Internet Cebinizde

Son zamanlarda mobil iletişim hizmeti veren firmalarda bir hareketlik gözleniyor. Bu sektörü canlandıran kelimesi ise WAP (Wireless Application Protocol). Bu teknoloji kullanıcılara cep telefonu üzerinden herhangi bir ek aygıta gerek kalmadan, yerden bağımsız olarak Internet’e erişim imkanı sağlıyor

İletişim alanında senelerdir yükselen iki ayrı kavram mevcut: Internet pazarı ve mobil iletişim. Yükselişlerini devamlı sürdüren bu iki farklı alan karşısında ister istemez akla gelen bir soru vardı: Aslında oldukça farklı olan bu iki pazarı nasıl birleştirebiliriz? Bu görevi yerine getirmek üzere mobil iletişim ağı işletmecileri, servis sağlayıcılar, donanım ve yazılım üreticileri bir araya gelerek 1997 yılında WapForum isminde bir organizasyon kurdular. Beraber yürütülen bu çalışmalar meyvesini verdi: Geçtiğimiz sene, Temmuz ayı sonlarında Internet tabanlı bilgilerin kablosuz olarak iletilmesini ve hizmetleri bir norma sokan açık, global bir standart protokol yayınlandı. Bu haberleşme protokolü Wireless Application Protocol (Kablosuz Haberleşme Protokolü), yani kısaca WAP’tı.

Adından sıkça söz ettiren WAP nedir?
WAP-Forum’un asıl amacı Web içeriğini cep telefonlarından kullanılabilecek hale getirmekti. Bunun için herhangi bir yardımcı donanıma ihtiyaç kalmadan cep telefonu ile direkt olarak Internet’e erişmek mümkün olmalıydı. Bu, ancak mobil iletişimin sınırlarından kaynaklanan bazı engellerin aşılması ile mümkün olabilirdi. İlk olarak düşünülmesi gereken bir Web sayfasının, cep telefonlarının küçük ekranlarında nasıl görüntülenebileceğiydi. Bunun için grafik tabanlı Internet sayfalarının ister istemez belirlenmiş çizgiler ile sınırlandırılmış olması gerekliydi. Bunun haricinde GSM ağının düşük olan veri transfer hızı da bir problem oluşturuyordu. Ancak transfer edilen veri kümelerinin etkili bir şekilde sıkıştırılması ile data transferi için kabul edilebilir ücretler kullanılmasını garanti altına alabilirdi. Veri transfer protokolü WAP bu mobil iletişim ağının bu özel şartları ve son kullanıcı aygıtları göz önünde bulundurularak geliştirildi. Bilgilerin cep telefonları ekranlarında görüntülenebilmeleri için özel bir programlama dili olan WML (Wireless Markup Language) geliştirildi. XML (Extended Markup Language)’in farklı bir lehçesi olarak nitelendirilebilecek olan WML, transfer edilen veri gruplarının sabit miktarda veri içerek şekilde sınırlandırılmasını mümkün kılıyor. Video, ses, yüksek çözünürlükte resimler ve büyük grafiklerin WAP üzerinden taşınması ve görüntülenmesinden ise kaçınılıyor.

Peki WAP ne gibi hizmetler sunuyor?
WAP uyumlu telefonlar kullanıcılarına telefon fonksiyonundan çok daha fazlasını sunuyorlar. Böylece örneğin veritabanlarından bilgi çağırabiliyor, randevu oluşturabiliyor ve randevu defterinizi tutabiliyor. E-posta ve ileti gönderip, alabiliyor, Internet bilgi hizmetlerini kullanabiliyor, örneğin haberler, hava durumu ve vesaitlerin hareket tarifesi gibi bilgilere de erişebiliyor. Bunun haricindeki özel hizmetlere bağlı olarak da firma bilgilerine ulaşılabilir. Aynı şekilde konser biletlerinin, uçak ve otobüs biletlerinin sipariş verilmesi ve satın alınması, otelde yer ayırtılması veya hesap denetimi gibi işlemler de yerine getirilebilir.

Kullanılan WAP standardı
Hizmetlerin mümkün olabilmesi için kullanılan donanım, aktarım yolu ve sayfa programlaması gibi bileşenlerin sabitlenmiş olması gereklidir. WAP uyumlu donanımlarda WTAI (Wireless Telephony Application Interface)’in bulunması gerekir. Bu bağlantı noktası WAP uygulamalarında alışılagelmiş telefon fonksiyonlarını kontrol eder. Bunun haricinde WAP Stack ve bir Mikro Browse’ın da bulunması gereklidir. Web sayfalarının programlanabilmesi için sayfa tanımlama dili WML ve içerik biçimi için de Javascript yapısına benzeyen WMLScript kullanılır. WAP özellikleri arasında kullanıcı bağlantı noktasına ait talimatlar bulunmaz. Ekrana gelen görüntü tamamen üreticinin inisiyatifindedir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir