Internet Explorer 9 vs Firefox - Chrome

IE 9, Firefox ve Chrome'dan çok farklı bir özellik ile geliyor: İşte her şeyi değiştirecek o özellik

  • Ali Güngör
Internet Explorer 9 Firefox 4'e karşı
IE9 donanım hızlandırmada önde

Internet Explorer 9 hazırlanırken bütün gözler bu yeni internet tarayıcıya çevrildi.

Donanım hızlandırma ile güçlenen IE9'un karşısında Firefox 4'ün betası yer alıyor. İki tarayıcıda da donanım hızlandırma özelliği dikkat çekiyor.

Ancak IE program yöneticisi Rob Mauceri'ye göre IE'nin donanım hızlandırması, Firefox'un donanım hızlandırmasından çok daha güçlü.

Bunun sebebi ise Mozilla'nın donanım hızlandırmayı sadece belirli kısımlar için kullanması oluyor. Normal render işlemleri yazılımsal olarak yapılacak, zor kısımlar ise donanımsal olarak ekran kartı tarafından.

Donanım hızlandırma farkı

GPU işleri değiştiriyor

IE9 ise bir internet sayfasının ekrana getirilmesinde çok daha fazla donanımsal hızlandırma kullanacak. HTML5, grafik ve medya konusunda büyük faydası olacak. Sadece bunlar değil, metin ve görseller de GPU hızlandırma ile ekrana getirilecek.

IE9 testinin donanım hızlandırma açılmış bir Firefox 4 üzerinde denenmesinde genel olarak iyi sonuçlar elde edildiğini aktaran Mauceri, Canvas tag'ının kullanıldığı kısımlarda ise sorun olduğunu söylüyor. Burada ciddi mimari değişikiklerin gerekli olduğu aktarılıyor.

Günümüzde internet tarayıcıların donanım performans potansiyelinin sadece yüzde 10'unu kullandığını aktaran Mauceri, IE9'da donanım hızlandırmanın en başından etkin olmasının büyük bir fark yaratacağını belirtiyor...

Microsoft tecrübesi ve Chrome analizi

IE9 ekibi tarayıcılarına güveniyor

Bunun başarılması için ekran kartlarına uygun sürücüler hazırlanması gerekiyor. Microsoft da bu sürücüler konusunda son derece tecrübeli ve geliştirme süresince bunlar da hazırlandığında herşey yerli yerine oturmuş olacak.

Chrome hakkında da konuşan Mauceri, Native Client eklentisi ve native code hakkında konuştu. x86 kodların JavaScript değil de tarayıcı içinde çalışmasının yeni bir şey olmadığını, bu özelliğin IE içerisinde yıllardır ActiveX ile kullanıldığını belirtti.

Geliştiriciler için yazdıkları kodun bütün internet tarayıcılarda çalışmasının da ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Mauceri, sonuç olarak Internet Explorer 9'un rakiplerine karşı güçlü bir çıkış yapacağından emin. Sözlerini şöyle noktalıyor: "IE9 hem Firefox'tan, hem de Chrome'dan çok farklı olacak. Bekleyin ve görün..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Geliştiriciler için yazdıkları kodun bütün internet tarayıcılarda çalışmasının da ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Mauceri'ye neden Internet Explorer 6 için bir JavaScript ve CSS update'i yapılmadığını sormak istiyorum? Anladık Internet Explorer 7 veya 8'e geçmiyorlar. Ama otomatik update denen bir sistem var elinizde?

Dört gözle her iki tarayıcıyı da bekliyorum. Özellikle IE9'u çok merak ettim. Bakalım IE yıllar sonra çoğu Mozilla, Chrome gibi kullanıcılarını kendine çekebilecek mi !! Başta ben olmak üzere :)

bunu firefox un daha tam olarak bitirmediği bir görev olarak görüyorum. ie test drive larında ie9 un üstünlüğü bariz bir şekilde var bende test ettim ama bana testler çokta objektif gelmiyor. ie9 yaptığı hızlandırma kodlarını testlerinde birebir kullanmış olabilir. yani ie9 daha hızlandırmanın %59 unu bitirmiş diyelim. testlerinde de sadece %59 u yayılıyor ve kusursuzum diyebilir olabilirler. firefoxta %59 luk kısmın dışında kalan yerde gelişiyor olabilir.

Bırak yaa yıllardır varmış. IE yıllardır web tasarımcılarına eziyet çektirmekten başka birşey yapmadı. En iyisi chrome hepsinden hızlı IE 9 değil 99 çıksa kullanmama

İE9 bomba gibi geliyor, betasını kullandım acaip hızlı!

chrome opera firefox halt etmiş.

walla şu ie deki donma kitlenme olayını çözerse windows bence marsa bile giderler :)

ie 50 cıksa ne yazar bırakın Allah aşkına ya :)

kesinlikle çok iyi iş çıkartacaklar burası belli...

İE9nun GPU kullanması (-)tarafı Elektirk faturasına katkısı olucak ,Sürekli Netde geziniyoruz.GPU fazlası ile kullanıcak olması E.Kartını sürekli çalışıyor olucak buda doğal olarak Ceyran Faturası olarak bize dönücek olması

IE 8 gerçekten hoşuma gitti. ama esas fark 9 da olacak herhalde. Rekabet iyidir. Hizmet kalitesini arttırır...

firefox 4 kullanıyorum ilk çıktığı betadan beri. ne bir uyumsuzluk ne bir çökme ne başka bir sorun. hızı da çok iyi

microsoft bundan önce tarayıcı işini hiç önemsemiyordu. rekabet iyice artınca artık iyi bir ürün çıkaracak gibi görünüyor bakalım

Vallahi ben İE Kullanmayalı 5 sene oluyor Windows Update sitesinde kullanıyorum sadece herhalde İE Explorer 15 çıksa ömrüm yeterse ben genede Chrome Firefox kullanmaya devam ederim.

Betası çıktı da bizmi görmedik anlamadım ki!

Bazı "fanboy"ların öve öve bitiremediği IE8, Microsoft'un kendi hazırlamış olduğu tarayıcı test sayfasında neredeyse bütün testlerden "0" puan almış, test kriterlerinin hepsi "fail" ile sonuçlanmış. Ve bu tarayıcı şu anda ms'in piyasadaki geçerli olan en son sürüm tarayıcısı. IE9 süper, IE8 tarayıcı müsvettesi. İronik.

ie 9 bütün tarayıcıların babası olacak ...

ie açık kaynak olursa düzelir.el elden üstündür sonuçta.

Chrome kesinlikle performans konusunda en iyisi

''niye kimse operayı takmıyo anlamıyorum :) belkide operayı geçemeyeceklerini bildikleri için sözünü etmiyorlar :P'' diyen arkadaş belki Opera'yı tarayıcı yerine koymadıkları için sözünü bile etmiyorlardır ;)

chrome un artık eyvah google chrome demesinden nefret ediyorum kaldıracağım onu ie9 çıksın

Komik açıklamalar hatta son java motoru hakkında ie 6 dan beri kullanıldığını söylemesinde sandalkyeden düştüm. İlahi Microsoft browser departmanı

chrome varken ie9 da ne:D

@Delio
"Bazı "fanboy"ların öve öve bitiremediği IE8, Microsoft'un kendi hazırlamış olduğu tarayıcı test sayfasında neredeyse bütün testlerden "0" puan almış, test kriterlerinin hepsi "fail" ile sonuçlanmış. Ve bu tarayıcı şu anda ms'in piyasadaki geçerli olan en son sürüm tarayıcısı. IE9 süper, IE8 tarayıcı müsvettesi. İronik."
------------------------------------------------
çok doğru söylemişsiniz. bu arada sadece gerektiği anda donanımsal hızlandırma daha mantıklı... örneğin işlemcilerdeki turbo boost özelliği gibi bir olayın enerjiden ve donanım ömrü kazançlarını unutmamak gerekir. ne de olsa ms birşey yapıyorsa daha çok donanım isteyecek, üreticiler sevinecek. kullanıcılarda yok ie7 yok ie8 yok yok ie9 oda olmadı ie10 11 12.... diye gidecekler. testlerde ve kullanıcı yorumlarında firefox, chrome ve opera önde ve övülürken, bu ironiği daha çok göreceğiz.

"Operayı tarayıcı yerine koymuyolar" diyen arkadaşa:
Bu güne kadar mobil iletişimde ne ie ne mozilla ne de chrome her hangi biri bir iş yaptı (Tüm mobil telefonlar ya kendi tarayıcılarını ya da OperaMini kullanınyorlar)? + Operayı tarayıcı olarak kısıtlamak gerçekten çok mantıksız bilen bilir 'Opera Unite' kullananlar bilir bildiğiniz hangi tarayıcı evinizdeki bilgisayarınızı online bir servere tek tıkla dönüştürebiliyor? + istemediğiniz reklamları iki tık ile engelleyip ömür boyu görememek varken ne demeye hala önce reklamları izleyip sonra istediğinize bakıyosunuz ? (bir flash reklamın yüklenmesi ile yüklenmemesi arasında nereden baksanız 5 sn fark yaratır bunu benchmarklara handicup olarak koysanız opere benchmarklardan sizce kaç puan alır)?

En iyi Chromium

ff 4 geliyor onuda görmek gerek. ayrıca google boş duracak değil oda bir şeyler yapacaktır. ie olsum olası bana ms dayatmacı düşüncesini andırır..

"İE9nun GPU kullanması (-)tarafı Elektirk faturasına katkısı olucak ,Sürekli Netde geziniyoruz.GPU fazlası ile kullanıcak olması E.Kartını sürekli çalışıyor olucak buda doğal olarak Ceyran Faturası olarak bize dönücek olması"

Sadece GPU tabanlı uygulamalarda çalışacak bizim ekran kartımız.Yani ekran kartı sürekli çalışır vaziyette değil.

IE 9 a gelince PP4 sürümü Safari 5 i hız konusunda geçti.Şuan da hız sıralaması;

1-) Opera 10.61
2-) Chrome 6
3-) IE 9 PP 4
4-) Safari 5
5-) Firefox 4 beta 3

Firefox bir dönemler en hızlısıydın şimdi :D:D:D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play