Internet Explorer 6 İpuçları

En çok kullanılan web browser Internet Explorer, yeni versiyonu 6.0’ın Türkçe sürümü ile karşınızda. CHIP, 6.0’ın en önemli fonksiyonlarını sizler için bir araya getiriyor.

Internet Explorer 6 İpuçları (Sayfa 4)

Resim ve internet sayfalarını kaydetmek sorun değil
İnternette ne ile karşılaştığınız önemli değil. Bulduğunuz tüm bilgileri anında kaydedebilirsiniz. Kaydetme işleminin özellikle resimlerde daha hızlı olabilmesi için Internet Explorer 6.0 yeni bir fonksiyon sunuyor. şayet fare imlecini resmin üzerine taşıyacak olursanız, resmin sol üst köşesinde küçük bir menü çubuğu ekrana gelecektir. Resim araç çubuğu soldan sağa doğru şu simgeleri içeriyor: Disket, Yazıcı, Zarf ve Klasör. Buradaki disket simgesine tıklayarak resmi sabitdisk üzerinde istediğiniz klasöre kaydedebilirsiniz. Yazıcı simgesi yardımıyla da yazdırabilirsiniz. Eğer zarf
simgesine tıklayacak olursanız Outlook Express açılacaktır. Resmi, bu sayede eposta ile gönderebilirsiniz. Seçili resim, bunun sonucunda otomatik olarak eposta eklentisi atanacaktır. Eğer klasör simgesini seçerseniz Internet Explorer daha sonra herhangi bir soru sormadan resmi otomatik olarak “C:\Belgelerim\Resimlerim” klasörüne kaydedecektir.

Açıklama: Bu küçük araç çubuğunun rastgele görünüp görünmediğini merak etmeyin. Söz konusu çubuk, küçük (resmin, minimum 200x200 piksel büyüklüğünde olması gereklidir) ve bir bağlantı
ile donatılmış resimler için ekrana gelmez. Eğer her şey sorunsuz olarak çalışıyorsa sadece tek resimleri değil ayı zamanda alt sayfalarını da içeren tüm ana sayfaları sabitdiske kaydedebilir ve bunu offline olarak ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede bağlantı ücretlerinden tasarruf edebilirsiniz.

1. Sık Kullanılanlar/Sık Kullanılanlara Ekle komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki Çevrim Dışı Kullan seçeneğini işaretlemek zorundasınız. Sık Kullanılan Ekle
penceresindeki Adı kutusuna kaydetmek istediğiniz sayfanın ismini girin.

2. Daha sonra her bir internet sayfasının kaydedilmesini istediğiniz bir klasör seçin.

3. Son olarak Tamam düğmesine tıklayın ve senkronizasyon işlemi sona erene kadar bekleyin. Bu sayfanın büyüklüğüne ve bağlantı hızınıza bağlı olarak uzun sürebilir.

Casuslar yolda: Özel bilgilerin korunması
Son günlerde ziyaret ettiğiniz web sayfalarını herkesin bilmesi için sadece birkaç fare tıklaması yeterli olacaktır. Evde sorun değil, ancak bu durum işyerinde başınızı oldukça ağrıtabilir. Internet Explorer 6.0, örneğinde hotmail gibi ücretsiz e-posta hizmetlerine bağlanırken kullandığınız parola ve kullanıcı adı gibi bilgileri saklayabilir. Bunun sonucunda herkes mektuplarınızı okuyabilir. Bunu artık sona erdirin:


Internet Explorer 6 İpuçları

1. Internet Explorer penceresinde Araçlar/ Internet Seçenekleri komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki Genel kartını aktif hale getirin ve Temporary Internet Files başlığı altındaki Dosya Sil düğmesine tıklayın.

2. Dikkat! Dosyaları Sil penceresindeki “Tüm çevrimdışı içeriği sil” seçeneğini aktif hale getirin ve daha sonra Tamam düğmesine tıklayın. Geçmiş dosyalarını da silerek geriye kalan bilgilerden kurtulabilirsiniz.

3. Bir sonraki adım olarak Internet Explorer’ın çalışmanızı kolaylaştırmak için sakladığı parolaları da silin. Bunun için de Internet Seçenekleri penceresindeki İçerik kartını aktif hale getirin ve Kişisel Bilgiler başlığı altındaki Otomatik Tamamlama düğmesine tıklayın. Otomatik Tamamlama Ayarları penceresindeki Formları Sil ve Parolaları Sil düğmelerine tıklayın. Son olarak Tamam düğmesine tıklayın.

4. Internet Explorer’ın artık şifre kaydetmemesi için “Formlardaki kullanıcı adları ve parolalar” seçeneğindeki işareti kaldırın. Artık güvenli bir şekilde sörf yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu ie6'yı allah bildiği gibi yapsın emi.asp ile uğraşmasam hayatta yanından geçmem.Direk firefox yada opera.siteyi tasarlıyosun sonra internete upload ediyosun.insanların %80 i de ie kullanınca ona yönelmek zorunda kalıyorsun.Firefoxta açamadığım bi çok site oluyo mesela.Bu nası iş anlamadım.internet cssler javascriptler tek bi çatı altında olmalılar.hep ticari iş manevraları.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir