Internet Explorer 8'in uyum sorunu bitiyor!

Microsoft, halen birçok siteyle uyum sorunu yaşayan Internet Explorer 8 için yeni çözüm yolu buldu.

  • Selim Öztürk
Internet Explorer 8'in uyum sorunu bitecek mi?
Uyumluluk modunda çalışacak sitelerin listesi güncellemelerle gelecek ve dileyen kullanıcı bu listeleri kullanabilecek. Tıklayın...

Halen birçok web sitesiyle uyum problemi yaşayan Internet Explorer 8, bu sorunun üstesinden gelebilmek için oluşturulan sorunlu web siteleri listesiyle internet kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Internet Explorer 8’in söz konusu listesini kullanarak, kullanıcılar YouTube ya da Facebook gibi favori sitelerini uyumluluk modunda görüntüleyebilecek. Microsoft ekibi tarafından derlenecek listenin sonuçları ise tamamen kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre oluşuyor.

Bunun yanında listede yer alan web siteleriyle de ilişki içerisinde olacağını açıklayan Microsoft, bu sitelerden kullanıcılarının Internet Explorer 8’i kullanırken bir problem yaşayıp yaşamadığını öğrenmeye çalışacak. Daha sonra problem yaşayan sitelere, bu problemden nasıl kurtulacağı anlatılacak. Böylece Microsoft, listeden hangi sitelerin çıkarılacağına açıklık getirebilecek. Diğer bir deyişle, Microsoft’a ulaşan ve listeden çıkarılmak isteyen bir site olduğunda Microsoft, bir sonraki güncellemesinde ilgili siteyi listeden çıkarmış olacak.

Microsoft, Internet Explorer 8’in web siteleriyle olan uyum problemini giderebilmek için bugüne dek 2 yöntem kullandı. Bunlar CSS 2.1 ve HTML 5.0 gibi web standartlarını kullanan ‘varsayılan mod’ ve kullanıcıların IE 8 üzerinde eski standartları kullanabilmesine olanak sağlayan ‘Uyumluluk modu’ (Compatibility Mode).

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

IE 8 Beta 1 kullandım. Tek kelimeyle berbattı. Yeni bir sekme aç diyoruz, sekmenin açılması için 4 saniye bekliyoruz...

ie 8 beta 2 güzel

ie8 i sevemedim. firefox bana daha kullanışlı geliyor.

beta1le beta 2 arasında uçurum var. ie8 ne zaman çıkacak?

Uyumluluk diğer tarayıcılara has bir durum. Mesele zaten ie nin kendi standartlarında diretmesinden kaynaklanıyor. Bir w3u standartlarına uysa ne kendisi ne de diğer tarayıcılar bu sorunlara kafa patlatmayacak. :S sırf bu saçmalığı yüzünden en iyisini de yapsa ie benim için bitmiştir.

IE 8 beta, Norton antivirüs programının Phishing korumasını devre dışı bırakıyor,tecrübeyle sabittir.

microsoft yeniyi kullanin diye diretiyor,
ama pazarin bir cogu hala eski sistem kullaniyor.
Eh cumbur cemaat sistem satin alamiyacagina gore herkes.
buda miki amcanin ilk Step back ( geri cekilme ) oluyor.
Bakalim Fall Back ( kacis ) ne zaman gelecek...

Ing. kelimeleri bilerek ve amacina uygun kullandim,
simdiden soyleyimde :)

mozzilla varken insanlar hala neden explorer kullanır anlamış degilim

arkadaşlar ben 1 aydır web le uğraşıyom bi türlü halledemedim bi yardımcı olun gözünüzü seveyim ya 7 dimi kullancaz 8 mi 8 de hiç bişy yapamıyom 7 yi denemedim daha

uyumluluk sorunu çözülmüşmüş:D maytap geçiyolar ya boşverin yüklemiyorum expolorer filan

Ancak 24 saat dayanabildim ie8'e. Uyumluluk sorunu kaldırıldı yalanına inanmayın. En azından ie8 ile gelen "uyumluluk sorunu çözümü" faydasız. yapikredi.com'un internet bankacılığı sayfasna bile giremiyorum. Başka bir banka sitesinde mğşteri numarası ve şifre yazma kutuları ufacık. Ne yazdığımı görmeden ezbere birşeyler yapıyorum (:
Tam çözüm bulunduğunu duyana kadar da yüklemem ben (: Ders olsun bana... Size de ibret olsun (:

Sen de yorum yaz