Internet Explorer 9 herkesi memnun etmiyor!

IE 8'de bulunan birçok özellik IE9'da yok! Peki bu özellikler neler? Gerçekten gerekliler mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Intenet Explorer 9 herkesi memnun etmiyor!
Internet Explorer 9'da IE8'de mevcut olan birçok işlev kaldırılmış bulunuyor

Blog yazarı ve Microsoft Connect'i test eden 'tuxplorer' adlı kullanıcı, blog'unda Internet Explorer 8'den Internet Explorer 9'a geçerken Microsoft tarafından kaldırılan özelliklerin kapsamlı bir listesini yayınladı.

Internet Explorer 9, desteklediği standarlar ile övgü toplamıştı. IE9, Trident rendering motoruna ve Javascript motoruna önemli yenilikler getirse de IE8'de bulunan bazı işlevler artık IE9'da yok. İşte bunlardan bazıları:

- Internet Explorer 9 kurulumu Microsoft App-V ile sıralandırılamıyor.
- Önceki oturumdan kalan sekmeler isteğe bağlı olarak açılamıyor.
- Arama kutusu kaldırıldı. Bu nedenle farklı bir arama motorunda arama yapmak isteyen kullanıcılar aynı arama terimlerini tekrar tekrar yazmak zorunda kalabilir.
- Sekme listesi menü düğmesi kaldırıldı (Ctrl+Shift+Q ile açılabiliyor)

Kaldırılan diğer işlevler

- Sayfa başlığı artık tarayıcının başlık çubuğunda görüntülenmiyor.
- Sayfaları yüklerken görüntülenen 'Yüklendi' mesajı ve yükleme ilerlemesi durum çubuğundan kaldırıldı.
- Durum çubuğunda yakınlaşma ve fareyi üzerine getirdiğinizde bağlantıyı görme işlevi dışındaki tüm durum çubuğu işlevleri kaldırıldı. IE8'de durum çubuğunda güvenlik alanı bilgisi, Korumalı Mod durumu, SmartScreen bilgisi, sertifika bilgisi, eklenti yöneticisi, pop-up engelleyici, gizlilik raporu ve InPrivate filtreleme ayarları gösteriliyordu.
- Tarayıcı öğelerini kilitsiz durumdayken taşıyabilme özelliği kaldırıldı. IE8'de menü çubuğu, favoriler ve komut çubuğu taşınabiliyordu.
- IE'yi bir indirme bittiğinde sadece sesle uyarmak üzere yapılandırmak artık mümkün değil.
- Bir dosya indirirken 'Farklı Kaydet' seçeneği artık varsayılan seçenek değil. Bunun yerine İndirmeler klasörüne kaydeden 'Kaydet' seçeneği varsayılan düğme haline getirilmiş.

Kaldırılan işlevlere baktığımıza Internet Explorer 9'un Google Chrome'a özenmiş olabileceğini düşünebiliriz. Görünüşe bakılırsa IE geliştiricileri IE8'in özelleştirilebilir kullanıcı ara yüzüne yeteri kadar güvenmemişler...

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Explorer hic basarili olmadi profesiyonel kullanicilar tarafindan, yanliz bir cok insan IE6, IE7 ve IE8 kullanmaktadir, uzun bir zaman alicak bunlari diger saglam tarayicalar yoneltmek. Bence en iyileri Opera ve FireFox.

Saygilar
Turkmen

"Önceki oturumdan kalan sekmeler isteğe bağlı olarak açılamıyor." çok doğru değil. görevi sonlandır deyince hala işe yarıyor :)

ie 9'a kesinlikle geçmem hiç beğenmedim...

kaldırmaları iyi olmuş.

İE nin değil 9. sürümü 99. sürümü çıksa yine de kullanmam. İE 8 de olan bazı özelliklere 9 da yokmuş. Firefox da olan özellikler ikisinde de hala yok. Her zaman dediğim gibi ustalar Firefox; acemiler İE kullanır.

ie 9 u kullanmasını bilemedikten sonra harika bir tarayıcı en berbat ie8 di

IE9 SON DERECE AŞARILI VE GAYET DE HIZLI BİR TARAYICIDIR...!!! ve kesinlikle muhteşem bir gezinti sunmaktadır...!!!

diğer uyruksuz tarayıcılara duyurulur...

bencede kaldırmaları çok iyi olmuş google chrome gibi bomboş hiç bi özelliği olmayan bi tarayıcı olasıya kadar kaldırsınlar :)

aynen ustalar firefox acemiler ie kullanır

herseyde taklit
ie9 ve firefox 4 crome özenmis, ama genel olarak bir cok özellik operadan calinti
operayi tek gecerim cromunda hakkkini veririm !! :)

İE nin değil 9. sürümü 99. sürümü çıksa yine de kullanmam. İE 8 de olan bazı özelliklere 9 da yokmuş. Firefox da olan özellikler ikisinde de hala yok. Her zaman dediğim gibi ustalar Firefox; acemiler İE kullanır.

yav allah aşkına bunun ne ustalığı olacak ie kullanıyorum çünkü flash tabanı en kuvvetli ve sorunsuz tarayıcı netin hızlıysa tarayıcıyla uğraşmazsın k.bakma google chorme başarılı ama öbür tarayıcılar beş para etmez kusura bakmayın

Bu özelliklerin kaldırılması hiç iyi olmamış.

Sekme listesi menü düğmesi kaldırıldı (Ctrl+Shift+Q ile açılabiliyor)
Deniliyor ama açılmıyor

bu saatte beni güldürdün ya saolasın ne diyeyim :)
-----------------------------------------------------------------
"aynen ustalar firefox acemiler ie kullanır"

valal ne olursa olsun ie9 derim. 3. parti uygulamalar bazen tatmin etmiyor.

ön kötü yanı ise ıe9 un dosya indirirken sizin istediğiniz yere indirmemesi , belkide ben incek dosyayı flash bellege kaydedecem veya sabit diğer diske kaydedecem olabilirya. Birde altta açılan pencere hiç görsel olmamış insan dosya indirme penceresi olduğunu sonradan farkediyor

ben ıe8 geri yükleyeceğim sahsi tercihim ıe9 yeni ama eskisi daha iyiydi açılısta bile gecikme oluyor ıe9 , güvenlik tolbar ımsa sanki sonradan zorla açılıyorgibi. ıe8 de bu sorunlar yoktu. :(

arkadaşlar acemi olmayı tercih ederim eski kafalıyım internet explorer dan daha önce saydığınız arama motorları yok tu :D

ıe9 un simgesine bakın hiç hoş olmamış, kazara ıe9 kullansamda bu simgeyi değiştirirdim ıe8 simgesi yapardım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost