Intel'in Skylake işlemcilerinde plan tutmadı!

Intel'in yeni nesil masaüstü işlemci serisi Skylake'in tepesinde kara bulutlar geziniyor!

  • Cem Şancı
Intel'in yeni nesil işlemcisi Skylake gecikecek

Intel, işlemci dünyasının en büyük oyuncusu konumuna çoktan geldi ve bilgisayarlarımızın işlem gücünü artık tamamen onun geliştirdiği standartlar belirliyor. Dolayısıyla yeni nesil işlemcilerin ortaya çıkması demek, daha güçlü, daha hızlı yeni nesil bilgisayarların görünmesi anlamına geliyor.

Ancak ne var ki, Intel'in masaüstü bilgisayarlar için geliştirdiği Skylake işlemci ailesinin çıkış tarihi biraz ertelendi. 10 nm teknolojisi ile üretilecek olan yeni nesil işlemcilerin piyasaya çıkış tarihi orijinal planda 2015'in ikinci çeyreği idi. Ancak şimdi gecikme duyurusuyla birlikte beklenti Ağustos ayına ertelenmiş bulunuyor.

Bu gecikmenin neden yaşandığı açıklanmış değil anacak tahminler, Intel'in bazı teknik sorunlar yaşadığı fikrinde birleşiyor. Bakalım yeni bir gecikme olmadan, yeni nesil işlemcileri Yaz aylarında pazarda görebilecek miyiz?

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bence de beklesin .çünkü intel her yeni işlemci için girişi de değiştiriyor.kullanıcı arada kalıyor.amd gibi yapsa anlarım da şuan yeni işlemci yapmasına gerek yok

Nm boyutu küçüldükçe üretimde zorlukların çıkması ihtimal dahilinde. Milyonlarca işlemci üretileceği düşünülürse intel'in her adımda işi biraz daha zorlaşacak gibi.

Rekabet edecek kimse yok uzatir tabi

Bence mevcut işlemciler yeterli acele etmesinler. Bu 10nm işlemcileri üretim verimliliğini artırmadan piyasaya sürerlerse fiyatlar üretim maliyetinden dolayı yüksek olur.

intel core i3 işlemcinin amd fiyat karşılı amd 6 çekirdekli X6 6300 intel bunun için tercih edilmez

@17 Şub 2015 21:04 oyun oynuyorsan ve sadece facebook a giriyorsan evet. Ama iş yapıyorsan örneğin video müzik 3d gibi. Ozaman intel kullanmak zorundasın.

@17 Şub 2015 21:04 x6 diye bir işlemci yok, yazıyorsan doğru yaz. fx 6300 (kendisi aynı zamanda eski işlemcim olur) çekirdek saysını güzel bir pazarlama taktiği yapan, elektrik tüketimini katlayarak aynı çipleri overclocklayarak göz doldurmaya çalışan bir firma.

@17 Şub 2015 22:54 Haddi ordan, hic bir sekilde i3 FX 6300'e rakip olamaz, birakin bu intel fantilatorlugunu, cebinizi dusunun biraz yolduruyorsunuz ken dinizi.

ben 10 nm işlemcilerin arızasız piyasaya çıkacağını düşünmüyorum..

Vay arkadaş ne ara indiler 10nm'ye be. Biz burada 35nm tasarımları yeni yeni yapıyoruz.

İntel tekel bir firma olduğunu bildiği için önceden yemleyip sonradan ortaya çıkarma peşinde çünkü böyle davranarak amd ye önce sen çıkar sonra ben çıkarırım politikası yapmaktadır.amd de fırsattan istifade ettiğini düşünüp yeni bir işlemci çıkarırsada şaşırmayın derim.

Skylake 10 degil 14nm ile cikacak. Dolayisi ile bir onceki nesil olan Broadwell ile ayni nm degeri olacak.

intel çöpüne puta tapar gibi tapınan tipler oldukça hep tekel kalır...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play