Intel'den Skylake itirafı!

Intel, Skylake işlemcilerinde ortaya çıkan sorunu nihayet kabul etti; sorunu çözdü!

Intel'den Skylake itirafı!

Geçtiğimiz haftalarda Intel topluluk forumunda ortaya atılan bir iddiaya Intel'den nihayet cevap geldi. Daha önce bir kullanıcının iddiasına göre, işlemciye algoritma hesapları yaptırarak işlemciyi ölçümleyen ünlü test yazılımı olan Prime95'te, Skylake'li sistemler donuyordu. Bu iddianın ortaya atılmasının ardından Intel'den konuyla ilgili bir açıklama yapılmamış, konu kullanıcılar arasında bir tartışmaya dönmüştü.

Sonunda Intel'den bir açıklama geldi ve Intel, Skylake işlemcilerindeki hatayı kabul etti. Fakat iyi haber, bu hatanın çok kompleks sayılı işlemlerde ortaya çıkıyor olması. Elbette Intel hatayı düzeltmekte de gecikmedi ve bunu iş ortakları ile BIOS güncellemesi yoluyla paylaştı. Yani artık, yeni dönemde Skylake'li işlemciler, Prime95'te üst seviye matematiksel işlemler yaparken donmayacak.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

intel bükülmeyi nasıl çözecek? intel = skylake = pişmanlıktır...

Yani intel'in donanimsal olarak testlere mudahele edebildigi belgelendi, Cinebench gibi testlerin satilik oldugu zaten asinaydi ama benzer bir cok testte insanlarda inanmama inadi suruyordu.

@12 Ocak 2016 22:29 testlere değil sonuçlarına müdahale edililebilir. Zira testler donanımın gücünü ölçmektedir ve popüler testlere göre işlemciyi yalnızca intel üretmiyor. Ama önemli olan testlerin sonuçlarında iyi perf aldığımız bir bileşenin kullanımda da iyi performans vermesi. Dolayısıyla testlerin optimizasyonu iyiyse ve bileşenler ona göre üretiliyorsa burada bir ahlaksızlık vardır diyemezsiniz.

amd olsaydi ne topa tutulurdu.

Ben oldum olası sentetik testlere zaten itibar etmiyorum.Kullandığım sistemde i7 6700k bulunmakta ve asus maximus hero ile kullanmaktayım.Tek tıkla 5 ghz hıza ulaştı işlemci.Arma 3 Gta 5 gibi oyunlarda bizzat oynayarak test ettim.Sonuçdan gayet memnunum.Ayrıca 5 ghz de çalışmasına rağmen tam yükde sıcaklığı 40 dereceyi nadiren buluyor.(corsair h100i gtx soğutucu ile)

intel testlere etki etmese nasıl hızlıyım derdi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir