İnternet 2: Kesintisiz Sörf Keyfi

Nefes kesen hızda veri gönderimi, önemli veriler için öncelik ve yol tıkanmasına son - ikinci Internet kuşağı tüm bunları garanti ediyor. Almanya’da “Gigabit-Wissenschaftsnetz” ya da kısaca G-WiN şimdiye kadar yalnızca araştırmacıların emrine amade.Ancak yakın zaman içinde tüm sörfçüler yeni teknikt

İnternet 2: Kesintisiz Sörf Keyfi (Sayfa 2)

Almanya’nın yüksek hız ağına bağlanması
Ancak Internet 2 bu gelişimi çok daha hızlı geride bırakacak. Ne de olsa Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Amerikan ağ teknolojisi gelişmesinin gerisinde kalmamak için en azından 160 milyon mark harcamayı gözden çıkarmış bulunuyor: Geçen yılın Haziran ayında, Amerikan Internet 2’nin Almanya’daki karşılığı olan Alman Araştırma Ağı Teşvik Derneği (www. dfn.de) G-WiN’i başlattı: “Yeni Gigabit ağ ile Internet teknolojisinde uluslararası planda önde yer alıyoruz. Böylelikle yenilikler, firma kuruluşları ve yeni iş imkanları için temel yaratmış oluyoruz.” duyurusunda bulundu bakan Edelgard Bulmahn daha açılış sırasında.

Bilim ağı G-WiN: DSL’den 3.500 kat daha hızlı
GWiN 27 çekirdek ağ bilgisayarı ve binlerce kilometre cam elyafı kablo üzerinden yaklaşık 700 üniversite ve başka bilimsel kuruluşları bağlantılandırıyor. GWiN öncülü geniş bant bilim ağından (B-WiN) 16 kat ve DSL’den yaklaşık 3.500 kat daha hızlı.
Artık her katılımcının her seferinde saniyede 2,5 Gigabit’e varan kapasiteli birçok kanal emrine amade. 2002 yılında 80 Gigabit’e varan bant genişliği ihtiyacı bekleniyor. Berlin’deki Heinrich-Hertz Enstitüsü için bu durum rahatça arkaya yaslanmak anlamına gelmiyor: Enstitü şimdiden Terabit alanına uzanan engele gözünü dikmiş durumda. Internet uzmanları yeni ağda öncelikle ağdaki aktarım kalitesinin nasıl daha da iyileştirilebileceğini test etmek istiyor. Katılımcı endüstri partnerleri tabii ki Internet’e yönelik ürünlerin geliştirilmesi için bilgiler beklentisi içinde.
Video-on-Demand ve Audio-on-Demand örneğin nihayet sinema kalitesinde gerçekleştirilebilir. O zaman tıp uzmanlarının mekan itibarıyla uzaktaki doktorlara danışmanlık hizmeti vermeleri ya da Almanya’daki yapı ustalarının Detroit’teki meslektaşlarıyla eşzamanlı sanal bir otomobil modeli üzerinde çalışmaları gibi şeyler gündelik hale gelebilir.

Cam elyafı kablosundan ışık hızında veri gönderimi
Ancak bant genişliğini sanılandan daha hızlı “yiyip bitiren” yalnızca yeni uygulamalar değil. Çok daha büyük bir sorun teşkil eden şey kullanıcı sayısı. Saniyede 155 Megabit’lik bir transfer oranı ile yalnızca B-WiN’de veri hacmi yılda iki kattan daha fazla artıyor.
Köln’lü bir araştırma grubunun “Szenario 2005” başlıklı uzman belgesi, en geç 2005 yılında tüm öğrencilerin yarısının sanal eğitim arzlarından yararlanacağı öngörüsünde bulunuyor; bir başka deyişle Internet’i dev veri miktarları bekliyor. G-WiN’in mucitleri bu gelişimi planlarına dahil etmiş. Geleneksel cam elyafında veriler tek, hızlı bir ışık tepisi olarak hatlar içinde yol alırken, G-WiN frekans spektrumunu, üzerlerinde farklı veri akışlarının paralel olarak aktarılacağı tek tek “renklere” ya da ışık frekanslarına ayırıyor. Bu tekniğin adı „Wavelength Division Multiplexing“ ve sunduğu avantaj yetersiz bant genişliğinde basitçe cam elyaf kabloda birkaç ek frekans kullanması.

Sanal videokonferanslar üzerinden öğrenim ve imtihan
Esnek ağ yapısının tadına Hagen Üniversitesi öğrencileri daha bugünden varıyor bile. Öğrenciler daha yakın geçmişte elle oluşturulmuş sönük HTML metinler, derslerin basit montajları ya da bitişik odadaki video aktarımı ile yetinmek zorundayken, şimdi ders malzemesini üniversitenin Web sitesinden indirebiliyorlar. Diğer öğrencilerle ya da profesörlerle ise E-Mail, haber grupları ya da chat odaları üzerinden iletişim kuruyorlar.
Üniversitenin bir tür sanal alıştırma odası olan „WebAssign-System“, Köln’deki enformatik öğrencisi Holger P. için öğreniminin belirleyici ölçüde kolaylaşması anlamına geliyor: “Bu sistem ile daha hızlı öğreniyorum. Alıştırma ödevlerimi online teslim ediyorum ve çoğu kez düzeltmeler bana E-Mail ile derhal gönderiliyor.” Aynı şekilde „WebAssign-System“ üzerinden Holger P. imtihanlar için başvuruda bulunabiliyor.

Berlin’de bazı enformatik öğrencileri merkez dışındaki Adlershof ilçesinde bulunan seminer odalarına giden uzun yoldan tasarruf ediyor. Orada gerçekleşen dersleri şehrin merkezinde bulunan üniversite merkezindeki monitörde izliyorlar. Soruları olduğunda, mikrofonlu küçük bir Web kamerasına soruyorlar. İmtihanlar da aynı şekilde gerçekleşiyor: Doçent ve sınanacak öğrenci klavye, mikrofon ve kamera üzerinden etkileşimli bağlantı kuruyorlar.
Hagen’de psikoloji profesörü olan Helmut Lück coşkuyu bir parça frenliyor: “Hayranlık yüzünden yalnızca teknik olanaklar belirleyici bir rol oynuyor, didaktik konseptler ise yolda kalıyor. Ama yeni medyalarda ehliyet hemen iyi bir sanal seminer anlamına gelmiyor. Bu alanda henüz telafi edilmesi gereken çok şey var.” Bu bir yana bırakılacak olursa, üniversiteleri ve evdeki çalışma mekanlarını uygun biçimde donatmanın da çok pahalıya patladığını belirtmek gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

burası neresi
Firari70

Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir