Internet Explorer 10, Chrome'dan hızlı çıktı!

2.000 popüler web sayfası üzerinde yapılan web tarayıcısı testinden bakın kim galip çıktı!

Internet Explorer 10, Chrome'dan daha hızlı çıktı!

Önde gelen web tarayıcıları arasında hız olarak çok büyük bir fark olup olmadığı tartışılır. Aynı şekilde tarayıcılar, işlev bakımından da son derece zenginler ve aralarında bir seçim yapmak  Web sitelerinin hızını ölçen bir şirket olan Strangeloop'un testi, Internet Explorer 10, şu an piyasadaki en hızlı web tarayıcısı olduğu sonucuna vardı.

Strangeloop'un 14 sayfalık raporunda 2.000 web mağazasında yapılan testlerin sonuçları yer alıyor. Web sitelerini seçerken Alexa.com'daki sıralamaları dikkate alınmış. Her web sitesi, WebPageTest adındaki bir araç yardımıyla sınanmış. Geliştiricilerinin başında Google'ın bulunduğu WebPageTest, web sayfalarının yüklenme süresini gerçek kullanıcının gözünden test ediyor. Testlere katılan tarayıcılar ise Chrome 20, Firefox 13, IE7, IE8, IE9 ve IE10 olmuş.

Sonuçlara göre IE10, Chrome 20'den yüzde 8 daha hızlı. Ancak 2011 raporuna göre sayfaların yüzde 9 daha yavaş yüklendiği gözleniyor. Bunun nedeni ise sayfaların daha karmaşık ve işlevsel hale gelmesi olarak görülüyor. Firefox 13'den de biraz daha hızlı olan IE10'un ortalama sayfa yükleme süresi 6.392 saniye. Firefox'un ortalama sayfa yükleme süresi 6.395 saniye iken Chrome 20, sayfaları ortalama 6.906 saniyede yüklüyor.

Testin sonuçlarından oldukça memnun olan Microsoft ise Strangeloop Networks'ün raporundan dolayı sevinç duyduklarını, web tarayıcılarında gerçek hayat performansının çok önemli olduğunu ve IE takımının bu iş üzerinde bir süredir çalıştığını söyledi.

Internet Explorer 10 testlere göre sayfaları en hızlı açan tarayıcı olsa da, şu an sadece Windows 8'de kullanılabiliyor ve Windows 7 için henüz yayınlanmamış bulunuyor. Dolayısıyla bugün çok az sayıda kullanıcı IE10'u kullanma şansı buluyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

e bu zaten aylardan beri bilinen birşey ayrıca IE 10 sadece kıromdan değil diğel dandirik ikinci sınıf tarayıcılardan bile daha hızlı, güvenilir ve stabildir....

ben öle göremiyorum nedense ie 10 operadan bile yavaş.

Yemezler.Chrome rocks!

Doğrudur daha windows8 gerliştirici önizlemesinde bile çok hızlıydı.

En güvenilir tarayıcı ie10 evet ama en hızlısı değil.Ben chorme da kullandım mozillada safarida operada.Şuan maxthon kullanıyorum pek bilinmeyen bi tarayıcı olmasına karşın kullandıklarımın arasında en hızlısı çok az bi ram kullanıyo

Yapsa yapsa Intel yapar demiştim bunu, yine Intel çıktı. Teşekkürler intel, bize bu hızlara kavuşturduğun için.

Haha :D Açıkçası IE 10'u kullanmadım henüz ama aklıma süper bir senaryo geldi. IE 10 bir müddet sonra (uzun bir süre olacağını düşünüyorum) Windows 7'yi de destekleyecek belki de hiç desteklemeyecek. Bunlar hep satış stratejisi. Microsoft'un bunlarla anlaşmadığını nereden bileceğiz ? En iyi test sonucu kullanıcının kendi testinin sonucudur bence. Sanmasınlar ki millet sırf IE için Windows alacak. Tabi bu dediklerimin hepsi varsayım, ama Microsoft'un son zamanlarda ne kadar aç gözlü bir politika yürüttüğünü göz önünde bulundurursak, bu senaryo hiç de uçuk değil.

Operanın olmadığı bir test ?

Microsoft bu stratejisi ile kendine apple yi örnek almış olduğunu knıtlıyor kınıyorum

Chrome dışında hiçbiri 5 para etmez, inanmayın bu safsatalara!!

cromeden nefret ederim opera tercihimdir herzaman.fakat explorerin cromeden yavaş olduğunu herkes biliyor

IEde adam gibi eklenti desteğpi olmadıktan sonra Chrome ve Firefox ile yola devam.

Opera Nerede ??

@20 Eyl 2012 17:45 olmasına bile gerek yok...

ben kullandım; 9'dan pek de bir farkı yok görüntü olarak ama hız olarak bilemem...

Birkaç aydır kullanıyorum, gözle görülür bir fark var ve görünüm olarak çok şık.

firefox ve ie10 bile geçmiş chrome'u. chrome fanlarına duyurulur.

Bizim için bi' anlam ifade etmiyor ki. Türkiye'de internet 20 30 mbit, anında yükleniyor sayfa, tarayıcı darboğaz oluşturuyor tabi. 0,003 saniyelik farkı da farkedebilecek varsa gidip elini öpeyim.

chromedan kolay kolay cayamayacagim maalesef. Windows, linux ve telefonumda chrome yuklu. Tabi butun sifrelerim, bookmarklarim senkronize bi halde. bi tanesinde yeni bi bookmark ekleyince yada silince digerlerinde de guncelleniyor. Chrome olmasa hayatim cook daha zor olacak ondan kesinlikle eminim. Firefox denedim ama senkronize isleri cok daha zor onda. Forever chrome diyorum ben, ustelik chrome'un yavas olduguna da inanmiyorum. linuxda kesinlikle firefox daha yavas. telefonda zaten firefox yok(ios). geriye bi windows kaldi onu da cok nadir kullaniyorum, bilemiyorum oradaki performans farklarini...

chrome neden 20 sürümü? pek anlamadım. ie son sürüm, chrome 20. sürüm, 21. sürüm olmayışı microsoftun chromeyle yarışamadığını açıkça gösteriyor... saygılarımla

Chrome pazardan IE de Windows'tan kazandı. Bu kıyasın en alın terlisi Firefox ama o da yenilenme sürecinde eklenti sıkıntılarını hallettiyse de hız sıkıntıları yaşamaya başladı ve sanırım hala çözemedi. Ya da bunun ayrı bir nedeni var. Açık kaynak kodlu bir tarayıcıdaki sıkıntılar niye kestirilemiyor anlamıyorum. İstatistiklere gelince, fazla kulak asmyayın derim. Siyaset anket ve istatistiklerinden farkı yok. Hepsi uydurma.

Bu testte Opera 12 yi de görmek isterdim.. 6.392 ile 6.395 arasındaki saliselik farkları kullanıcıların anlayamayacağını söylememize gerek yok herhalde. Ayrıca ie 10 ne kadar hızlı bilmiyorum ama (aslında hiç de hızlı gelmiyor bana test ettim o kadar) fakat güvenlik de önemli olmalı bu durumda... yani makul bir hızla insanlar idare edebiliyor insanları asıl endişelendiren güvenlik..

Çok daha stabil orası kesin ve evet chrome'dan biraz daha hızlı. Bunu göremiyorsanız sizde sorun olabilir. Fanatiklik yapmaya gerek yok :) Adamlar yaptı ve evet en hızlısı, sunspider yapın, youtube da test edin. Ağır javascript içerikli sitelerde farkı basıyor. GPU hızlandırma konusuna girmeye bile gerek yok sanırım.

choreme firefox bence devri kapanmalı artık explorer opera ve maxthon maxthon gerçekten çok iyi:)

Opera , Maxthon ? Bu tarayicilar da arka plana atilamayacak kadar önemli .. Konuya değenicek olursam evet ie 10 ortaliği domine etmiş durumda bence .. ie 8'deki hantallık ve ie 9'daki gariplik yok .. Opera ve Maxthon ise tahminimce 2-3 yil sonra ortaliği domine edicekler ..

değerli arkadaşlar buna inanmayın bakın ... bir sitedeki en çok hatalar hata chrome de flash gibi sorunları IE deki gibi sayfa göruntulendi ancak hata var gibi şeyler operada bulunmuyor .. en en düşük hatlarda gene sorunsuz sayfayı göstren tek tarayıcı operadır .... ben hepsini kulandım tek ve tek tarayıcı opera ve sonradan chromedır

bence en hızlı tarayıcı kesinlikle mozilla, nedeni ise teması ve görüntüsü sade olduğu için içerikleri daha hızlı açıyor,chrome tema olarak daha güzel ama youtube da bi video izliyorum önce arada tıkanıyordu şu sıralar iyice tıkanıyor veyavas doluyor,bi de mozilla dan açayım dedim ciddi söylüyorum jet gibi...

win7 içi n yayınlandı ie 10

ben yandex browser kullanıyorum,hissedilir bir hızı var. ama yandex arama motoru google'ın yanından geçemez.yandex'in 40 fırın ekmek yemesi lazım..

Tabii ienin en yeni sürümünü alın diğerlerinin eski sürümlerini alın sonrada ie en hızlıdır deyin...

ben Windows 8 im ıe 10 u rahatlıkla kullanıyorum :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir