Internet Explorer 9 dünyaya gözlerini açıyor

Microsoft, bir sonraki web tarayıcısı Internet Explorer 9'u gün yüzüne çıkardı. İşte ilk izlenimler.

  • Halil Mollaoğlu
Internet Explorer 9 dünyaya gözlerini açıyor
Internet Explorer 9: İlk özellikleri gün yüzüne çıktı.

Microsoft, bugün PDC 2009 etkinliğinde Internet Explorer 9'un üç hafta içerisinde geliştirilmiş bir ön sürümünü tanıttı.

Firmanın yaptığı açıklamalara göre IE 9, web sitelerini görüntülerken ekran kartının (GPU) gücünden faydalanacak; geliştiriciler CSS, DHTML ve JavaScript aracılığıyla bu yenilikten faydalanabilecek. Microsoft sadece üç haftalık bir çalışma sonucu IE 9'un görüntüleme performansında belirgin derecede artış meydana geldiğine inanıyor. Yeni sürümle beraber birlikte çalışabilirlik ve standart desteği de artacak ve tarayıcıya yuvarlatılmış köşeli CSS gibi özellikler eklenecek. Aynı şekilde Internet Explorer 9 yeni bir JavaScript motoru da kullanacak.

Bazı kaynaklara göre IE 9'un en güncel derlemesinin numarası 7658.0.091116-1745. Windows ve Windows Live bölüm başkanı Steven Sinofsky IE 9 ile ilgili çalışmalara üç hafta önce başlandığını açıkladı. Bunun dışında yol haritasına dair bir açıklama yapılmadı.

Buraya tıklayarak Microsoft'un Channel 9 takımının IE 9 tanıtım videosunu seyrebilirsiniz. Videoları izlemek için Silverlight'ı yüklemeyi unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

9 Değil 99 Olsa Yinede Bu İE Adam Olmaz.

sabırsızlıkla bekliyoruz...!!!
en kısa zamanda yeni sürüme kavuşmak dileği ile...:+D)

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT' U ÇOK SEVİYORUM...!!!

saygılarımla

Önce IE6 tarayıcısını yok edip, onu kullananları tarayıcı yükseltmeye ikna etmeleri gerekiyor.

Önce IE6 tarayıcısını yok edip, onu kullananları tarayıcı yükseltmeye ikna etmeleri gerekiyor.

humm çıksada yüklesek:)

offf IE 19 da çıksa sıkar!! forewer Firefox

chrome izleri tasıyor sanki :)

1 ie gider 1000 ie gelir :d

Chrome 'dan hızlı değilse hiç boşuna zahmet edip uğraşmasınlar...

zaten o explorer dakı yavas dedgınız bence asırı yuklenmeden kaynaklanıyor bana göre

IE9 değil IE99 çıksın yinede umrumda olmaz.IE kadar vasıfsız bir tarayıcı yok.Günümüzde artık web tarayıcıları sadece internet sayfalarına ulaşmanın yanında aynı anda hava durumunu takip etme piyasaları takip etme vb. gibi çok amaçlı kullanılır hale geldi.IE nin halen zirvede olmasını sağlayan IE6 kullanan acemi kullanıcı kesim ile iş yerlerinde kullanılan bilgisayarda IE nin kullanılıyor olmasıdır.Sadece ev kullanıcısı baz alınsa IE nin kullanım oranı oldukça düşecektir.Ev kullanıcısı Firefox kullanmasa bile Opera,Chrome,Safari gibi tarayıcıları tercih ediyor ie dışında.

ie 8 baya hızlı ie 9 bence harika olur

windows konusundada hep sıkıntılar yokmuydu her zaman bir türlü istediklerimizi alamıyorduk. win7 bu olayları tamamen çözmüş durumda aynı şekilde ie 9 ,ie 10 diye giderken eninde sonunda onunda win 7 gibi memnun edebilecek bir sürümü olacaktır ama herşey için deneyim ve zaman lazım.

forever chrome ve firefox

Microsoft artık müşteri memnuniyetine çok odaklandı bu tarayıcının iyi olacağına eminim.

içinde kesecikleri olan tarayıcı siz bazı şeyleri kaldırıyorsunuz ya öyle sanmayın içinde kesecikleri olan tarayıcı....

aktivasyonu kırılmış bir işletim sistemini almayı düşünmüyorum..bu hazin durumu xp de ve vista da yaşadım ve halen de yaşıyorum vistam kullanılıyor yazıyor başka bir anahtar alınız diyor oysa kurulum dvd si bende anahtar da bende nasıl oluyorda bana ikinci bir makina veya dvd aldıracaklar olmaz öyle şey...aktivasyonu değil tümü bendeyse niye alayım ki parasını verip almışım internet aktivasyonuna gerek duymamalı oysa bu işletim sistemini alırken bana pc ni getir yükleyelim makinanın tüm özelliklerini tanımlayalım ve bu makinadan başka bir makinaya kurulum olamasın deselerdi elbette öyle davranırdım. korsanlar makinanızın dışında duran kurulum anahtarını birilerinin yardımıyla alıyor sizden önce açıyorsa kullanıma bu böyle olmaz kurulum kağıtlarıda makinanın içinde müşteriye verilmeliydi veya kutusuyla satışında tüm sorumluluğu kullanıcıya yüklüyorlar olmaz artık almayacağım zor müşteri değilim kesinlikle almaktan vaz geçtim...zorlayıcı bir sebebim var H1N1 salgınından dolayı paramı biriktiriyorum...Sattıkları ürünleri korsanlardan koruyamayan ve tüm koruma imkanlarını müşterilerine yükleyenlerden hiç bir şey alınmaz..Önce müşterini korumayı öğren bak BOSCH nasıl koruyor...sizinki ise sadece program....

bence Microsoft okadar ii değil cunku uretiği formatlarda data lar gizli yani soyle dusunun mesela ben baslat menusune ismimi yazacam ama yazamıyorum cunku dataları gizli yada pc acılırken hoşgeldin yerine ben baska birsey yazmak istiyorum bunları gizlemesi hiç te hoş değil linux ta oyle değil dataları hepsi ortada acılısta adınıda yaza bilirsin başlat menusununn denginide değiştire bilirisn ve dahabir cok sey

Merhabalar,şuan için Vistadanmı İE denmi artık tam bilmiyorum karşılaştığım sorun başlığı şu >> res://ieframe.dll/acr_error.htm <<
herhangi bir İE sayfası uzun süre açık kaldığında örneğin 1 saat kadar falan sayfayı kapatmak istediğimde aynen URL kısmında res://ieframe.dll/acr_error.htm < burdan itibaren hangi web sayfası varsa onun adı yazıyor bu web sayfası chip.com.tr ,hotmail.com google.com hiç fark etmiyor yeterki o sayfa 1 saat civarında açık kalsın neden acaba böyle bir yazı yer alıyor vede sayfada KIRMIZI X işareti çıkıyor olası bir sorundan kurtardı diye...kapatmak istediğimde,konuyu tam açıklamışımdır umarım veya bu sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa anlamıştır konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim herkese kolay gelsin.

Not:MS uzmanlarına başvurdum sorunum çözülmedi ona rağmen.
21 Eyl 2009 12:09

Sayın Chip Editörleri sizlerdende yardım bekliyorum bu sorun mozillada çıkmadı, sorun sadece İE demi (İE 8 kullanmaktayım) Bilgisayarımı komple tarattım (Nod32 ile) sonrada Combofix ile tarattım birşey bulunumadı sorun yine devam ediyor sayfalar çok uzun süre açık kaldığında.

CHIP Online'ın notu:
Forumda "Uzmanına sorun" kısmı altında yazınız.

vista yı masaüstünden yüklemeyin yoksa aktivasyon kodu hata verir. yine de hata verirse microsoft un açığı bol orjinal yapma programları var onları kullanın ama güncelleştirmeleri kapatmanız gerekiyor.

İE, ne google ile, ne mozillayla ne opera ne de Apple ile ve diğerleriyle yarışabilecek bir tarayıcı geliştiremezler; bunlar açık kaynak olmasına rağmen İE ye fark atıyorlar oysa İE finansal açıdan çok güçlü olmasına rağmen, çıkarttığı internet tarayıcıları yerlerde geziniyor ya gerçekten düşündürücü... Finansal açıdan güçlü olmak her şeyi yapabileceği anlamına gelmiyormuş demek ki...
İE 9 da çıksa; diğer açık kaynak yazılımlar, İE ye fark atacakları kesin...

"vista yı masaüstünden yüklemeyin yoksa aktivasyon kodu hata verir. yine de hata verirse microsoft un açığı bol orjinal yapma programları var onları kullanın ama güncelleştirmeleri kapatmanız gerekiyor." sen halt etmişsin. o pazarlama stratejisi. helal olsun adamlara zekiler çünkü.

Sen de yorum yaz