Internet Explorer 8 Beta ile neler geliyor?

Microsoft, Internet Explorer 8'in ilk Beta sürümünü halka açtı. CHIP Online sizin için inceledi...

  • Halil Mollaoğlu
Internet Explorer 8 Beta ile neler geliyor?
WebSlices: Internet Explorer 8'in yeni bir özelliği.

Microsoft Çarşamba akşamı Internet Explorer 8 ile ilgili bazı detayları açıkladı. Las Vegas'taki Mix08 web geliştiricileri konferansında çıkacak olan web tarayıcının ilk beta sürümü tanıtıldı.

Geliştiriciler her şeyden önce beş yeni özelliği ön plana çıkardılar: Activities ismindeki özellik ile webmasterlar, kullanıcının sitede farklı eylemleri gerçekleştirebileceği alanlar oluşturabiliyorlar. Mesela bir yerin adresi fare tıklaması ile harita üzerinde araştırılabiliyor veya yabancı bir kelimenin yanında isterseniz tanımını da görebiliyorsunuz.

Microsoft WebSlices ismindeki RSS beslemelerini hatırlatan ama daha fazla bilgi sunan bir tekniği tanıtıyor. Mesela kullanıcı WebSlices'a abone olabilir veya Sık Kullanılanlarına ekleyebilir ve sunucunun web sitesini ziyaret etmeden hava durumu tahminlerini görebilir veya TV program akışını gibi bilgilere ulaşabilir.

<strong>WebSlices:</strong> Internet Explorer 8'in yeni bir özelliği.Buna ek olarak Internet Explorer'ın link-çubuğu da yenilendi: Artık ismi Favorites Bar ve linkleri, RSS beslemelerini, WebSlices'ı ve Office dokümanlarına giden kısayolları da gösterebiliyor. Ayrıca farklı içeriklerle daha kolay bir şekilde doldurulabiliyor.

Microsoft güvenlik hanesine bir artı daha koyuyor ve Internet Explorer 7'deki Kimlik-Avı Filtresini bir üst seviyeye taşıyor. "Safety Filter" (güvenlik filtresi) kullanıcının zararlı yazılım barındıran siteleri ziyaret etmesini engelleyecek.

Son olarak IE 8 geliştiricileri rakiplerinden bir miktar kopya çektiler: Automatic Crash Recovery ismindeki özellik, tarayıcının her çöküşünde açık sekmeler dâhil tüm güncel oturumu kaydediyor ve tarayıcı tekrar açıldığında bunları geri yükleyebiliyor.

Microsoft geliştiriciler için CSS 2.1 ve kısmen 3.0'ın tarayıcıya doğru bir şekilde entegre edilmesi üzerinde çalışmak istiyor. Ayrıca interaktif web sitelerini görüntülemede kullanılan Ajax ismindeki teknolojiye daha iyi bir şekilde destek verilecek. İnternet ve masaüstü arasındaki sınırlar ileride kaybolacak ve kullanıcı internet sitelerine, sisteminde kurulu programlara eriştiği gibi erişebilecek.

Web geliştiricileri için detaylı bilgi Microsoft'un resmi web sitesinden öğrenilebilir.

Microsoft şu andan itibaren Internet Explorer 8'in beta sürümünü farklı işletim sistemleri için indirilmeye sundu. Artık kullanıcılar ve geliştiriciler tarayıcıyı test edebilecekler.

Download:

Internet Explorer 8 (Windows Vista)
Internet Explorer 8 (Windows Vista 64-Bit Edition)
Internet Explorer 8 (Windows XP)
Internet Explorer 8 (Windows XP 64-Bit Edition)

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

bunu bilgisayara kurmak için ie7yi kaldırmamız mı gerekiyor?

hayır gerekmiyor

Ne kadar yapmam desemde kendime söz geçiremeyip hem xp de hem vistada denedim. İlk bakışta göze çarpan pencere stilinin neredeyse birebir firefox aero stili ile aynı olmas, akabinde microsftun ie nin hantallığını kaldırmak için epey uğraş verdiği göze çarpıyor.Bu nedenlede açılacak pencereler önbelleğe ne yüklediyse gözstermeye başlıyor (her ne kadar düzgün gçstermesede). Diğer bir negatif nokta acaba bendemi proplem oldu bilmiyorum ama hem xp de hem vistada java gösterimler yerine java uygulamaların kodları gözükmekteydi. Bunları beta oluşuna veriyor ve son sürümünü kısa vakitte bekliyoruz.
Uygulama ie7 üzerine kısa vakitte sorunsuz kurulabildiği gibi sorunsuz uninstal edilerek yerini tekrar ie7 ye bırakabiliyor.Kurulum için eski sürümleri kaldırmaya gerek olmadığı gibi kaldırdıktan sonrada eski sürüm sorunsuz çalışmaya devam ediyor

Selam arkadaşlar ie 8 bir sürü yenilik getirmiştir eminim ancak şu anda daha beta aşamasında isterseniz biraz daha bekleyelim ve ne olcak görelim ne dersiniz.Hemen karara vermiyelim.Olumlu yada olumsuz bir şey diyemeyiz o daha yeni büyüyen bir çocuk gibi.Ayrıca ben vista ultimate kullanıyorum.Ve İşletim sistemim türkçe.Beta sürüm olan ie 8'ide sorunsuz kullanıyorum...

Yanlış Bilgi Verilmiş İE Gibi Bir Taracının Yada Benzer Bir Programın Dili Ne Olursa Olsun İşletim Sistemiyle Aynı Olmak Zorunda Değil Türkçe XP İngilizce İE8 Kulanıyorum Şu Anda Daha Öncede İE7 Kullanmıştım

Türkçe olan xp ye kurmuş bulunmaktayım. kullanulan Dili ingilizce olması gerekiyor sözcüğü sanırım yanlış bir ifade olmuış oluyor.

++++Not: Belkide daha önce yükediğim ingilizce yüklemelerden kaynaklanıyor olabilir. onları daha sonra silmiştim. Kalan artıklar sayesinde sanırım.

Öncelikle Dün İnternet 8.0 Beta indirip sistemime vakit kaybetmeden hemen yükledim. Ama yükler yüklemez sildim. Nedeni ise Ben internet 7-8m kadar hantal bir internet browseri görmedim. İnternet 8.0 adresi yazıyorum entere tıklıyorum ama gel gör sayfayı açmasını bekle o beklerken birde firefox tıklayıp açıyorum tıklamamla açmam bir oluyor. Ben 8.0 versiyonda bu hantallığın kalkacağı yönündeydim ama gelgör aynı tas aynı hamam. Bence bir internet tarayısında görsellik okadar önemli değildir. Önemli olan hız güvenlik ve performans tabi bu özellikleri internet 7 ve 8.0 de göremedim. Görüşmek üzere Kesinlikle internet 7 ve 8 kullanmamanızı tavsiye ederim. Firefox ve Opera açık ara önde görüşmek üzere

vista service pack 1 beta ile uyumlu degil ...

Bu sinir bozucu IE bETA 8 NASIL SİLİNİYOR ???Bir arkadaş windows update yaparsanız ..silebilir ..tekrar IE 7 YÜKLEYEBİLİRSİNİZ demişti. Denedim olmadı.Test edin...diyorlar....yapıştı kaldı ..!!!!

Nasıl silip ..IE 7 DÖNEBİLİRİM ???

bill gates bence artık pes etsin ne kadar iyi işletim sistemi yapsada. adam browser özürlü. firefox a yetişme çabaları bence boşuna taklitler aslına olan ilgiyi çoğaltır.. ie de silme tuşu ile sayfadaki anketten bişi silerken geri sayfalara dönme problemini bile 2 yılda çözen adam yauv ne beklersiniz ki :)

Internet Explorer 8 henüz beta aşamasında olduğu için sorunların çıkması normal. Ben Internet Explorer'ı seviyorum. Firefox sürekli sistemde kurulu ama hiç kullanmıyorum. Çünkü Firefoxu hiç sevmiyorum. Abartıldığı kadar iyi değil. Ayrıca Internet Explorer ile sorun yaşayan arkadaşlar sistemden silebilirler ya da üst kısımda "Emulate IE7" yazıyor ona tıklayın. Birçok sorun hal olmuş durumda. Allah aşkında henüz beta aşamsında olan bir browser'a neden bu kadar hakaret ediliyor. Ben ayrıca Firefox 3 Beta 3'ü de kurdum. Download hızı daha iyi gibi ama bir yığın hata veriyor. Özellikle download sırasında. Bakın Firefox 3 beta 3 olmasına rağmen bu sorunlar varsa Internet Explorer 8'e haksızlık olmuyor mu. Hep ön yargılarla davranıyorsunuz. Ben Internet Explorer'ın en iyisi olduğunu söylemiyorum. Ayrıca çok fazla sorunu var ve Firefox'tan biraz ders alması gerektiğini hep söylerim ama bu Internet Explorer'ın çok kötü bir tarayıcı olduğunu göstermez. Ben yine de iki tarayıcıyı kullanmaya devam edeceğim... Saygılar...

Internet Explorer'ı sistemden kaldırmak isteyen arkadaşlara ufak bir yol. Benim sistemim ingilizce olduğu için size ingilizce olarak aktaracağım:

Control Panel --> Programs and Features --> View installed updates --> Internet Explorer 8'a tıklayın ve silmeye başlayın, ardından sisteminizi yeniden başlatın hepsi bu kadar...

sciencenet sana katılıyorum Bencede firefox öle cok ahım şahım bir tarayıcı zaten dezavatanjları ve avantajları dengeli ie ile firefox un hızlılık bakımdan en farkedilir düzeyde tarayıcı ise opera ama benimde ilk tercihim yinede ie...

selimhun
sistemi geri al eski hali gelsin basit çüzüm uğraştırmaz ;)

Birde Apple ın Safarisini kullanmayı deneyin.Hız farkına inanamayacaksınız.Hem programın kendi calısma hızı hem sayfa render leme hızına...

firefox sen ne güzel şeysin :)

Firefox neden yükselişte bir kez daha anladım.

Yaşa Sen Firefox!

Safari bence browser'lar arasındaki en kötü browser. Bilmem ne faydası var bu browser'ın. Apple firmasının yaptığı en kötü şey diyebilirim. Tam bir hayal kırıklığı. Şuan Internet Explorer ve FireFox en fazla kullanılan tarayıcılar. Bu çok normal. İkisi de mükemmel olmamasına rağmen browser'lar arasında en iyileri. Diğer tarayıcılar kullanılamayacak kadar kötü. Özellikle Safari en kötüsü diyebilirim. Sağlam bir yeri yok gibi. Defalarca kurdum sisteme. Güncellenmiş halini indirmeme rağmen yine bir hayal kırıklığı. Internet Explorer 8 Final sürümü'nün çıkmasına daha çok var. Yılın 4. çeyreğinde deniliyor. Firefox 3 te sanıyorum o zamanlar da çıkacak. Belkide daha önce. Browser'lar arasında kavga iyice kızışıyor. Sonuçta bize yarıyor bu rekabet. Internet Explorer 8 iyi olacak gibi görünüyor. Bir çok şeyi geliştirmişler. Özellikle hızlı ve pratik konusunda. Internet hızından bahsetmiyorum. Kullanış açısından. Ancak daha çok yol alması gerekiyor hem de çok. Benim en çok istediğim şey, internet explorer hata verip kapatıldıktan sonra yeniden başlatıldığında kaldığı yerden devam etmesi. IE kullanıcıların en fazla istediği şey. Firefox'ta var. Bu konuda Firefox önde gidiyor. Ancak Firefox ta daha çok yol alması gerekiyor. Fazla hantal. Ben hem Firefox 3'ü hem de IE 8'i sabırsızlıkla bekliyorum...

yanlız bir sorunu varki hotmail le sorun yaşanıyor

Chip online Dipnot: Tarayıcının dili ingilizcedir. IE, Windows sisteminin bir bileşeni olduğu için işletim sisteminin dili ne ise, tarayıcı da o dilde olmalıdır. Yani yukardaki linklerden indirdiğiniz IE 8'i kurabilmek için bahsi geçen işletim sistemlerinin ingilizce sürümü kurulu olmalıdır.

ben türkçe vista 64 bit e ingilizce ie8 i kurdum çalışıyor .ama beta ,beta dır :))

i love firefox :) Birgün herkes Firefox kullanacak! :)

IE8 baya bi ilerleme var.. ;)

Yönetici haklarına sahip değilseniz boşuna indirmeyin, kuramazsınız.

Firefox 3 Beta 4 pre 'yi kullanıyorum. Gayet stabil ve hızlı.

Merhabalar,

IE 8 testi ingilizce Windows Vista altında yapılmıştır. Daha önceden türkçe Windows XP altında IE 7 (Beta) ingilizce kurmayı deneyenler bilir, dil uyuşmazlığı şeklinde bir hata ile kurulum sonlandırılıyordu.

Elbette işletim sisteminin dili Türkçe diye üzerine kurulan programlar da Türkçe olmalıdır diye bir kural yok. istediğiniz dilde program kurabilirsiniz. Fakat Explorer bir sistem bileşeni olduğu için güncelleştirmelerde olduğu gibi bu tip sorunlar çıkarabilir diye dipnotu düştüm. Fakat sizin yorumlarınız ve benim de daha sonra Türkçe Windows Vista altında yaptığım test durumun böyle olmadığını doğruladı. Anlaşılan Microsoft bu duruma bir çözüm getirmiş. Dipnotu yazıdan kaldırıyorum. İsteyen, istediği dildeki sisteme kursun ;)

IE mi? hayatta kullanmam.Firefox bana yeter.

Bazı sitelerde sorun yaşanıyor bence kurmak için daha cok erken...

yha bide bunu nasıl kaldıra bileceğimizi yazarsanız???

ben ie7 nin üstüne kurdum fakat şimdi kalmak istiyorum ama nasıl kaldıracağım??

vista:h.basic kullanıyorum

ercanyerci arkadaşa ;

windows update penceresini açın, yüklü güncellemeleri gör yazısına tıklayın ordan ie8 e sağ tıklayıp kaldır deyin.

kaldırmak istenyen arkadaşlara en basit cözüm :
Sistemi geri alın (bir önceki tarihe)

4 tarayıcıyı da kullandım hepsinin artıları var
Internet Explorer sayfa uyumluluğu en iyi olan(testleri geçemese de) özellikle asp sayfalarında fark ediliyor.
Firefox genel olarak iyi,eklentileri sayesinde popüler,güvenlilik olayı ise balon(en az ie kadar yaması çıktı)
Safari içlerinde en kötüsü öyle ahım şahım hız farkı görmüş değilim
Opera hız,güvenlik ve özellik olarak en iyisi.Ücretli olduğu dönemden beri kendine has bir duruşu var :)

IE 8 beta olduğunu çok belli ediyor.Yenilikler fena değil ama epey sorunlu bende RC sürümlerinden önce dokunmamak en iyisi

Quick Tabs özelliği çok iyi düşünülmüş ve beta olmasına rağmen gayet stabil çalışıyor.
Emulatate IE7 butonu ile kullanıldığında sorun yaşatmıyor. Sayfa açılım hızı bira iyileştirilmiş gibi geldi.
Sayfa kurtarma özelliğinin kullanılması iyi gidişin ve artık kullanıcı dostu olmak kavramının Microsoft takımı tarafından yavaş yavaş anlaşılma düzeyine erişildiğini göstermesi açısından iyi bir adım.
Rc sürümü ile tam IE8 kullanılabilir ama ben şu an için Emulate IE7 fonksiyonunun kullanılmasının daha doğru olacağı kanısındayım.
Bu buton yardımı ile IE8'i kaldırmanıza gerenk yok.

berbat tek kelimeyle. Kaldırmayalım diye emulate7 oyununu da koymuşlar. Ama kökten kaldırmak istiyorum kaldırtmıyor. Saçmalık ötesi ...!!!

gmail den ekli bir mail göndermeye çalıştım hata verdi kapandı. tekrar denedim yine aynı sonuçla karşılaştım. insana sinir krizi geçirtiyor

ie8 çok rahat kaldırılıyor vede kaldırmaya gerek oyk aslında..
Eğer kaldıramadıysanız ya sizde yada pcnizde bir arıza vardır(lütfen başka yeerlere çakmeyin.)......

microsoft tan hatalarla dolu bir ie daha belki düzeltilir ama olmuyor yapamıyorlar.Mozilla ya devam etmeliyiz bence....

cok güzel ama srvice pack 1 de calısmıyor

Bence Beta olmasına rağman artıları direk göze çarpıyor.Benim düşünceme göre FireFox'tan daha iyi.Beklentilerimin aksine ondan daha hızlı açılıyor (en azından benim bilgisayarımda).FireFox 3 ilk açılışta 5-6 sn. bekletirken IE 8 şak diye açılıyor.Ayırca sistemi kastırmıyor.IE 8'de sayfa açışlar eski sürümlere göre daha hızlı, bu da iyiye gidişin işareti.Kısaca IE vazgeçilmezliğini kanıtladı bence.Türkçe sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.

Dün itibari ile beta 2 türkçe sürümü de çıkmış denemek lazım...

beta 2 yüklü bende de ama geçmişe tıkladığımda hiç bir şey çıkmıyor. aslında kayıt diyor ama kapatıp açınca tekrar gwçmiş sıfırlanıyor. ayarları mı var yoksa ie8 beta 2 mi böyle?

lisansız pclerede yüklenio mu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play