Internet Explorer 9: İndirin, deneyin!

MS'in beklenen tarayıcısı Internet Explorer 9, neler yapabildiğini görmenizi bekliyor! İndirin...

  • Ali Güngör

Microsoft'un merakla ve heyecanla beklenen yeni internet tarayıcısı Internet Explorer 9, sonunda deneme sürümüyle görücüye çıktı!

Internet Explorer 9'un tanıtımı MIX 10'da yapıldı ve en önemli noktalardan biri yeni HTML 5 standardına olan uygunluğu ve uyumluluğu oldu. Internet Explorer ekibinden Dead Hachamovitch, yeni tarayıcıyı tanıtırken bu yeni standartlarla olan uyumluluktan da bahsetti. "HTML 5'e derinlemesine bakmaya başladığımızda tamamen yeni bir grup uygulamayı mümkün kıldığını gördük. Bu uygulamalar interent tarayıcıyı ve donanımı günümüzün internet sitelerinin yapmadığı derecede önemli kılıyor. İşte bu yüzden sadece alıp bir grup özellik koymak yerine, HTML 5 uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılayacak bir tasarım yaptık. HTML 5'te düzgün hazırlanan uygulamalar, internet sayfalarından çok doğru düzgün uygulamalara benziyor. Bu yüzden HTML 5'e yaklaşımımız, geliştiricilerin halihazırda bildiği ve kullandığı yöntemleri alıp, Windows aracılığıyla donanımın gücünden faydalanarak daha hızlı ve daha iyi çalıştırmak oldu."

Windows'un gücünü arkasına alan IE!

Microsoft'un Windows'un yeteneklerini kullanarak Internet Explorer 9 ile çok daha fazla güç sunabileceği zaten konuşuluyordu.

Uygulamaların gücü kullandıkları API'ler ile bağlantılı. Yeni API'ler ile donanım gücünden faydalanarak eskiden internet tarayıcıyı zorlayan ya da yavaş çalışan işleri hızla hallettmek mümkün. Yani Internet Explorer 9 bilgisayarınızın gücünden, internette gezerken de maksimum faydalanmayı sağlayacak.

Bu teknik özellikler Internet Explorer 9'un kaputu altındaki en önemli şeyler. Yeni hatta gelecek standartlara destek ve çok hızlı ve güçlü olması için gereken kaynaklara erişim.

Hız testinin sonuçları

Internet Explorer artık çok daha hızlı, SunSpider performans testlerine göre IE9 büyük gelişme kaydetmiş.

Microsoft'un tablosunda SunSpider testinde en hızlı tarayıcı Opera, ardından Chrome 5 Developer Build, Chrome 4 Stabil sürüm ve Safari 4.0.5 var. Internet Explorer 5. oluyor; tabloya tıklar ve büyük görsele bakarsanız, ilk 5'teki tarayıcıların arasında hız farkının çok az olduğunu farkedeceksiniz.

Fark 300 milisaniye ve bu farkın ölçülmesi için 70 sn'lik testgerekiyor. IE9, ACID3 testinde Firefox ve Chrome'u geçmeyi başarıyor. önbakış sürümünde detayları bulabilirsiniz.

Windows XP'cilere Internet Explorer 9 şoku!

Ve en çok merak edilen soru da cevabını buldu: Internet Explorer 9 hangi Windows'larda çalışacak? Vista ve Windows 7 kullanıcılarının endişe etmesine gerek yok, yeni IE ikisini de destekleyecek. Ama kötü haber Windows XP kullanıcıları için geldi: Internet Explorer 9, Windows XP altında ne yazık ki çalışmayacak...

İşte bu özellikleri görmek ve denemek isteyenler için Microsoft Internet Explorer 9'un oldukça sade, sadece temel iskeleti olan bir sürümü denemeye sundu. Bu iskelet sürümde sadece Render Engine var, özellik hatta yer imi bile yok ama zaman içerisinde herşey olacak. Bu önizlemeyi indirmek ve denemek için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.

Download: Microsoft Internet Explorer 9 Preview

Okuyucu Yorumları

Toplam 77 Yorum

Ne İnternet Explorer Mı o da nekine ben yıllar oldu Firefox kullanalı.İe den öyle bir soğumuşum ki anlatamam.Sekme geçşlerindeki yavaşlıklar mı dersiniz her güncellemeden sonra saçmalamalar mı dersiniz.

Normaldir, WinXP yi silmeye çalışıyorlar piyasadan ...

beta bile değil: preview

Internet Explorer çok iyi ya bir de 9 çıkarmışlar, onu bunu boşverin birde XP desteği yokmuş (: ne güze ne güzel.

hala XP kullananlara kıyamam :DD olsun onlar ne de olsa İe kullanmazlar ..

xp 'de çalışmıcakmış; çok da umrumdaydı sanki, kimsenin bu duruma üzüleceğini hiç sanmam...

Türkçe Destegi varmı

Xp'yi desteklenemesinin nedeni gelistirilen yazilimin XPde bu kadar hizli calisamayacak olmasi arti guvenliyide ayni olcude saglayamamasidir. Özellikle guvenlik anlaminda XP Windows 2000 den bile kotudur bence arkadaslar bir an once gecis yapsinlar daha az ugrasirlar.

edip bey denesin önce.

xp'i desteklememesi windows'un zararına olur..
pazar payının en büyük kısmını halen xp oluşturuyor..

ie9 xp'i desteklese dahi,ie9 cok büyük devrim yapmadıkça kullanmam zaten orası ayrı..

İe'nin gelişme göstermesi güzel.

Microsoft Internet Explorer'i gelistirmeye calisacagina. Bu ise yillarini vermis ve unutulup artik guncelleme destegi verilmeyen Netscape Navigator gibi cok hizli ve duzgun calisan bir urunu satin alip windowsa etegre edip gelistimeler yapsa belkide cok cok daha fazla yol alirdi. :)

sadece test gibi bişey ie 9 browser olarak kullanamıyorsunuz ufak bir programcık gibi test bölümleri dışında bir adres satırıda yok adı üstünde test platformu.tarayıcı değil.indirmeyin boşuna tarayıcı olarak kullanmayı düşünüyorsanız.

inşallah js motoruna da bir el atmışlardor ie8 in üstüne koymamışlardır hepsini...

Tarayici degil yalnizca önizleme sürümü ve deneme amacli hazirlanmis sayfalari izleyebiliyorsunuz. Özellikle imaj render etmede diger tarayicilardan cok daha hizli gibi duruyor. Hazirladiklari sayfalari diger tarayicilarda actigimda aradaki farki gordum. Acid testinden bu kadar kötu aliyor olmasi hala sasirtici. Ne zaman tam olarak bu standartlara bagli olucak MS sormak gerekiyor sanirim.

istersem vista kullanabilirim, ancak xp sp3 kullanıyorum ve sadece ie için os değiştirmem. dolayısıyla win xp sp3 ve firefox 3.6 ile mutlu hayatıma devam ediyorum.

Microsoft dersini aldı sonunda. ie 6 neyinize yetmiyor havasındaydı. Sonra paçaları fena tutuştu. Bir anda 7 oldu 8 oldu 9 oldu, uçuşa geçtiler. :)

yaaaa... bir internet tarayıcısı için xp'den vazgeçileceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar. tarayıcı için işletim sistemi mi değiştirilir!

deneme sürümünü indirdim içinde bi oyun vardı siyah beyaz onu oynarken ekranda çizgiler oluşmaya başladı ve makine resetledi . yani makinem kaldırmıcak mı ie 9 u

XP desteğinn kesilmesi keyfi bir karar değil.

IE 9, görüntüleri oluştururken Direct2D ve DirectWrite tekniklerini kullanıyor. Her ikisi de Vista ile girişi yapılmış teknolojiler.

XP kullanıcıları da bu hamleyle ne kadar eski, müzelik bir işletim sistemi kullandıklarını anlar umarım.

Hiç beğenmedim ben. Çıkarmasın IE9'u..

ŞUAN DENİYORUM BAKALIM.

Hiç beğenmedim ben. Çıkarmasın IE9'u..
------
Neyini begenmedin ki? Daha ortada tarayicinin kendisi bile yok. Bu kadar önyargili da olunmaz Oha diyorum. O önizleme icin hazirlanan sayfalardaki web sayfalarini diger tarayicilarda acin ve aradaki farki gozlerinizle gorun. Firefoxta daha dogru duzgun chip.com.tr yi okuyamiyorum. Opera ve Chrome olmasa Firefox ile webin yarisina girmek imkansiz neredeyse.

xpyi desteklemiyormuş aman çok üzüldüm!!

XP desteğini kesilmesi çok saçma olmuş. Şu anki bilgisayarların yarısından fazlası XP işletim sistemine sahip.

Bugün 13:25
Tarayici degil yalnizca önizleme sürümü ve deneme amacli hazirlanmis sayfalari izleyebiliyorsunuz. Özellikle imaj render etmede diger tarayicilardan cok daha hizli gibi duruyor. Hazirladiklari sayfalari diger tarayicilarda actigimda aradaki farki gordum. Acid testinden bu kadar kötu aliyor olmasi hala sasirtici. Ne zaman tam olarak bu standartlara bagli olucak MS sormak gerekiyor sanirim.
------
Menüden page-->Open veya Ctrl+O

Hiç beğenmedim ben. Çıkarmasın IE9'u..
------
Neyini begenmedin ki? Daha ortada tarayicinin kendisi bile yok. Bu kadar önyargili da olunmaz Oha diyorum. O önizleme icin hazirlanan sayfalardaki web sayfalarini diger tarayicilarda acin ve aradaki farki gozlerinizle gorun. Firefoxta daha dogru duzgun chip.com.tr yi okuyamiyorum. Opera ve Chrome olmasa Firefox ile webin yarisina girmek imkansiz neredeyse.

Desenize bomba gibi geliyor. En sonunda iyi bir tarayıcı yapmaya başladılar. Ayrıca XP bu tarayıcı için yetmiyor.

en hızlısını kullanıyorum demekki :D

işte bu sonunda aylardır bu günü bekliyordum

XP'yi desteklemiyorsa kullanıcılarda zaten hali hazırdaki veya alternatif tarayıcılara yönelecek. Asıl kaybedense Microsoft olucak, sanki XP kullanıcılarını cezalandırırcasına bir yaklaşım bi Internet explorer 9 kullanıcam diye gidip Windows 7 alıcagımı düşünüyorlarsa saçmalıyorlar. Uzun zamandır zaten Google Chrome kullanıyorum çok hızlı ve hafif sadece Internet Explorer 9 da denmek isterdim. Internet Explorer 9'da neden XP desteği yok gerçekten anlayamadım hani muhtaç olsak Internet Explorer'a anlıycam hadi gidip Windows 7 alalım ama Opera, Firefox, Google Chrome bunlar XP desteği verdiği sürece Internet Explorer'ın destek vermemesinin hiç bir anlamı yok heleki Internet Explorer pazar payı düşerken kendi ayagına kurşun sıkmak gibi.

Kardeşim, beta bile değil ön-inceleme (preview) sürümü diyoruz, eksi not veriyorsunuz. Bu yaptığım yorum değil, gerçek. Yapılan yorumu beğenmes sen eksi not verirsin ama benim yazdığım bilgiye dayanan bir gerçek.

Chrome en hızlısı.

win7 varken halen neden xp kullanılır anlamış değilim...

Yorumlara bakıyorum inanılmaz derecede komik, henüz ön-inceleme sürümü çıkmış bir tarayıcıyı övüyorlar veya aşağılıyorlar. IE8'den iyi olduğu kesin şuan ama bakarsak yine yavaş kalıyor beklentilere göre ki daha özellikler eklenecek ve yavaşlayacak tarayıcı yine.

Bir de şu var; Chip editörü (Halil Mollaoğlu) bile XP için antika demiş, tamam herkes kendi görüşünü söyleyebilir ama haber hazırlayan kişilerin burada görüşlerini dile getirmesi doğru değil. Editörler objektif olarak konuşmalıdır, herhangi bir işletim sistemini yüceltecek veya aşağı alacak yorumlar yapamazlar. Üstelik müzelik dediği işletim sistemi şuan hala dünyadaki bilgisayarların yarısında kullanılıyor. Şahsen IE9'un ne teknolojisi kullandığı beni ilgilendirmez, eğer o teknolojiyle bir şey yapıyorsan XP'ede eklersin. Microsoft diye övüp duruyorsunuz, dünyanın en iyi yazılımcıları var, binlerce yazılımcı barındırıyor diyorsunuz ama herhangi bir yamayla o teknolojileri XP'ye entegre edemiyorlar öyle mi? Bu Microsoft'un insanları XP'den soğutup gerilla taktiği ile Windows 7'e geçirme çabasından başka bir şey değil, "açık açık biz sizi istemiyoruz, eğer bizden bir şeyler bekliyorsan parasını bas yeni sistemi al" diyor. Sonra da konuşurlar "Microsoft çok kullanıcı dostu" diye. DirectX olaylarında da aynısı olmuştu, yine DirectX'in yeni sürümünü kullandırmayarak insanları XP'den koparmaya çalışmışlardı.

Evet bazı yazılımlar zamanla eskir ve miladını doldurur ama dünya üzerindeki bilgisayarların yarısında olan bir programsa bu güncellemek zorundasın, görevin insanlara daha iyisini sunmaktır. Yok efendim ben 2 - 3 grafik eklerim, bi' kaç teknoloji koyarım sonra da eski sistemde bunlardan mahrum bırakıp yenisine geçmeye zorlarım dersen hem yeni sisteme insanları geçirtemezsin, hem de antipatik olursun.

Chrome gerek hız bakımından gerekse güvenlik bakımından diğerlerine büyük fark atmış durumda özellikle ilk açılıştaki hızı ve dosya indirme yöneticisinin diğer indirme yöneticileriyle aynı hızda indirebiliyor olması gerçekten chrome tarayıcısını bir adım öne taşıyor.

arkadaşlar, ie9'un ihtiyacı olan donanımsal hızlandırma desteği vista öncesindeki işletim sistemlerinde yok (WinXP). Keyiflerinden dışlamıyorlar.

"XP desteğinn kesilmesi keyfi bir karar değil.

IE 9, görüntüleri oluştururken Direct2D ve DirectWrite tekniklerini kullanıyor. Her ikisi de Vista ile girişi yapılmış teknolojiler.

XP kullanıcıları da bu hamleyle ne kadar eski, müzelik bir işletim sistemi kullandıklarını anlar umarım."
------------------------------------------------------------------------
Açıklayıcı ve harika bir yorum. Teşekkür ediyorum.

Opera 1 numara :)

Windows XP öldü zaten. Bu saatten sonra ona uygulama geliştirilse ne olacak geliştirilmese ne olacak. Bari Microsoft, Windows XP altyapısı ile sınırlı kalmasında bizde sağlam bir Internet Explorer sürümü kazanalım.

Yapmayın Lütfen Hangi İe Sürümü Hızlı Olduku Hep Süer Hızlı Dediler Opera Falan Filan Traş İe En Hızlısı Dediler Ama Hızlandırmak İçin Hep İE Pro Eklenti Paketini İndirdim Bununda Farkı Olucakmı Bilmek Zor Ama Zaten Hız Artık En Önemli Unsur Gibi Olsada Bu İnternet Hızlarıyla İe Yada Diger Tarayıcıları Suçlamak Biraz Zor

XP desteği yokmuş. Olmasın sanki başka tarayıcı mı yok...

ilk izlenimlerim gayet olumlu...
microsoft iyi yolda explorerin geleceği için elinden geleni yaptığı aşikar....

Bunlarda kafa yok, XP'de çalışmaması demek IE'nin pazar payının kafadan %30-40 düşmesi demek :)

Operayı kutlamak lazım çok kötülerdim ama 10. sürüm ile 10.5 arasında dağ kadar fark var js motorunda. ama hala bir kod bloğunu çalıştırmamakta ısrar ediyor anlamış değilim.

ie9 u denedim ram kullanımı çok değişken geldi neden anlamadım 250 mb ram yedi açıldığı anda ama sonra düzeldi 2 - 3 kere yaptı bunu.

özellikle facebookta hız ı fark ediliyor. ağır javascript kullanan sitelerde deneyin fark belli oluyor.

çıkarın artık yeni sürümü bu kadar zamandır ne bekliyorsunuz

xp desteğine ne gerek var sanki xp yi bırakamayanlar internet explorer 6 yıda bırakamıyor daha :D

alıntı:bi' kaç teknoloji koyarım sonra da eski sistemde bunlardan mahrum bırakıp yenisine geçmeye zorlarım dersen hem yeni sisteme insanları geçirtemezsin, hem de antipatik olursun.
XPDEN GEÇİŞ
YA SEVE SEVE YA

Internet explorer 45.0 Çıksa da ne olur kı ? Bol Açık kaynak kodlu yazılımlar kullanın !

Esenlikler...

Opera süper ama ne zaman gelecek bu eklentiler.Come on opera come on!!

İnsanların İnternet Explorer 9 için XP'den vazgeçeceğini sanmıyorum ama XP'ye çıkmayan yazılımlar çoğalıyor(Ör:Just Cause 2).Ben şu an Windows 7 kullanıyorum ve oldukça mutluyum.

arkadaşlar win7 ye geçin sadece üç gün kullanın sadece üç gün ondan sonra kopamazsınız ...

Oohh çok sevindim.Geber XP.

Html5 icin Aplle ve microsoft el ele gidiyor ama bu konuda dayatma olayini Google ve Firfox opera 3 lüsü belirler hepsi anlassa bile medya olayinda xxx sektörünün aldigi karar rekabeti belirliyor.
Ama kacirdiklari baligi yakalamak adina baya ugasiyorlar.

Tam bi MS psikolojisi ürün satmaktaki en akıllı mantık, sadece win 7 ye özgü çalışacak , buna sadece gülerim ie 9 a bir sürü hızlı alternatif var opera firefox chrome bence ieden kat kat hızlı.

Bi ie için pc öldüren win 7 kuramam, win 7 yi sırf efektleri için kullananlar düşünsün xp gibi performans kaçkını bir işletim sistemi varken.

ie9 mu kimin umrunda ki forever xp

firefox varken ie ile ilgilenmem bile..

explorer 8 ne hayrini gördükki explorer 9 dan görecez?
i7 islemci ister bu kesin xD

kurulmu için ' directx 2d' ibaresi çıkıyor bu directX 2d yi nereden indirebiliriz yol gösterirmisiniz lütfen

Eğer Windows Vista kullanıyorsan Vista Service Pack 2'yi ve SP 2'yi yükledikten sonra güncelleştirmeleri denetle diyip , Windows Vista Platform Güncelleştirmelerini indirmen lazım.Bunları yükleyince DirectX 2D de otomatik olarak yüklenmiş olur.

windows se türkçe işletim sistemi varken kim uğraşır ie9 ile ben windows 98 se üzerine internet explorer 6 service pack 1 yükledim onu kullanıyorum windows 98 se en iyisi bence.

ie9 ekran kartını donanımsal hızlandırma için kullanıyor. ie8 ile tek tek, sayfa sayfa karşılaştırıp farkı gördüm(test sayfası). Tek kelimeyle etkilendim.

İE 9 pazar da büyük düşüş yaşayacak desene :)

Etkileyici buldum bayağı ses getirecek gibi duruyor....

bazı cevaplar komedi ötesinde windows 7 pc öldürüyormuş gülerim he senin bilgisayarın 20. yüzyıldan kaldıysa onu bilemem ama günümüz bilgisayarlarında windows 7 xp den daha performanslı çalışıyor en azından xp gibi takılmalar olmuyor bir sistem dosyası yüzünden bilgisayar çökmüyor her şey düşünülmüş artık xp öldü bunu bilin artık microsoft artık xp ye destek vermeyi bıraktı vista çıktığında Bill Gates bile xp kullanmaya devam etti çünkü neden vistanın problemli olduğunu herkes biliyordu vista deneyiminiz yüzünden Windows 7 yi kötülemeyi bırakın artık sorunsuz bir işletim sistemi olmasa Bill Gates xp kullanmaya devam eder ve xp den desteğini çekmezdi bunu bilin denedin mi ki konuşuyorsun şuursuz cevaplar yazıyorsun ben microsoftta çalışmıyorum... bunlar sadece gerçekler microsoft tabii ki kendi çıkarlarını düşünecektir bu kaçınılmaz senin bir firman olsa başkalarının çıkarlarını mı düşünürsün yoksa kendi çıkarlarını mı kullanıcılar efektler için windows 7 kullansaydı vista bu kadar kötülenmezdi lütfen bilinçsiz insanların düşüncelerini 20. yüzyıldan kalma düşüncelerinizle değiştirmeye çalışmayın artık şu xp yi unutun

maalesef Microsoft Windws 7 işletim sistemini yaygınlaştıramayınca en çok kullanılan XP nin bir bileşeni olan Internet explorer 9 ile çalışmasına müseade etmeyerek kullanıcıları Windows 7 kullanmaya çağırıyor ve onun içinde explorer 9'un XP altında çalışmasını istemiyor ancak xp içinde eklentileri eksik explorer 9 çıkarmayıda ihmal etmiyor,bence bu sistem kolay yaygınlaşmaz Xp altında çalışan explorer 9'ada merhaba deriz..

Şu sıralar o tabloda birinci veya ikinci sırada yakında operaya ulaşır :D Çok hızlı yükseliyor

Adamlar hala Fİrefox diyor ya... Firefox açılana kadar 5 kere açılıp kapanıyor yeni İE , render hızında Chrome la başa baş. firefox'a tıklayıp açılmasını beklemekten bıkmıştım yeni beta 6 da hızlanmış bayağı ama not defteri gibi açılan bir tarayıcıdan bahsediyorum, eklenti yöneticisinden gereksiz şeyleri kapatırsanız chrome dan hızlı açılıyor. Pes doğrusu tamam zamanında İE kötüydü FF kullandık şimdiki inat niye? Her konuda daha hızlı bir tarayıcıyı kullanmak varken.

afedersin kardeşim ama win7 bende kullandım fakat xp den hızlı olduğu soylenemez asaği yukari aynı denilebilir ve unutmaki 3 sene önce xp kullanıyordun simdide kotuluyorsun

tabi öldürüye benim pc cöktü citf cekirdek 1.8işlemci 2gb ram 256 ekran kartı var ama çöktü

Ben apple kullanıcısyım allahtan ie9 gibi sersem bir tarayıcım yok :))
Windows xp kullanıcılarımı ? Windows 7 de denemiştim bırakın ya çok sersem

google cromenin aynisini yapmis

hiç bir zaman win 7 kullanmıyacam ne olursa olsun firefoxs kullanırım daha iyi

arkadaşlar bi internet explorer gözünüzü boyamasın ya lütfen görsellik önemliyse gidin ubuntu nun compizini yükleyin en kral görsellik sizde olsun ???? size tavsiyem değişen dünyaya ayak uydurmanız birazcık araştırdıysanız linux ı kaçırmayın derim 11.04 ubuntu kullanıcısıyım firefoxumu yada chrom u kullanırım sanki xp nizde vistanızda ie kullanıyorsunuz hangi işe yaradı bugune kadar ie 9 çıkar firefox 10 tane daha eklenti yapar eşitlenir ! hayat açık kaynak kodda akadaşlar her donanımı kendi tanıyor artık next next yapar gibi downloadlar yapiyorsunuz teamvivewer bile yükleniyor virtualdrive içinden istediğiniz işletim sistemini de açabiliyorsunuz bütün programların free benzerleri en iyi linux ta çalişmakta openoffice draftsight bi msn derdinşiz olur! onuda kullanan kalmadı zaten nerdeyse facebooktan sonra siz bi deneyin !

neden xp de olmuyo ya

biz sizi kullanıyorux,z çok hoştr sizde bizi kullanın saygılarımla 2 kankeyto :))))))))

"Hiç bir zaman wi7 kullanmayacağım" diyen arkadaşa sesleniyorum ; paşa paşa kullandırıyorlar kardeşim hiç merak etme. WinXP çıktığında ben de bağırıyordum "kimse beni Win98 kullanmaktan alıkoyamaz" diye ama ne oldu; 2004'te Win98'in resmi desteğini ve bununla birlikte donanım desteğini vs. kaldırınca mecburen WinXP kullanmaya başladım. Yine öyle olacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play