İnternet artık ilk baştaki internet değil...

İnternet artık baştaki internet değil: Dev bilgi kaynağının 5 yılda geçirdiği değişime inanamak zor.

  • Ali Güngör
Son 19 yılın en önemli araştırması
İnternet servis sağlayıcılar artık kral değil, tahtta içerik sağlayıcılar var

Arbor Networks'ün 256 Exabyte veriyi inceleyerek 2 yılda ortaya koyduğu araştırmanın sonuçları, internetin dramatik bir değişim gösterdiğini ortaya koyuyor.

Bundan 5 yıl öncesinde ağırlıklı olarak Tier 1 olarak sınıflandırılan dev servis sağlayıcıların hakimiyetindeki internet, el değiştirdi. Eskiden Tier 1'den Tier 2 dağıtıcılara, kullanıcılara dağılan trafik, P2P bağlantıların popülerliğiyle birlikte, ağırlıklı olarak kullanıcılar arasında gerçekleşiyordu. Ama P2P ağlar da eski popülerliğini yitirmiş durumda.

İnternetin yeni hakimleri Google, YouTube, Microsoft, Facebook gibi devler. Google, dünyadaki internet trafiğinin yüzde 6'sını tek başına elinde tutuyor. Bu bir tek kurumun elinde tuttuğu en yüksek pay. Eskiden on binlerce ağa dağılan trafik iyice toparlanmış durumda. 150 ağ internet trafiğinin yüzde 50'sini elinde tutuyor.

Google'ın payı yüzde 6! İşte daha da şaşırtıcısı..

Devlerin payı çok ilginç, 150 ağ trafiğin yüzde 50'sine sahipken, tepede yer alan birkaç site trafiğin yüzde 30'una sahip olmayı başarıyor. P2P'ın popülerliğinin düşmesinde, bu dev internet sitelerinin içeriğe çok kolay ve hızlı erişim sağlamasının payı çok büyük.

Milyarlarca dolar harcayan dev şirketler, geçen yıllar zarfında küçük siteleri satın alarak, bu sitelerin trafiğini de yuttular. İnternet artık daha yoğun, daha düz, daha az karmaşık bir yer.

Arbor Networks'ten baş araştırmacı Craig Labovitz'e göre internette ikinci safhaya geçilmiş durumda. İnternetin amacı artık internet sitelerine bağlanmak değil. Internet bu aşamada içerik dağıtım ağlarının ağırlıklı etkisi altında.

Günümüzde internet trafiğinin yüzde 20's video. YouTube, Hulu ve Netflix gibi video paylaşım siteleri kullanıcılara videoya kolay ulaşım imkanı sununca, başta bahsettiğimiz üzere P2P ağların da sahip olduğu trafik yüzdesi büyük bir düşüş yaşadı. 90'lardaki Limewire ve Napster çağı geride kaldı. Akamai, Limelight, BitGravity, Highwinds, Gravity gibi siteler, internetin ağırlığını sırtlanmış durumdalar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

P2P ölmedi, biz hala kullanıyoruz.

P2P düşüş mü yaşadı? Güldürmeyin insanı.

Merhabalar,P2P evet eskisi rağbet görmüyor ,sebebine gelince forumların download-upload sitelerinin çoğalması,P2P'nin bir diğer dez avantajıda download sitelerine kıyasla indirdiğiniz dosyanın hangi içeriğe ait olduğunu bilmemeniz sadece isime göre download yapılıyor kullanıcı dosyasının adını bilmeyerek yada bilerek değiştiriyor.Bazen doğrudan virüslerlede başınız derde girebiliyor.

Sen de yorum yaz