Internet Explorer 8 hepsini dövüyor!

İşte Microsoft'un yüzünü güldürecek bir test: IE 8 en güveni tarayıcı çıktı. Peki diğerleri?

Internet Explorer 8 hepsini dövüyor!
Yemleme ve zararlılar: Internet Explorer 8, NSS Labs araştırmasında baskın geliyor.

Microsoft tarafından görevlendirilmiş NSS Labs'ın yaptığı bir güvenlik araştırmasında tüm web tarayıcı sürümlerinin yemleme ve zararlı saldırılarını engelleme potansiyelleri test edildi. Sonuç olarak Internet Explorer 8 iki disiplinde de rakipleri Firefox, Opera, Chrome ve Safari'yi yendi.

Bir yemleme saldırısının amacı belli bir web sayfasını taklit ederek kullanıcının kişisel verilerine ulaşmaktır. Örneğin sahte bir banka web sitesindeki form doldurma alanı üzerinden kişinin oturum ve kredi kartı bilgilerine erişilmeye çalışılır. NSS Labs güncel tarayıcıların bu tip saldırıyı ne kadar iyi savuşturduğunu 14 gün boyunca sürekli test ettiler. Tarayıcılar 593'ü NSS Labs'ın yemleme kriterlerine göre zararlı olan 856 web sitesiyle test edildi. IE 8 testte bu adreslerin yüzde 83'ünü yakalayarak birinci oldu. IE 8'i sırayla Firefox 3 (80%), Opera 10 (54%), Chrome 2 (26%) ve Safari 4 (2%) ile takip etti.

NSS Labs diğer araştırmasını aralarında çalıştırılabilir zararlı dosyaların indirilmesini sağlayan web linklerinin bulunduğu "socially engineered Malware" kategorisine atfetti. 14 günlük aralıksız testte tarayıcılar 2171 denekten toplamda 608 linki tespit etmeye çalıştılar. Ekran görüntüsünde görüldüğü üzere Internet Explorer 8 bu tehlikeye karşı etkin bir koruma sağlıyor ve bu tip dosyaların yüzde 81'ini indirme aşamasında yakalayıp kullanıcıya bildiriyor. Buna karşın Firefox 3 (27%), Safari 4 (21%), Chrome 2 (7%) ve Opera 10'un (1%) elde ettiği notlar pek iç açıcı değil.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

IE nin hizli olmamasindaki bence en buyuk neden guvenli olmaya calismasidir diye dusunuyorum. Sonucta bir programda ne kadar guvenlik denetimi varsa uygulama o kadar buyuyecek ve buna bagli olarakta yavas calisacaktir. Goruldugu uzere en hizli tarayicilar en guvensiz tarayicilar oluyor bu durumda.

East or West Firefox is the Best.

eyvah ie8 en güvenlisi cıkıp açık kaynaklar cuvallamış

Chrome ve Safari'nin oranlarının birbirine yakın olmasını beklerdim açıkçası. Her ne kadar Chrome kullanmak istesemde sürekli browserde hata almaktan sıkıldığım için yegane tercihim Firefox'a geri döndüm.

Birisi güvenlik mi dedi? Yoksa Microsoft ve Güvenlik mi dedi? Microsoft'un yüzü gülüyorsa bu test ile benimde yüzüm güler ama başka türlü... ;)

Kesinlikle doğru. Internet Explorer pat pat sürüm atlamıyor firefox ve chrome gibi.
Ama kendini güncelleştiriyor biz farketmeden.

zuhahha çok komik ya Microsoft tarafından görevlendirilen NSS Labs. Neden acaba Internet Explorer birinci gelmiş? Hemde bu kadar açık ara farkla...

Niye bu test firefox 3.5.2'yle test edilmemiş ?
Niye bu test Safari 4.0.11'le test edilmemiş ?
Niye bu test Chrome 3'le test edilmemiş ?
Çünkü IE O zaman Sadece Opera 10'nu geçebileceği için !???
Haksız mıyım ?????

her zaman microsoft ürünleri kötü olacak diye bir şey yok.Bu testle bu iki güvenlik açısından başarılı bulunmuş.
Ama ben testi çok objektif bulmadım.Zira üretici adına çalışan bir şirket tarafından yapılmış.Bağımsız şirketlerce de onaylanması daha gerçekçi olacaktır kanısındayım.

Büyüksün IE 8 kıskananlar çatlasın :) puhahah :D

Objektif bir test değil bence önemsenecek bir durum değil. Bende test ettiğim bilgisayarlar içerisinde en güzeli en güvenlisi kendi bilgisayarımdır. Tarafsiz bir firmanın bu testleri gerçekleştirmesi lazım

InPrivate Filtrelemeyide açtınmı en güvenlisi IE8 oluyor. :)

evet. doğru. diğerleri çok dandik tarayıcı

aklı olan IE ' den başkasını kullanmaz, diğerleri WINDOWS üzerinde dış kapının mandalı gibi duruyor kardeşim. İnsanların yenili arayışı ve farklı olmaya çalışmalarından faydalanan bu yazılımlar yüklendikleri anda hangi güvenlik problemlerine sebep oluyorlar bir bilseniz varyaaaa...

saygılarımla

ie8'yi test ettim,domuz gribi çıktı sonrada öldü...puhaaahaa

Yakında elin oğlu yarışmaya katılır. Alır havasını. :D 1 bilemedin 3 saniye. Değerlendirmenin objektif olduğunu ben de üşünmüyorum. Opera ve chrome en güvenli tarayıcılardır.

"Safari 4 (2%) ile takip etti."
?!!

EE baş düşmanları Opera ya da % 2 verecek değillerdi ya.. Eziklere gün doğmuş.. Sevinin yalan dolan haberlere. :S

MS dışı uygulamaları "dış kapının mandalı" şeklinde yorumlayan arkadaş umarım bilgisayar kullanma becerin çamaşır asma ile irintili değildir. Gezegenimizdeki insanların uzak ara çoğu senden farklı düşünüyor.

Aslında bu araştırma bana hiç mantıklı gelemedi. Mantıklı gelmeme sebebi ise hangi tarayıcı olursa olsun farkların bu kadar büyük olması. Sonuçlara bakıp Firefox'u da bir kenara koyup bir yargıya ulaşırsak, opera, safari ve chrome kullananların hepsi yemleniyor. (Oranları az olduğu için genelleme yapıyorum.) Büyük şirketler Apple, Opera, Google gibi insanların takdirini kazanmış 3 şirket böyle testler yaptırıp bunları bulamayacak sadece Microsoft'un testçileri bulacak. Size ne kadar mantıklı geliyorsa bana da o kadar geliyor.
Son olarak bir arkadaş diğerleri güncelliyor, ie güncelemiyor demiş. Yapamayın lütfen Microsoft'un güncellemeleri yüzüne ayların ilk haftalarından nefret eder oldum. (Bir de kritik diye arlara sıkıştırdıkları da var.)

acı ama gerçek ie8 daha güvenli diğer tarayıcıları kullananlar yediremiyor.

microsoft "kendin çal kendin oyna" yapmış :D bu sonuçlar güvenilir değil. eminimki ileriki zamanlarda diğer tarayıcılar bunun böyle olmadığı konusunda birşeyler yapacaklardır.

IE 8 InPrivate Filtreleme Özelliğinin Hep açık kalması olayı çözüldü google da arayıp açtığım konuyu bulabilirsiniz. MRT_

Konu başlığı: IE 8'deki InPrivate Filtreleme Özelliği Hep Açık Kalsın

bu arastirma gercekleri yanstmiyor bence
operanin engelleyipte ie nin ve firefoxun engellemedigi bircok sayfaya rastladim yani hepsindede denedim ayni sayfayi, bence opera en iyisi
cromda kötü degil ama

yenimi anladınız tırıvırı yapmayın

testi güvenilir bulmayan arkadaşlara sözüm yok ama aksini ispat edenler, yani firefox daha güvenli diyenler neye dayanarak bunu söylüyor merak ediyorum? hangi testleri uygulamışta varmış bu sonuca. açıklayabilirlerse sevinirim.

İnsan haberin(!) başına reklam yazar bari. Sonunda microsoft'un telefon numarası bile var.

Ben de parayı basıp NSS Labs'ı görevlendirsem kendi visual basic temelli tarayıcım açık ara önde olur. Az daha para versem, opera'yı da listeden sildirebilirim muhtemelen.

Editörün notu:
Haberin hemen girişinde araştırmayı Microsoft'un istediği zaten yer almaktadır. CHIP Online'da yayınlanan haberlerde Türkiye'de ofisi olan firmaların irtibat bilgileri standart olarak bulunmaktadır. CHIP Online haberi tarafsızdır, yorumunuz yanlı ve yanlıştır.

keşke bunlar kendi aralarında maç yapsalar da bahis oynasak.. (futbol biterse tarayıcı maçları başlar artık)... yaşasın fanatizm

safari konusunda haklılar ama digerleri süpheli(!)

peacekeeper testi cıktı kim hızlı kim degil gördük bi de bir güvenlik şirketi güvenlikle ilgili test yapsa da gözümüzle dogruyu görsek

Hepsini kullanan biri olarak söylüyorum, gerçekten ama gerçekten IE8 başarılı bir tarayıcı. Microsoft'u sevsekte sevmesekte yalan yok bu defa başarmış...

Ben de tarayıcıların özelliklerine göre site seçip ona göre test yapsam muhakkak benim testim de saçma olur bunun gibi :)

dikkat ettinizmi microsoft tarafından görevlendirilmiş NSS Labs'ın yaptığı araştırmaya göre diyor,böyle bir araştırmadan farklı bir sonuc cıkarmı?

IE 8 kendi sisteminde deli gibi çöküyor, sitelerde hızlı ama kendisi yavaş sekme açma falan. Ayrıca opera'ya göre çok daha yavaş açılıyor.

bu explorer'in testi haydar başın anketlere benzemiş sanırım

lol :))

soruyorum size dış kapının mandalı ile oynayan İE kullanmayanlar bu gerçekler acıttımı ? MICROSOFT' un tüm dünayaya yayılmış profesyonel bir ekibi var. - EĞER opera - firefox - safari - chrome ekiplerini toplasanız MICROSOFT ofislerine çaycı olarak yetmezler arkadaşlar...

gerçekleri görmeniz için kafanıza CHIP mi takmak lazım arkadaşlar

az demli bi çay, iki şekerli olsun lütfen

saygılarımla

peki niye benim giriş seviyesindeki dizüstü bilgisayarımda onlarca program yüklüyken (sizlerin varlığından falan haberinizin olmadığı) bende çökmüyor da sizlerde çöküyor ? Sistem kullanıcısı kadar akıllı ve pratiktir, sisteminize neyin zarar verdiğini ve şagala şugala yüklediğiniz programların sisteme nasıl zarar verdiğini tespit edin, sonra düzeltmeyi öğrenin ve sonra gelip yorumda bulunun arkadaşlarrr...

bu yorumdur yoğurt değil ve sizler MICROSOFT' un 100 binlerce çalışanlarının emeklerini 2 lafınıza hapsettiğinizi düşünürken aslında hapsolduğunuz şu durumun içerisinde çaresizlikten uykuya dalmış ve bu uykuda gördüğünüz rüyalarda bu kelimeleri sarfediyorsunuz, uyandığınızda ise gene kendi düşüncelerinizin sizi hapsettiği kara cahillik içerisindesiniz, şok geçirmeyin.

gelin sizleri bu zindandan çıkmaya IE özgürlüğüne çağırıyorum ve diyorum ki:
" dokunmatik düğmenin yerini el yordamıyla bulun ve kurtulun bu kara cahillikten ve bırakın dış kapının mandalı ile oynamayı, girin sizi rahat ettirecek muhteşem kapıdan içeri ve keyfinize bakın "

cahil arkadaşların kurtulmaları için en iyi niyetli dualarımla
saygılar

Bu işin içinde hile var.Chip online bir haber yapmıştı hatırlıyorsanız, Hackerler aralarında bir yarışma yapmışlardı en güvensiz tarayıcı safari çıkmıştı.Oysa burda Chrome ve Opera en güvensiz çıkmış.Dikkatle bakın.

Arkadaşlar Coreİ7 Core 2Quad 9400 işlemcilerin olduğun Nvdia Gts 250 Vga Kart tüm güncellemeleri yapılmıi Service Pack 3'de sistemlere format atılarak sıfırdan kurulduktan sonra Internet Explorer 8 kurdum ve gördümki sanki beta aşamasında utanmadan birde piyasaya sürülmüş deliler gibi donmalar deliler gibi sekmeler arası çökmeler Çoğu sitelerde uyumsuzluklar üstelikde uyumluluk modunda.Bazı arkadaşlar bilgisayardan Msn,Skype falan yazılımı kullanınca kendilerini Hacker falan sanıp başlıyorlar burda ahkam kesmeye,Sitemimde Kaspersky İnternet Security 2010 beta olmayan 9,0,0,0,463 English sürüm yüklü casus falanda yok,inanmayanlara Hijackthis Logumu hemen gönderebilirim.neden çöküyor acaba arkadaşlar bir bileniniz var mıdır.Sistemden İE 8 kaldırdıktan sonra tekrar IE 7'ye döndüğümde o sitelerde çökme birden duruyor.Müthiş bir iş çıkartmış Microsoft tebrik etmek lazım,tıpkı Windows Vista gibi yani Explorer 8 kullananlara şu an için tabii Allah'dan sabır diliyorum.Hepnize esenlikler dilerim.İnternet Explorer 8'i service pack 3 kurduktan sonra kurmadıysanız sakın uninstall macerasına kapılmayın sonra sisteme yeniden format atmak yada Ghost'dan Reload etmeniz gerekebilir benden uyarması sevgili dostlar.

Arkadaşlar Coreİ7 Core 2Quad 9400 işlemcilerin olduğun Nvdia Gts 250 Vga Kart tüm güncellemeleri yapılmıi Service Pack 3'de sistemlere format atılarak sıfırdan kurulduktan sonra Internet Explorer 8 kurdum ve gördümki sanki beta aşamasında utanmadan birde piyasaya sürülmüş deliler gibi donmalar deliler gibi sekmeler arası çökmeler Çoğu sitelerde uyumsuzluklar üstelikde uyumluluk modunda.Bazı arkadaşlar bilgisayardan Msn,Skype falan yazılımı kullanınca kendilerini Hacker falan sanıp başlıyorlar burda ahkam kesmeye,Sitemimde Kaspersky İnternet Security 2010 beta olmayan 9,0,0,0,463 English sürüm yüklü casus falanda yok,inanmayanlara Hijackthis Logumu hemen gönderebilirim.neden çöküyor acaba arkadaşlar bir bileniniz var mıdır.Sistemden İE 8 kaldırdıktan sonra tekrar IE 7'ye döndüğümde o sitelerde çökme birden duruyor.Müthiş bir iş çıkartmış Microsoft tebrik etmek lazım,tıpkı Windows Vista gibi yani Explorer 8 kullananlara şu an için tabii Allah'dan sabır diliyorum.Hepnize esenlikler dilerim.İnternet Explorer 8'i service pack 3 kurduktan sonra kurmadıysanız sakın uninstall macerasına kapılmayın sonra sisteme yeniden format atmak yada Ghost'dan Reload etmeniz gerekebilir benden uyarması sevgili dostlar.

Evet chrome yada firefox kullan vistada da bazen sorun yasatıyo ama seninki gibi değil sadece ie8 de yaşıyorsan ie7 ye geç zaten xp kullananlar güvenliği pek önemsemiyolar heralde xp ile daha çok sorun yaşarsın vista sp2 ye geç yada ie8 kullanma.Hala anlamadınmı sorun xp microsoft xp den elini çekti artık kendi yağınızda kavrulun

Tarayıcının güvenliğini ne yapacaksınız güvenlik antivirüsün işi, birde inter filtreyi kurarsın zararlı siteler için olur biter.

Yüzde ikilere yüzde birlere inanmayın okadar düşük olmak hiç olmamak anlamına gelir microsoft destekli atmamış. :)

internet explorer herzaman en güvensiz tarayıcıdır
ayrıca ne kdr yama yapsalarda ne kdr yeni sürüm çıksada
hata raporları hiç bir zaman eksik olmuyor
artık müşterilerimin virüslerinden bıktığım için
internet exploreri kaldırıyorum bilgisayarlardan
internet explorer kullananlarda sitelerden çok kolay virüs bulaşıyor
ama firefox chrome safari de böle bir sorun yok
bilgisayarcı olan anlar benim halimi.

gidip mac hack lasınlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir