Internet Explorer 9'un 9 doğrusu...

IE9 ile yapılan doğrular, Firefox ve Chrome gibi rakiplerini çok zorlayacak: İşte IE9'un 9 doğrusu.

  • Ali Güngör
Internet Explorer 9'un başarılı yönleri
Microsoft'un yeni anlayışı takdir topladı

Microsoft, Windows 7'den sonra yeni bir atılım yapıyor ve Internet Explorer 9'da farklı bir anlayış sergiliyor.

İşte Microsoft'un Internet Explorer 9 geliştirme sürecinde doğru yaptığı işler...

1. Geleceğin internet standartlarına destek

Microsoft yeni IE'lerde standartlar tam olarak oturmadan destek sunmazdı. Ancak günümüzün hızla gelişen internet dünyasında bu çok geç kalıyor.

Internet Explorer 9 HTML5 ve CSS3'e destek vererek kullanıcıların takdirini kazandı. IE'nin destek vermesi, geniş piyasa payı ile internetin gelişimini etkiliyor.

CSS3'ün en büyük getirisi...

HTML5'in tartışmalı olduğu bir gerçek ama gittikçe yaygınlaşıyor. HTML5'in ötesinde CSS3 desteği son derece önemli.

Önemli olmasının sebebi ise oldukça basit, günümüzde internet masaüstü PC'ler kadar mobil cihazlarda da kullanılıyor. CSS3 sayesinde aynı internet sayfası, farklı platformlarda, o platformun ekran genişliğine uygun bir şekilde ekrana getiriliyor.

Ekran görüntüsünde önemini daha iyi anlayabilirsiniz...

Internet Explorer 9 ve performans

Internet Explorer 6 zamanında çok iyi bir rekabet ortamında, güçlü bir internet tarayıcı olan Internet Explorer'ın yeni sürümleri çok gecikmişti.

Internet Explorer 7 ve 8'de rakiplerine göre yavaş kalan internet tarayıcı yoğun eleştiri aldı. IE ekibi de IE9 ile birlikte JavaScript performansına ağırlık vermeye başladı.

Milisaniyeler zarfında farklara indirgenen hız farkı ile Internet Explorer 9 en hızlı tarayıcılar arasına girdi.

Geliştirici camiasının katılımı

Microsoft Internet Explorer 9'un kaynak kodlarını kapalı tutmasına karşıni, geliştiricilerin tarayıcıyı test etmesine, kurcalamasına ve projeye katkıda bulunmasına yardımcı olacak araçları yayınladı.

Test sürümünü erkenden çıkarttı ve kullanıcıları gelişmelerden düzenli olarak haberdar etti. Üstüne üstlük tarayıcının geliştirilmesi sürecinde ortaya çıkan sorunlar da dürüst bir şekilde paylaşıldı.

Internet Explorer 9'un bozuk gösterdiği sayfalar açık açık yazıldı ve bütün bu süreç hem kullanıcıların, hem de geliştirici camiasının oldukça hoşuna gitti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

kısmende olsa ms nin yaptığı şu işlemlerden açık kaynaktan yararlanma kokusu alıyorum.

yazıda i.e 9 un kendi marifeti olan yeni bir şey var mı? yapmadıkları hatalarını şimdi düzeltmeleri yenilik veya devrim diye sunulamaz ki! İ.E 9 un İ.E 8 den ne farkı olacak! 5 tarayıcının çalıştırdığı kodu yine çalıştırmazsa ne olacak?

ie9'un 9 doğrusu, win7 için 77 ipucu... Windows 2000 şimdi çıkmış olsaydı, windows için 2000 bilmemne:)

herkes bilir ki, önce firefox ve google bulur, sonra msn bunlardan ilham(!) alır.

haa bir de IE iyiymiş gibi onun reklamını yapan sözümona bilgisayar dergileri var.
lafı anlayan anlar.

yaşasın opera, chrome ve firefox.

süper olacak şu Internet Explorer 8 kullanıyorum çok hızlı 9 daha süper olacaktır diğer tarayıcıları beğenmiyorum

her ne olursa olsun ie9 şu anki tarayıcılar + yeni özellilkler sunmak zorunda bence yazıyı edip yazsaymış daha iyi olabilirdi :)
forever ie :D

MS ürünleri bana her zaman hantal ve işlevsiz gelmiştir. Ne kadar reklam yapsa da ve kendini övse de rakiplerine göre bir ilerleme kaydedemeyeceğini zannediyorum. Bir web geliştiricisi olarak CSS ve HTML kodlarını farklı yorumlamasından dolayı zamanında az mı sorun yaşadık. Birdaha yaşamamak istediğim için artık diğer tarayıcılara destek veriyorum. Benim gibi düşünen yüzbinler sayesinde ki uyuma yeşil ışık yakmaya başladı. İlle birşeyleri anlaması için kafasına dank etmesi mi gerek?

IE9'un 9 doğrusu, bir Firefox etmiyor işte :))

İe 9 için çok çalışmaları gerek özellikle chrome oldukça hızlı gelişiyor.Firefox bile bu konuda yavaş kalıyor.Zira chrome 2-3 yıl gibi kısa sürede kararlı sürümden 4 sürümüne ulaştı bile.

Bence firefox yeni sürüm çıkartır ve 1. olur.

ben ie 8 kullanıyorum memnunum

Firefox 4.0 şaheser bir tarayıcı olacak.. Fakat IE9 da eski IE lere göre harika bir tarayıcı..

"özellikle chrome oldukça hızlı gelişiyor.Firefox bile bu konuda yavaş kalıyor.Zira chrome 2-3 yıl gibi kısa sürede kararlı sürümden 4 sürümüne ulaştı bile."
===========================================
Sürüm numarasının yüksek olması iyi olduğu anlamı taşımaz. Adamlar chrome'a iki code ekleyip habire yeni sürüm diye çıkıyolar ortaya. Firefox ise gerçekten yeni sürüm çıkarıyor. Aradaki farkı, uzman olmaya gerek yok, az biraz code dan anlayan bilir. Bugün Chrome 6, Firefox'un ancak 2. sürümüne eşit olabilir...

Firefoxcuydum Chorme Gectim..Gayet Hızlı..Cokta Memnunum.

Sen de yorum yaz