun, firma için büyük bir yapılanma olduğu rahatlıkla söylenebilir. Intel, uzun bir süredir masaüstü işlemcilerine odaklı bir firma olarak gözükmekteydi ve mobil marketine giriş yapmakta zorlanmaktaydı. Ancak bu duyuru ile beraber, Intel'in mobil marketinde kendisine sağlam bir alan yaratma amacı açık bir şekilde görülmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

nokia dan sonra , sıra intel de mi acaba?

@20 Nisan 2016 19:10 nokia gibi olacak değil ya şirketini satmıyor sadece yeni 1 sistem için işçi çıkartıyor tamamen sil baştan mükemmel 1 şey yapmak istiyor

@20 Nisan 2016 19:10 intel batışta imajı dibi boyladı...

Bir nokia vakası olması da muhtemeln. Zira mobil pazarda bir türlü istediği ivmeyi kazanamadığı ortada. Fakat şirket yapılanması, artı mali raporlar gibi etkenleri bir gözden geçirince mobil alanda arzu ettiği ivmelenme adına şimdiye kadar olduğundan çok daha ciddi atılım ve işbirlikleri için yine aynı ciddiyette adımlar atacak gibi görünüyor. Bu ihtimalin daha güçlü olduğu kanısındayım.

@21 Nisan 2016 01:19 adamların mobil piyasada attığı kazığı zaten hiç kimse atmıyor o yüzden dibi boylaması nomal. U serisi işlemciler cep telefonlarında kullanılan işlemcilerin bataryayı sömüre sömüre bir hal olması ( örnek asus zenfone 2 ) yeni güncellenmiş halinde 8 çekirdek snapdragon işlemci var ve bataryası mükemmel ötesi uzun gidiyor intel olan modelinde bazen yeri geliyordu 3 kere şarj etmek zorunda kalıyordum en uzun batarya süresi 10 saat idi yenisinde bu sorun yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost