"İnternet düşmanı" ülkeler listesi yayınlandı

Yıllık "İnternet düşmanı" ülkeler listesi yayınlandı. Peki listede Türkiye var mı? Tabii ki var!

Medya takip kuruluşu Reporters Without Borders tarafından yayınlanan "İnternet'in düşmanları" listesinin son sürümü ortaya çıktı. Çevrimiçi ifade özgürlüğünü kısıtlayan ülkeleri sıralayan listede Türkiye'nin de ismi geçiyor.

Listede 12 ülke "İnternet düşmanı" olarak yer alırken, diğer 14 ülke ise "gözetim altındaki ülkeler" başlığı altında sıralanıyor. Türkiye ise ikinci listede yer alıyor. Rapor, internet ve sosyal ağların protestolar, kampanyalar ve bilgi dolaşımı için bir araç haline geldiğini söylüyor ve çevrimiçi ifade özgürlüğünün yurtiçi ve yurtdışı anlamda büyük bir sorun haline geldiğini vurguluyor.

Bahreyn ve Beyaz Rusya, "gözetim altındaki ülkeler"den "İnternet düşmanı" listesine taşınmış görünüyor. İnternet düşmanı listesinde yer alan ilk 10 ülke şöyle (karışık): Burma, Çin, Küba, İran, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam.

"Gözetim altında" kategorisine giren 14 ülke ise şöyle sıralanıyor (karışık): Avustralya, Mısır, Fransa, Hindistan, Kazakistan, Malezya, Rusya, Güney Kore, Sri Lanka, Tayland, Tunus, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

hani televizyonu anlarız orda sansür olur ama internette ? bunu anlayamıyorum yasakmalarla neyi engellicekler acaba tv de sansür yapın ama internete hayır !

internete yatırım yapmayan ülkeler ilerde gelişemeyecekler.e-devlet olmadan önce çektiğimiz sıkıntıları unutmadık herhalde

2000 yılında Türkiye'de İnternet ve bilgisayar patladı. Bu patlamayla ticaret gelişti, birçok işimizi internetten yapabilir olduk. Hükumetlerse bunun kaymağını çok güzel yedi. Halbuki bilgisayar dünyasının gelişmesi kaçınılmaz sonuçtur.
Halk hükumetler için yaşamaz ama hükumetler halk için yaşamak zorundadır.

e-devlet yaptık en büyük biziz demeye mi getiriyo alttaki ziyaretçi. gelişen teknolojiyle e-devlet yapmamak bi suç olurdu. e-devlet yaptık diyince gelişmiş mi olduk? yığınla e-... var. noluyo?
bişe olduğu yok biz geliştik bitti her şey

sansürden kurtulmanın bi dolu yolu var .. sadece işi bilmeyen kullanıcıları engelleyebilirler ..

e-devlet başka hangi ülkede var acaba alttaki ziyaretçii???

Yaptığı icraatlarla çoğunluğu değil, azınlığı temsil eden hükümetlerin internet kullanımı üzerindeki tasarrufunu değerlendirmek yerine, halkların interneti nasıl kullanmış oldukları değerlendirilseydi daha güzel olurdu. Bu haliyle siyasi erkin tutumunu değerlendiren bir araştırma olmaktan öteye gidemiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir