Internet Cebinizde

Son zamanlarda mobil iletişim hizmeti veren firmalarda bir hareketlik gözleniyor. Bu sektörü canlandıran kelimesi ise WAP (Wireless Application Protocol). Bu teknoloji kullanıcılara cep telefonu üzerinden herhangi bir ek aygıta gerek kalmadan, yerden bağımsız olarak Internet’e erişim imkanı sağlıyor

Internet Cebinizde (Sayfa 3)

WAP nasıl çalışıyor?
WAP uygulamaları HTML benzeri bir dil olan WML ve WMLScript kullanılarak hazırlanıyorlar. Aktarım ise WTP üzerinden gerçekleşiyor. WML kart ve yüzeylerden (Deck) oluşan dokümanlar oluşturuyor. Kartlar, dolaşım için WML bütünlüğünü oluşturuyor ve kullanıcı arayüzü olarak işlev görüyorlar. Yüzeyler ise bir grup kartın bir araya gelmesinden oluşuyor.Wap hizmeti veren Web sayfalarına ulaşım ise sadece WAP Gateway üzerinden mümkün oluyor. WAP Gateway cep telefondan ikili biçimdeki sinyalleri alıyor ve bunları istenen sayfaya ulaşmak için kullanıyor. Yeni WAP Gateway için iki dünya arasındaki dönüştürücü denebilir. Çağrılan bu Web sayfası daha sonra tekrar ikili biçime dönüştürülüyor, sıkıştırılıyor ve cep telefonuna gönderiliyor.

Bilgisayar üzerindeki WAP uygulamaları
WAP sayfalarını görebilmek, WAP sayfası yapmak veya yayımlamak için WAP uyumlu bir cep telefonuna ihtiyacınız yok. Uygun programlar yardımıyla evde kullandığınız PC üzerinden de WAP sayfalarında sörf yapabilir, sayfa hazırlayabilir veya yayımlayabilirsiniz.
WAP sayfaları standart Web sunucuların üzerinde çalışmak için yönlendirmeyi sağlayan özel WAP sunucular üzerinden gösterilirler. Bu nedenle sayfalara bağlanmak ve görüntüleyebilmek için özel WAP Browser’lara ihtiyaç duyulur. Internet’te bulabileceğiniz bir çok WAP Browser mevcut. Eğer genel olarak bakılırsa, zaten kısıtlı olan WAP imkanları ile sayfaları görüntülemekten fazla bir işlev sunmuyorlar. Ancak kullanım özellikleri ve fonksiyonlarına bağlı olarak birbirlerine üstünlük sağlayabilirler.
Ufak bir pencerede açılan EZWAP, klasik Windows pencereleriyle benzerlik gösterse de üzerinde açıklaması bulunmayan farklı düğmeleri kullanımını zorlaştırıyor. Programa alışıldıkça hızlı bir kullanıma imkan veren EZWAP Browser’ın en büyük dezavantajı kaynak gösteremiyor olması. Adres: www.ezos.com
Opera V4 Beta 4 ise bilindiği üzere düşük konfigürasyonlu PC’ler için ideal bir Web Browser. Rakiplerine göre en büyük artısı ise kendi bünyesine ekleyebildiği WAP Browser özelliği ile WAP denizlerinde sörf yapmaya imkan vermesi. Internet sayfalarını görüntülemek üzere geliştirilmiş pencerelerine WAP sayfaları hiç yakışmasa da tam sürümünde bu durum değişebilir. Adres: http://www.opera.com/
UP.SDK, WAP protokolünün oluşmasında büyük katkısı olan www.phone.com’un Browser’ı olma avantajını kullanarak, gerçek bir mikro Browser üreticisi olarak PC’de WAP için en uygun ortamı sağlıyor. Telefon şeklindeki ara yüzü kaliteli bir simülasyon olan UP.SDK’nın ayarlarına nesne menüsü üzerinden ulaşılabiliyor. Adres: www.phone.com
WinWAP 3.0 Pro ise rakipleri arasından rahatlıkla sıyrılıyor. Klasik Windows pencerelerini kullansa da View menüsü altından pencerenin boyutu, istenilen cep telefonu ile orijinal ölçülere taşınabiliyor. Adres::

WAP sayfası hazırlama ve yayım

What you see is what you get tekniğini kullanan WAP editörleri kullanım kolaylıkları ile göze çarpıyorlar. Bu sayede hazırladığınız sayfanın nasıl bir görüntü sergileyeceğini anında görebilir ve ya direkt arayüzde değişiklik yaparak, komutların arasında boğulmaktan kurtulabilirsiniz.
Easy Pad Waptor kullanışlı ve gerekebilecek tüm bileşenleri tek bir pencere içerisinde toplamış bir arayüze sahip. Gerekirse kod içerisinde değişiklik yapılmasına imkan veren editörde WML yardımının olmaması en büyük eksisi.
WAP Page ise Easy Pad Wapto’dan farklı olarak daha çok profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Sunduğu geniş fonksiyonlar ve arayüzünün rahat kullanıma imkan vermesi ile oldukça kaliteli bir editör olduğun kanıtlayan WAP Page’in de tek eksisi WML yardımının bulunmaması. Adres: www.wapmine.com.
Hazırladığınız WAP sayfalarını Nokia Wap Server’ı kullanabilirsiniz. WAP sayfalarınızı kendi bilgisayarınızdan yayınlamaya imkan veren bu WAP sunucunun 30 günlük deneme sürümünü www.nokia.com adresinden bulabilirsiniz. Ancak kurulum için Windows NT gerektiren sunucu WAP sayfalarını Web sunucunuza koyduğunuz dizine yönlendiriyor, ziyaretçi kayıtlarını tutabiliyor ve istenilen IP bloklarını göz ardı edebiliyor.

Önümüzdeki günler WAP’a ne getirecek
Maalesef WAP halen gizli bir kutu olma özelliğini taşıyor. WAP uygulamalarının her geçen gün yaygınlaşmasına rağmen halen beklenen talep elde edilememiş durumda. WAP geliştiricileri ise gelecekte WAP ile yapılabilecekler konusunda ümitliler. Tabii ki bu isteklerin yerine getirilebilmesi için ilk olarak teknik sorunların aşılması gerekli. Bunların haricinde gerçekleştirilmesi planlanan ilk düşünceler ise: aktarılan sayfaların otomatik olarak sıkıştırılması, uygulama katmanı için yeni güvenlik mekanizmaları, MultiCast Support ve her bir katman için API’ler. Sonuç olarak WAP uzun süre daha güncelliğini koruyabilecek ve özellikle çalışanların yüklerini büyük ölçüde hafifleten bir teknoloji.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Internet Cebinizde (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir