Internet Explorer 9 tozu dumana kattı!

Internet Explorer 9'un Win 7'yi örnek alan özellikleri ve ilk test sonuçları: Hepsi burada...

  • Ali Güngör
Internet Explorer 9 büyük sürpriz yaptı
Internet Explorer hem hızlı, hem uyumlu

Microsoft, Google'ın Internet Explorer'ı hızlandırmak için Chrome Frame'i çıkartmasına oldukça bozulmuş olmalı ki, Internet Explorer'a yöneltilen eleştirilere yanıt verdi ve Internet Explorer 9'da hıza, standartlara uyumluluğa inanılmaz bir önem verdi.

Microsoft Windows ve Windows Live bölümünün başında olan Steven Sinofsky, şirketin Profesyonel Geliştirici Konferansı'nda Internet Explorer 9'u sergiledi.

Sinofosky, IE 9'un geliştirilmesinde sadece üç hafta içerisinde beklenenden daha fazla yol alındığını açıkladı. IE 9 da testlerde Sunspider ölçümlerinde JavaScript render işleminde Firefox 3.56, Chrome 4.0 ve WebKit'in hız avantajını dağıttı. Acid3 render testinde çok daha yüksek uyumluluk kaydedildi. Internet Explorer 9, IE 8'i oldukça geride bıraktı. Tabloyu haberin devamında görebilirsiniz.

Internet Explorer Windows 7'nin yolunda

Tarayıcı donanımsal hızlandırma ile coşuyor

Sinofsky, render hızında sona yaklaştıklarını ve herkesi geride bıraktıklarını söyledikten sonra artık diğer kısımları geliştirmeye odaklanacaklarını belirtti. IE 9 da Windows 7'nin yolundan gidiyor ve bilgisayar donanımını performans arttırmakta kullanmaya yöneliyor. Windows 7'nin masaüstü grafikler için DirectX 11 ekran kartlarından yararlanabilmesi üstün bir performans sunuyor. İşte Microsoft bunu Internet Explorer 9'da da yakalamak istiyor.

Sinofsky yaptığı açıklamada, IE kullanan sitelerin performans ve kalitede öne geçeceğini belirtti. HTML ve CSS'yi IE 9'un render motorunda kullanan Sinofsky, DirectX API DirectWrite ile metinleri ve Texas Instruments'ın V2Z dosya uzantısı kullanarak grafikleri render etti. Animasyonları Microsoft'un Direct2D donanım hızlandırmalı 2D grafik API'si ile ve Bing Maps'i de DirectX API'leri kullanarak render etti. Bütün bunların sonucunda akıcı, çok hızlı çizilen ve çok iyi görünen animasyonlar ortaya çıktı.

İşte SunSpider'ın test sonuçları

Sinofsky, Microsoft'un mevcut standartlara uymakla birlikte kendi çalışmalarını yürütmekte özgür olduğunu belirtti. CSS 2.1, HTML 5 standartlarıyla yakalanan daha iyi uyumluluk, internet tarayıcının Acid3 sonuçlarında uçmasını sağladı.

Yukarıdaki görselde görebileceğiniz test sonuçlarında daha alçak çubuk daha kısa süre demek ve daha iyi bir sonuç alındığını gösteriyor. Internet Explorer 7'nin ne kadar kötü not aldığını görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 63 Yorum

insallah ama :D firefoxtan şaşmam :D

deneyip görücez forum arkadaşlarımla..

İşte microsoftun yapması gereken de buydu.

Zamanindada netscape parlamisti bir ara sonra ie4 ve gerisi yalan olmustu. acaba simdi sira mozillaya mi geldi . cunku chrome su asamada en hizli tarayici ve ben bile operanin gicikliklarindan sonra chrome kullanmaya baslamayi dusunuyorum.

kapakımsı bişeye benziyor. Umuyorum Microsoft tarayıcı konusunda bekleneni yapar

IE bu saatten sonra ne yapsa fıs..

Bakalım Chrome'un performasına yetişebilecek mi.

sonunda.....

sonuçlarda hiç de diğerlerini geçmiş gözükmüyor. :)

ie7 sadece gecis sürümüydü zaten.

peşin fikirli olmamak lazım...çıksın da bir test edip görelim...

Hadi hayırlısı.

evet bnce de sonunda çıktı

ie8 flash ve java uygulamalarda bütün tarayıcılardan üstündür hepsinide denedim uygulamalarda en iyisi ie8 hız olarak crome os

IE8'i öve öve bitemiyorlardı, şimdi IE9 içinde IE8'de hataları yapmadık, artık çok çok daha hızlı deniliyor. (: IE 10 içinde aynı şey söylenir mi acaba?

İE8 den çok memnunum İşallah İE9 dahada iyi olur

micisoft Adam olmaz!
ie9 da şimdiki rakiplerini anca yakalamış firefox chrome ve opera yeni sürümleriyle gene farkı açacaktır.

ie8 den nasil memnun oluyorlar sasiyorum dogrusu..bundan memnun olan sahislar sanirim donmalara durmalara reset atmalara beklemelere alismis insanlardir sanirim..

microsoft sonunda anladı ya.. karmasık yazılım yerine basit sade yapmayı.. win 7 gibi

eee tabloda ie 9 öbürlerinden yavaş görünüyor ie8 den hızlı olsada.

ie9 a eklenen directx api sinden sonra hızı böyle oluyorsa, firefox a yapılan api desteğini düşünemiyorum

chrome bu alemde saate 350 km yapıyor,bence yapılacak bir sey yok chrome yle yola devam...western88

Grafikten görüldüğü gibi fena dağıtmış cidden ie9. Chrome 4 tokat manyağı yapmış ie9'u heralde orada dağılmasını kastetmiş yazıdaki arkadaş. :)
Birde ie9 un yanına today yazmışlar şimdi böyleyse gelecekte ne olur kim bilir demek istediler heralde. :) Bakalım ChromeOS dan sonra dünya nasıl değişecek.

ie8 ile ie7pro eklentisi yüklü diger tarayıcılar bazı sitelerde uyumsuz çalışıyor misal bazı banka siteleri, hızlı veya yavas aradaki fark milisaniye cinsinden hayatımda büyük bir etki yaratmaz

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: ''ie8 den nasil memnun oluyorlar sasiyorum dogrusu..bundan memnun olan sahislar sanirim donmalara durmalara reset atmalara beklemelere alismis insanlardir sanirim..'' bende sana şaşıyorum bu kadar herkezde aynı sorun olduğunu düşünmene. bende niye olmuyor hiç bir sorun. ben Windows 7 hali ile İE8 kullanıyorm bende hiç sorun yok. senin bilgisayarın yavaşsa, kullanmasını bilmiyorsan suç milletin mi senin mi?

win xp de görev çubuğunda masaüstünü göster simgesi vardı.win7 de bunu bulamadım yoksa varda mı ben mi bulamıyorum.

birde gerek ie8 gerekse mozilla tarayıcılarını yan yana farklı sayfalarda açmak biraz sıkıntılı.kullanım kolaylığından uzak.xp de simgeye har tıklardıında farklı sayfa açılabiliyordu.win7 de bunu bulamadım.

chrome firefox'dan kat kat üstün ya firefox da siteleri acıyorum resim filan cıkmıyo sadece yazı cıkıyor sitenin teması bile yok cok dandik ya

İnternet explorer ve chrome daha iyi mozilla sitelerle uyumsuz hic bi siteyi acmıyo acsada sadece yazılar cıkıyo

evet bende win 7 ultimate kullanıyorum ve gerçekten var ilk başta bende bulamamıştım. görev çubuğunun sonunda diklemesine bir dikdörtgen gibi en sonda zaten dikkatlice bak görürsün.
ie8 berbat bir tarayıcı. hatta rezil ötesi. lakin 9 nasıl olur bilemem. chrome güzel hoşuma gitti fakat şimdilik firefox bence en iyisi. istediğin eklenti elinin altında. tabi ki bunlar benim nacizane pcmde ve kendi deneyimlerim.

Hani resim nerde ya

Operayı koyunda teste görelim kim kimi geçiyo kim Acic3 testinde daha başarılı daha güvenilir FORZA OPERA :)

chrome firefox'dan kat kat üstün ya firefox da siteleri acıyorum resim filan cıkmıyo sadece yazı cıkıyor sitenin teması bile yok cok dandik ya

İnternet explorer ve chrome daha iyi mozilla sitelerle uyumsuz hic bi siteyi acmıyo acsada sadece yazılar cıkıyo

^^ bence o senin bilgisayarının sorunu.
tam tersine bir çok site firefoxla tam uyumlu.

ie de reklamlara popup lara alışmış adam firefox resimleri açmıyor diyo ya..bilmediğini bari çaktırma.tarayıcı ne haberin yok.onlar sitelerin resimleri değil reklamlar be adam.tabi alışkanlıkları değistirmek zor.firefox kullanmak ayrıcalıktır.

Crome a eklenti desteği gelsin anında uçuyorum....:D

Zamanında demiştim firefox 3 çıktı bunla yarışması için IE 10 çıkması gerekir diye öyle de olacak. yahu aynı temelin üstüne ne eklesen alacağı en iyi performans belli. altyapısı değişmiyor ki. son model 4 işlemcili bilgisayarımda (win7) bazen IE yi açmam gerekiyor da aman o sekmeler ne kadar yavaş kafayı yiyorum.

kısaca: ben çok sekme açan bir insanım ve her sekme için 2 saniye bekleyecek zamanım yok. kusura bakma IE, hadi canım sana güle güle.

chormede yüklü olmasına rağmen alışmışım hep explorer ile giriyorum chorme biraz yabancı geliyor ama genede firifoxtan iyi

Şu bi gerçekki chrome firefox dan iyi deneyin görün derim

chrome'ye eklenti veya tema filan görünümünü biraz daha iyi yapsalar üstüne tanımam firefox iyi ama bazı sitelerle değil cogu sitelerle uyumsuz!!

opera derim başka da bir şey demem.

Ie 8 gayet iyi.Bilgisayarın hızlı olsa donmaz ki.Ve IE'de bir gerçek gördüm.En iyi tarayıcı o ve 98 görünümlü olunca yavaşlıyor.Nedeni adamlar grafik için uğraşmışlar 98 OS uyumlu olsun diye uğraşmamışlar.
Chrome'uda kullanıyorum,aslında IE'den şaşmam ama bazen Facebookta sohbet hatası olabiliyor,En büyük IE başka büyük yok diyorum başka bir şey demiyorum

IE diyorum başka bir şey demiyorum. Windows'u bu kadar güzel yapan, Internet Explorer'ı da güzel yapar. Ne laf ettim ama. :)

sadelik ve hız için opera kullanınız...

Yavv arkadaşlar mantıklı konuşun 2 dakka pcler yavaşmış ondan ie8 çalışmıyormuş düzgün. Konfigrasyona bak q6600 4gb 1066 3870ati bunda adam gibi çalışmıyor sen neyden bahsediyorsun. Mikrosoft bu işi bıraksın kardeşim, yıllarca pc kullanırım mecbur kalmadıkça ie kullanmam.......

Mozilla Firefox + Adblock Plus, NoScript, Greasemonkey, AutoPager, Tab Mix Plus, Webmail Notifier, Screengrab, FireGestures & WOT. Bu iş bu kadar...

Firefox bazı sitelerle uyunlu değil arklar için de IE Tab..

MS önce güvenlikten bahsetsin bence, atdt.com çerezlerini hiçbir şekilde engelleyemediğinizi biliyor musunuz? Üstelik kazara Office live eklentisini kurduysanız bu çerezlerin her office ürününü açtığınızda da bilgisayarınıza kopyalandığını? Lütfen dikkatli olunuz.

"IE diyorum başka bir şey demiyorum. Windows'u bu kadar güzel yapan, Internet Explorer'ı da güzel yapar. Ne laf ettim ama. :)"

diyen arkadaş o zaman mercedes dünyanın en iyi lastik ve kabinlerini üretir mi dicez.

Microsoftu anlamıyorum mozillanın kaç katı büyüklüğünde mozilladan kaç yıl önce kurulmuş ama firefox u geçemiyor.
İe6 verken pazarın hepsi nasılsa benim, nestcape benimle rekabet edemiyor operada paralı diye kimse kullanamıyor deyip yıllarca tarayıcı için ödenek ayırmadı sonunda firefox başını alıp gidince ie7 diye özentisizce yapılmış sekmeli bir tarayıcı yaptı ama ie7 nin sekmeleri arasında gezinmek ie6 nın tarayıcı sayfalarını başlat çubuğundan açmaktan daha geç oluyordu sonra ie7 den pek farkı olmayan ie8 çıktı bu iki sürümde hiçbirzaman ie6 kadar popüler olamadı çünkü ie6 dan çok yavaştılar.

Eminimki microsoft arttık herşeyin okadar basit olmadığını ie nin alternatiflerinin çok güçlü olduğunu anlamıştır windows7 bitince bütün gücüyle ie9 için çalışmaya başlamıştır ve rakiplerini şok edecek bir tarayıcıyla karşımıza çıkacaktır.

Beni operadan vazgeceribilecek bir tarayıcı olurmu onu bekleyip göreceğim.

IE diyorum başka bir şey demiyorum. Windows'u bu kadar güzel yapan, Internet Explorer'ı da güzel yapar. Ne laf ettim ama. :)
-------------
diyen arkadaşım doğru söylemiştir tabiki de windows ta güzel tarayıcısı da ..

ie herşeyle uyumlu diğer tarayıcılar ieye muhtaç. hız konusunda inş. ie 9 iyi olur, bu sayede rakipsiz olur.

Şu firefox uyumsuzluk saçmalığını kim çıkardı ?
daha css'i bile doğru dürüst render edemiyen İE mi daha uyumlu sitelerle ?

Ağzı olan konuşuyor...

Sitelerle uyumsuz olan tarayıcı değil, tarayıcıyla uyumsuz yani standartlara uymayan site vardır! IE istisna... Onun hiç bir standardı yok :) Kafasına göre takılıyor. Umarım 9'da bu sorunu aşarlar. Amatör web geliştiricilerde sitelerini sadece IE ile test ettiklerinde bu sefer diğer tarayıcılara tu kaka oluyor, siteyi gösteremiyor oluyor...

"Sinofsky yaptığı açıklamada, IE kullanan sitelerin performans ve kalitede öne geçeceğini belirtti."
Hönk? Bu ne demek? Sitemi IE'ye göre mi hazırlamalıyım yani? Böylece MS tekel olmaya devam etsin, sonrada çıkıp birileri firefox siteleri düzgün göstermiyor desin...

MS kendiyle yarışıyor :) Grafikte IE8, IE7'den iki kat daha hızlı ama diğerlerinden 5-6 kat daha yavaş. IE9, IE8'den 6 kat daha hızlı ama yinede diğer tarayıcılardan daha yavaş. Şu durumda Chrome, IE9'dan iki kat daha hızlı çalışıyor Bu grafik aynı zamanda IE7 ve IE8'in nasıl bir ucube olduğununda göstergesi.

Chrome On Numara .. Tek Tarayıcım..

yha sımdı soyle bısey var ienın bu zamana kadarkı gosterdıgı en buyukgelıs ie7 oldu arkadaslar ınternet explorer yavas deıl herkez mozılla ve google chromeyı en hızlı tarayıcı sanıyo dogru en hızlı tarayıcılar ama onları fazla kullanan olmadıgı ıcın o kadar yavbas ınternet exploreri dunya kullanıyo bırakında bıraz yavas olsun ınternet explorer 9 mozılla gıbı azkullanıcıya sahıp olsaydı ınternet hızınız
vdsl2 olurdu :)

Aşağıda bi arkadaş İE 7 çok kullanıldığı için yavaş diyor...ne alaka anlamadım :)..bu merkezi bi serverdan çağrılan bi yazılımmı ki çok kullanan olduğu için yavaş olsun..kendi kişisel pc'nde kurulu, istersen 10 milyon kişi ister sadece bir kişi kullansın hız değişmez...
sen işletim sistemleri arasındaki farkı karıştırdın sanırım..linux kullanan az olduğu için virüste az dolayısı ile güvenlik ile ilgili yamalar az daha hızlı çalışıyor mantığı ile hareket etmişsin..ama o mantık tarayıcılar için geçerli değil sanırım...

Arkadaşlar bunu nasıl yuliyece Directx 2D istiyo bunu nerden bulucaz bi yardımcı olun

Neden indiremiyoruz internet explorer 9 u hiç bir yerde bulamadım. Sadece demo testleri var başka bir halt yok.

evt Ben denedım ve arda çok fark war arkaslar çokk güzel ve hızlı

iide nerde bu yada siz nasıl denediniz kullanıosunuz çözemedim

Mükemmel ya mükemmel, En hızlı açılanı, en hızlı render edeni, Micro amca şaşırttın bizi. firefox 3 le kıyaslıyorlar, firefox 4 beta 6 yanında kaplumbağa kalıyor ie9'un adam denemeden sallıyor, biriside demişki altyapı aynı. FF de altyapı aynı olmasın sakın bir javascript motoru güncelleyince altyapı değişmiyor. Mozillanın baştan yapması lazım tarayıcıyı bu Ie9 fena geldi. Evet Opera sunspider'da daha iyi ama opera açılana kadar Ie9'u 2 kere açıp kapatabilirsiniz, tab açma yönetme dersen üstüne tanımıyorum, chrome saçmalıyor, ff ramin anasını ağlatıyor dizüstümde, IE9 aşmış durumda. IDMan sorunsuz çalışıyor, Flash performansı hepsinden üstün denediğim kadarıyla. Youtube'dan 15 sayfa açın sonra gezinmeye çalışın, düşük performanslı bir dizüstünde bile sıkıntı yapmıyor Ie9. Hadi Chrome 6,7 (nightly) neyse, opera 10.60 neyse, hiç FF demeyin savaşı kaybetmiş durumda, kıytırıktan grafiksel hızlandırmasıyla birlikte. Beta olmasına rağmen göçmüyor, Chrome'un "eyvah! göçtü, tekrar başlatılsınmı" demesinden gına geldi. Hiç fanatiklik yapmayın kabul edin Ie9 en iyilerinden birisi.

Grafik eski, Chip'e yakıştıramadım. Ie9 şuan Safari5, Chrome 5 ve Firefox 4 beta 6'dan daha hızlı. Firefox 3+küsürlerden de en az 2 kat hızlı. İlk test sonuçları diyorsunuz da harbiden ilk test sonuçları, nereden baksan 1 yıllık :D
Acı ama gerçek Ie9 tozu dumana fena katıyor, yani şuan o yukarıdaki tabloda ilk sırada. Bir önceki haberde de Ie9 beta'nın SunSpider'da 800 küsür yaptığını söylemiştiniz, oysaki Opera 10.60 ve Chrome 6 dan sonra en hızlısı Ie 9 puanıda 350lerde. Tam sürümünde kanaatımca onlarıda eleyecektir. Chrome 7 nin acilen çıkması lazım. Yoksa MS fena kaktıracak işte dünyanın en hızlı tarayıcısı diye :P Bu arada Chip Online'da felaket hızlı bu ie :D

w7 kullanıorum ve IE9 yükledim diğer bütün tarayıcaları kullanmıştım en hızlı bu..

tasarım chrome u andırsada yinede olsun chrome dan açık ara hızlı ve kullanışlı fakat beta sürüm olmasından da kaynaklı ufak tefek eksikleri var özellikle php sayfalarda kaymalar oluyor ve flash çok çabuk göçebiliyor..

Sen de yorum yaz