İnternet erişim hakkı yasalaşırsa ne olur?

Bu ülkede hızlı internet herkesin hakkı ve yasalarla korunuyor; herkese 100 Mbit bağlantı geliyor.

  • Halil Mollaoğlu
İnternet hakkı kanunu da yapıldı
Finlandiya: Ülkenin her vatandaşına geniş bant internet garantisi veriliyor.

Finlandiya geniş bant internet talep etme hakkını yasal olarak resmileştirdi. Yasal düzenleme 2010'da devreye girecek. Finlandiya İletişim Bakanlığı durumu bizzat kendisi açıkladı.

Bu hamle ile Finlandiya, vatandaşlarına yasalar aracılığıyla hızlı internet bağlantısı garanti eden ikinci ülke oluyor; zira daha önce benzer bir yasal düzenleme İsviçre'de yürürlüğe girmişti. Minimum internet hızı şimdilik 1 Mbit ile sınırlandırılıyor.

Fakat 2015'ten itibaren bant genişliği talebi yasadaki ikinci aşama ile yükseltilecek. Bu tarihten itibaren Finlandiya devleti her vatandaşına birkaç istisnayla da olsa 100 Mbit hızında internet bağlantısı garanti edecek.

İstisnalar arasında uzak kasabalar gibi tenha yerleşim alanları var. Devlet yönetiminin verdiği bilgiye göre bu kategoriye giren yaklaşık 2000 hane var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Finlandiyaya gidelim. :D

Vahh bize.. biz 100 megabiti görene kadar 200 yıl gecer.. hala 1 megabit 4 gb kotalı kullanıyoruz.. 8 megabit sınırsız 15 tl yapsınlar..

ah ulen ahhh

Super adamlar 2000 haneyi dusunuyorlar.... Hesabini bile yapmislar kim faydalanamiyacak diye, acaba bizde olsa 2000 hane faydalanabilir mi?? Bide bunu dusunmek lazim...

Owww aynı türkiyee = )))

türkiyeye 2020de gelir galiba:xD

Başlığı görünce dedim aha kesin Türkiye burası :D

Keşke aynı garanti ülkemizde de olsaydı:(

ahh ahh bızım devlette su ıse el atsa artık bızde 100 mbit ınternet ıstıyoruz:((

chip herzamanki gibi şaşırtıcı haber vermeye devam ediyor.

türkiye sandım bende

süper bir hizmet biz daha 1 mbit kotalı internet paketleriyle uğraşıyoruz :(

ah bide biz gorsek su 100 Mbit hızı

Finlandiya'da yaşamak vardı :)

100Mbit interneti Türkiye gibi bir ülkede ben bugün kullanıyorum.Yav adamlar bizden çok geri kalmışlar.Yaşasın Tellcom ve quicknet.

Kardeşim biz insan değil miyiz yaaa... Burası nasıl bir ülke anlamadım. Bizim yükseklerde gözümüz falan yok. 10 Mbit olsun ama adam gibi olsun.

Bir Türk Dünya' ya Bedeldir :]

Gerçekten helal olsun adamlara. Vatandaşını düşünen, her imkanı sağlayan çok güzel bir ülke Finlandiya. Yaşanacak yer sosyal, ekonomik imkanlar açısından, tek kötü yanı soğuk olması. Gerçi bizim ülkemiz konum, iklim vs. her bakımdan cennet gibi ama vatandaşı düşünen kim?

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
chip herzamanki gibi şaşırtıcı haber vermeye devam ediyor.

türkiye sandım bende
Bugün 12:53

Sen yenisin galiba?

bizde adil kullanım varmış netlimitsizmiş paso kandırmaca netlimitsizde 300 gb download yapam arkadasım var hala 8 mbps :) sistem diye bi şey yok yani tak diye düşüremiyolar 512 ye :) tavsi ederim alın :)

düşüyor hız merak etmeyin ayın bitmesine 1 hafta kala düşüyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play