Internet Cebinizde

Son zamanlarda mobil iletişim hizmeti veren firmalarda bir hareketlik gözleniyor. Bu sektörü canlandıran kelimesi ise WAP (Wireless Application Protocol). Bu teknoloji kullanıcılara cep telefonu üzerinden herhangi bir ek aygıta gerek kalmadan, yerden bağımsız olarak Internet’e erişim imkanı sağlıyor

Internet Cebinizde (Sayfa 2)

Veri aktarımında kullanılan WAP mimarisi
WAP Stack mimarisi veri aktarımında, tanınmış OSI modeline benzer bir katman mimarisi sergiliyor. Bu mimaride altta bulunan katman, belirli fonksiyonları üzerindeki katmanın kullanımına sunuyor. Sadece beş katmandan oluşan WAP modelindeki her katmanda hem programlar hem de protokoller kullanılıyor. Bu katmanlar yukarıdan aşağıya (Bkz Resim WAP Modeli) Uygulama, Oturum, Transaksiyon, Güvenlik ve Aktarım olarak diziliyorlar. İçerik geliştiricileri özellikle, görüntüleme dili WML ve Script dili WMLScript’in içerisinde bulunduğu Uygulama katmanı ile uğraşmak zorundalar. Şimdi bu katmanlara ve görevlerine tek tek göz atalım:

Uygulama Katmanı: Wireless Application Environment (WAE) Web ve Internet teknolojilerini temel alan çok fonksiyonlu bir uygulama ortamı. En önemli görevi ise farklı aygıtların birbirleri ile haberleşebilmesi için herhangi bir yerden bağımsız bir ortam hazırlamak. Ana bileşenleri ise WML, WMLScript ve mobil hizmet sağlayıcıların müşterilerine farklı çözümler sunmasına imkan veren Wireless Telephony Application (WTA).

Oturum Katmanı: Bu katmanda Wireless Session Protocol (WSP), Uygulama katmanına iki hizmet sunuyor: Bir bağlantı düzenli ve bağlantısız servis. Bu istemcinin WAP uygulamalarında rahat bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. Yani istemci ve WAP Gateway arasında bağlantı sonucunda oturumun kurulmasını sağlıyor.

Transaksiyon Katmanı: Wireless Transaction Protocol (WTP)’un kullanıldığı bu katmanda aksiyonun düzenlenmesi için çalışılır. Açıklanan veri aktarım yollarında ise paket kontrolü gerekli değildir.

Güvenlik Katmanı: Wireless Transport Layer Security Protocol (WTLS) WAP mimarisindeki güvenlik katmanını oluşturuyor. Bu protokol SSL’in devamı olan TLS temeli üzerinde çalışıyor. WTLS veri içeriği, kişilik hakları, kaydolma ve Denial of Service saldırılarına karşı koruma sağlıyor.

Aktarım Katmanı: Aktarım mekanizması Wireless Datagram Protocol (WDP) kendi üzerinde bulunan WAP protokolleri ve taşıma hizmetlerini sunan Bearer’lar arasında bir bağlantı noktası görevini üstleniyor. Bearer ifadesi altında WAP üzerinden haberleşebilen farklı taşıyıcı ağlar bir araya toplanmıştır. Bunları WAP ve fiziksel ağ arasındaki bağlantı noktası olarak da tanımlayabiliriz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Internet Cebinizde (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir