Internet Explorer 6 İpuçları

En çok kullanılan web browser Internet Explorer, yeni versiyonu 6.0’ın Türkçe sürümü ile karşınızda. CHIP, 6.0’ın en önemli fonksiyonlarını sizler için bir araya getiriyor.

Internet Explorer 6 İpuçları (Sayfa 3)

Dikkat! Eğer bağlantı sırasında bir sure ses gelmez ise merak etmeyin. Bu sessizlik kanal ile bağlantı kuruluncaya kadar sürecek ve daha sonra yerini müziğe bırakacaktır.

İpucu: Bir dahaki sefere menüler arasında dolaşmak zorunda kalmamak için dinlemek istediğiniz radyo kanalını Sık Kullanılanlar arasına ekleyebilirsiniz. Bunun için Ortam penceresindeki kanal ve
daha sonra da Sık Kullanılanlara Ekle üzerine tıklayın.

Artık web sayfalarını yazdırırken sinirlenmeyin
Aşağıdaki durumla muhtemelen bir çok kez karşı karşıya kalmışsınızdır: Okumaya değer bir web sayfası keşfettiniz ve hemen yazdırmak istediniz. Çünkü bazı sayfaların varlıklarını sadece bir akşam sürdürebildikleri hızlı bir yaşam süren internette ne olacağı bilinemez. Kısa bir süre sonra yazıcı kağıdı çıkarttığında karşılaştığınız durum sinir bozucu olabilir. Sayfanın yarısı yok! Merak etmeyin çünkü bir çok sayfada kenarlar kesilirler. Internet Explorer 6.0’ın yeni Baskı Önizleme fonksiyonu kağıttan tasarruf sağlıyor, ormanları koruyor ve sinirlerin gerilmesini engelliyor. Ve bunun için aşağıdaki işlemleri yerine getirmelisiniz:

1. Menü çubuğundaki Dosya/Baskı Önizleme komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda web sayfası, kağıt üzerinde görüneceği şekilde ayrı bir pencerede ekrana gelecektir. Bu sayede kesilen kenarları hemen fark edebilirsiniz.

2. Eğer her şey olumluysa yazdırma işlemini başlatmak için direkt olarak Baskı Önizleme penceresindeki Yazdır... düğmesine tıklayabilirsiniz. Maalesef gelişmiş düzenlemeler yapmak mümkün değildir. şayet sayfa kenarları kesik ise üçüncü adımdan itibaren çalışmaya devam edebilirsiniz.

3. Baskı Önizleme penceresindeki büyüteç simgesine tıklayın ve sayfanın tamamına bakın.Muhtemelen sayfanın sağ tarafında sadece bir reklam kesilmiştir ve bu durum aslında çok da önemli değildir. Ama, eğer çıktı üzerinde önemli olabilecek bilgiler eksikse Yazdır... düğmesinin hemen sağındaki düğmeye tıklayın.

4. Artık sayfanın kenar ayarları ile bir sure çalışabilirsiniz. Sayfa kenarları yaklaşık yarım santimetre kadar küçültülürse, sayfanın nasıl görüneceğini control edin.

5. şayet bu da bir sonuç vermezse, geriye sadece bir seçenek kalıyor. Sayfayı yatay olarak yazdırmak. Bu durumda tüm sayfa kesinlikle kağıt üzerinde görünecektir.

Parçaları yazdırarak tasarruf sağlamak
Yazdırma sırasında sorun çıkmasını önlemek için sizlere birkaç ipucu daha hazırladık. Örneğin bir çok web sayfasının çok sayıda frame, yani çerçeveden meydana geldiğini biliyor musunuz? Bu tür
sayfaların ister tamamını, ister istediğiniz kısımlarını yazdırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

1. Eğer sadece bir parçasını yazdırmak istiyorsanız, farenin sağ düğmesini kullanarak sadece bu çerçeve üzerine tıklayın ve nesne menüsündeki Yazdır komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda
Yazdır penceresi ekrana gelecektir.

2. Buradaki “Yalnızca seçili çerçeve” seçeneğinin işaretli olup olmadığını kontrol edin ve daha sonra Tamam düğmesine tıklayın. Eğer tüm sayfayı yazdırmak istiyorsanız “Ekranda düzenlendiği şekilde” seçeneğini işaretlemelisiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu ie6'yı allah bildiği gibi yapsın emi.asp ile uğraşmasam hayatta yanından geçmem.Direk firefox yada opera.siteyi tasarlıyosun sonra internete upload ediyosun.insanların %80 i de ie kullanınca ona yönelmek zorunda kalıyorsun.Firefoxta açamadığım bi çok site oluyo mesela.Bu nası iş anlamadım.internet cssler javascriptler tek bi çatı altında olmalılar.hep ticari iş manevraları.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir