İnternet bankacılığı dosyası

CHIP Online araştırdı: İnternet bankacılığındaki güvenlik sorunları, nelere dikkat etmeniz gerekli?

Güvenlik için neler yapabilirsiniz?

Güvenlik için neler yapabilirsiniz?
Kullanıcılar dikkatsiz davranmamalı, önlemlerini mutlaka almalılar.

Son yıllarda çoğu banka, internet bankacılık sistemlerini daha güvenli hale getirebilmek için çalışıyorlar ve bunları reklamlarında da belitiyorlar. Şifrematik uygulamaları, güvenlik resimleri ve sadece sanal klavye ile girilebilen parolalar gibi yöntemlerle davetsiz misafirlerin banka hesaplarına sızmasının önüne geçilmeye çalışılıyor; en azından teoride amaçlanan bu. Pratikteyse durum biraz farklı: Banka ve kredi kartlarında olduğu gibi, internet bankacılığında da kullanıcılar dikkatsiz davrandıkları sürece çok güvenli olduğu düşünülen bankacılık sistemi bile işe yaramayacaktır.

Almanya'da yapılan bir araştırma çok ilginç sonuçları ortaya çıkartmış: Bankacılık işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiren kullanıcıların çoğunun bilgisayarı donanımsal olarak en güncel durumdayken, güvenlik konusuna yeterince önem verilmiyor. Saldırılara maruz kalmamak için, antivirüs yazılımları kesinlikle düzenli olarak güncellenmeli. Bankanızın web adresi, kesinlikle "Sık kullanılanlar" klasöründe yer almamalı, adresi her seferinde adres satırına yazmalısınız. Ayrıca her bankacılık işlemi öncesinde adres satırına bakarak adresin "https" ile başladığından emin olmalısınız.

İnternet bankacılığına ilk girişi yaptığınız şifreyi, güvenlik açısından mutlaka değiştirmeniz gerekiyor. Yeni şifreyi kolay tahmin edilebilecek kelimelerden, örneğin çocuğunuzun adı veya doğum tarihinizden oluşturmamaya özen göstermelisiniz. Bunların dışında, internet bankacılığı sistemine girmeden önce bilgisayarınızdaki tüm programları ve tarayıcı pencerelerini kapatmanız güvenliği artıracaktır.

Güvenlik açısından en büyük riski, halka açık yerlerden, örneğin internet cafe veya kütüphanlerden yapılan bankacılık işlemleri taşır. Çünkü bankanın sitesinde yaptığınız her işlemde arkanızda dijital izler bırakırsınız ve bu izler saldırganların işine yarayabilecek çok değerli bilgileri içerir. İnternet şubesinde yaptığınız işlemler bittiğinde, mutlaka oturumu kapatmalısınız. Çünkü oturum sırasında oluşan geçici verileri azaltmanın tek yolu budur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ne kadar güvenlik önlemi alınırsa alınsın klasik bankacı ve müşteri onayı işin içine girmelidir. yani belli miktar üzeri eft/havale işlerinde müşteri onayı internet harici telefon ile yapılmalıdır. örnek amerika da müşteriye yüz sayıdan oluşan bir kağıt veriliyo. bankadan işlem onayı sırasında müşteriye tel açılıp soruluyor. mesela 34 üncü sayıyı söyleyin deniyo. tutarlılık varsa işlem onaylanıyor. bu tür yöntemler bizde de uygulanmalı.diğer türlü yüzde yüz güvenlik mümkün değildir. isteyen bi şekilde bilgiyi ele geçirebilir.

ayrıca kesinlikle wi fi gibi kablosuz ağlar üzerinden işlem yapılmamalı. çevrede ağı denetleyen bir fare varsa bilgileri çok kolay ele geçirebilir.

mobil imza olayının güvenli olduğunu duydum ve bende kullanıyorum. cep telefonuna mesaj geliyor ve işlem kodunu görerek ekrandaki ile uyuşuyorsa şifreni girerek gönderiyorsun. mobil imzanın güvenliği konusunda bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederiz.

Cep telefonlarına ücretsiz sms gönderilerek internet işlemleri yapmak oldukça güvenli , i-anahtar kullanmak ise güveliği bir adım daha öteye taşıyor.

iş bankasının güvenlik onay kodu var kafam rahat :)

BENİM İNTERNET TEN PARA ÇIKIŞIM BİLOKELİ ONUN İÇİN KAFAM RAHAT SADECE GELENİ GİDENİ GÖRÜYORUM

Hesaplarım TEB'de. SMS ile tek seferlik şifre cebime geliyor. teb.com.tr'de Mobil İmza'nın da üst düzey güvenlik sağladığı yazıyordu. Bir de McAfee ile anlaşma yapmışlar. İnternet güvenliği programımı TEB'in internet şubesinden ücretsiz indirdim kullanıyorum. Şimdi korkmadan İnternet Bankacılığını kullanıyorum.

Güvenlilikten emin olan arkadaşlar ,
Unutmayınki önce sorun çıkacak sonra çözüm gelecek. Bu arada paranız çoktan uçmuş olabilir. Bir benzetme yaparsak kızamık diye bir hastalık ortaya çıkmadan kızamık aşısı olmaz.
Aids için henüz aşı yok. Diyeceksinizki korunmanın yolu var. Evet var ve bunu tüm bilim adamları bas bas bağırıyor . Bankalar ise riskleri içinden fısıldayarak veya binbir kelime oyunu ile size söylüyor.
Para gidince ise çok geç o zaman herşey sizin suçunuz. Güvenli bulan arkadaşlar lütfen arayıp bankanıza sorun herhangi bir durumda paranızı ödeyecekler mi?

Bir internet bankacılığı mağduru.

@29 Temmuz 2008 22:55 merhaba sizinle iletişime geçmemiz mümkün mü? İnternet bankacılığına güvenle ilgili bir araştırma raporu hazırlamam gerekiyor.

İnternet Bankacılığı Kullanımı ve Güvenliği:
http://serdarkocaoglu.com.tr/2008/10/turkiyede-internet-bankaciligi.html

benim internetten kredi kartımla alışveriş yapılmış ama benim haberin yok banka bana ödetti paranın nereye gittiği belli ama banka bunu araştırmıyor bize yüklüyor benim duyuşum bunu herkes söylüyor pos ve güvenli alış veriş dediğimiz internetten kart numaramızı şifremizi yazarken kopyalanıyormuş ve benim haberim olmadan internetten alış veriş veya para çekiliyormuş. bence bankalarında bu konularda hiçmi sorumluluğu yok ben alış veriş yapmadım o gün o saattede çalışıyordum. hep kart sahiplerimi suçlu bankalarda hiç suç yokmu. internettede duyuyoruz basından duyuyoruz çeteler türemiş .biz bu kartları niye verdiler güvenli değilde benim görüşüm kim ne derse desin güvenli değil .bankalar hiç araştırmıyor herşey ellerinde olduğu halde savcılığa bile ihbar yapmıyor. nasıl olsa biz kart sahipleri var neye baş vuracak biz ödüyoruz bukadarda masum insanları düşünen yokmu lütfen bizim hakkımızı kim savunacak lütfen söyleyin ... yardım edecek yokmu benim gibi madur edeilmiş kimselere ..kaya_oglu_34@hotmail.com

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir