Internet aslında o kadar da yaygın değil...

Birçoğumuzun hayatında baş köşede otursa da, internet dünya üzerinde adeta "sürünüyor"

Internet okadar da yaygın değil...

Teknoloji endüstrisi, internetin hüküm sürdüğü bir dünyadan bahsetmeyi çok seviyor ancak gerçekler, bahsedilenlerden biraz farklı. Ne yazık ki insan nüfusunun büyük bir kısmı halen internete bağlı değil. Birleşmiş Milletler'in Geniş bant Komisyonu tarafından yayınlanan 2015 raporuna göre insan nüfusunun yüzde 57'si (yaklaşık olarak 4.2 milyar insan) düzenli internet erişimine yıl sonuna kadar sahip olamayacak. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, internete ulaşma durumu büyük oranda ekonomik ve sosyal duruma dayalı durumda. Gelişmiş ülkelerdeki insanların yüzde 80'inden fazlası bağlantıya sahip ancak bu oran, en fakir ülkelerde yüzde 6.7'ye kadar düşüyor ve cinsiyet ayrımları da durumun ciddiyetini arttırıyor.

Google ve Facebook gibi firmaların bedava veya düşük masraflı internet çabalarının yardımcı olma ihtimali bulunuyor ancak BM'nin inancına göre gerçek çözümün çok daha kapsamlı olması gerekiyor. Fakirlik ve ayrımcılık gibi sorunların çözümlerinin yanı sıra, daha fazla hükümetin (Küba'da olduğu gibi) internet bağlantıları için sabit planlar düzenlemesi gerekiyor.  Ayrıca dünyanın pek çok yerindeki yerel diller ile internet içeriği bulmak zor olabilmekte. Eğer ziyaret edilen siteler anlaşılamayacaksa, hızlı bir veri hattına sahip olmanın da çok büyük bir anlamı kalmıyor.

Neyse ki bu alandaki bütün haberlerin kötü olduğunu söyleyemeyiz. Yapılan tahminlere göre 2021 yılında dünyanın yüzde 60'ı internet bağlantısına sahip olacak ve mobil veri üyeliklerinin de, 2020 yılına kadar standart cep telefonu üyelikleri ile eşit seviyeye gelmesi gerekiyor. Bu durum, pek çok kırsal alanın internete bağlanmak için en büyük seçeneğinin mobil veri hattı olduğu düşünülürse, oldukça önemli.

Her yerde bulunan ve her yerden ulaşılabilen bir internet düşüncesi şimdilik uzak bir proje gibi gözükse de, yüksek hızlı verinin istisna olmaktan çıkarak standart haline dönüşmesi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşebilir...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

resim çok iyiymiş... :)

@24 Eylül 2015 17:06 Resim değil fotoğraf.

İsrqil bombalamasin demiyolar. 2021 de %60 olacak diyolar

2016 sonunda %43, 2021 sonunda %60.Demek ki 30 yil sonra hala dunyayi yoketmemis olursak herkes online olacak.

Öncelikle güzel bir yazı bu yazıyı sunduğunuz için teşekkürler.Ancak pek mümkün gözükmüyor özellikle mobil veri ile normal verinin aynı fiyata inme ihtimali neredeyse 0.Eğer bu şekilde olursa kimse normal bağlantı almaz evdeyken telefonlarını modem olarak kullanır bu durumda normal hatlar sıkıntı içerisine girer buna izin vereceklerini kesinlikle düşünmüyorum

@24 Eylül 2015 23:26 aynı fiyata dusse bile ben hat kullanırım mobilin cekip cekmeme yavaslama olayiyla ugrasamam

daha ip6 ya geçemedik olmada bağlansa ip4 iflas edecek.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir