Internet Explorer 9 yayınlandı, indirin!

MS'un son bombası Internet Explorer 9'un final sürümü yayında! İşte yenilikler ve indirme linki...

Internet Explorer 9'un final sürümü yayınlandı
IE9'un Final sürümü resmen yayında

Microsoft, internet tarayıcısının son jenerasyonu Internet Explorer 9'u bugün yayınladı. Yeni tarayıcı, Internet Explorer için büyük bir adımı temsil ediyor.

IE9, beta aşamalarında HTML5'e yoğunlaşması ve web standartlarına verdiği destekle büyük ilgi toplamıştı. IE8'den yaklaşık iki sene sonra PC'lerimize gelen IE9, artık herkesin kullanımına açık. Final sürümünün indirme bağlantılarını haberimizin ikinci sayfasında bulacaksınız.

İzleme koruması ve İzleme koruması listeleri IE9'daki en önemli yeni gizlilik işlevlerinden. Önemsiz uyarıların otomatik olarak kaybolması, sekmelerin farklı bir çubukta açılıp yerden kazandırması ve 'tutturulmuş' sitelerde birden fazla giriş sayfasına izin verilmesi de yenilikler arasında.

İngilitere Internet Explorer müdürü Julia Owen, Internet Explorer 9'daki yenilikler hakkında şunlara değiniyor: "Desteklediğimiz standartlarda bazı değişiklikler yaptık. Bunun yanında ActiveX filtrelemeyi ekledik ve gizlilikte bazı değişikliklere gittik."

IE9'daki en önemli yenilikler, indirme bağlantısı

Internet Explorer 8, rakip tarayıcılardan yavaş olması nedeniyle eleştiriliyordu ancak Microsoft, yeni tarayıcısıyla hız testi dünyasına da giriş yaptı ve IE9'un hızlı çalıştığını kanıtladı. Yeni JavaScript motoru Chakra ile rakiplerini zor durumda bırakan IE9, JavaScript hız testlerinde diğer tarayıcıları geçmeyi başardı.

Donanım hızlandırması: IE9 beta sürümünde tanıtılan web sayfalarını oluşturmada grafik işlemcinin gücünden faydalanarak sayfaların açılışının hızlandırılması, büyük bir adım. Bu işlev, Farmville gibi tarayıcı oyunlarında ve zengin web uygulamalarında performans artışı sağlayacak. Ancak yeteri kadar iyi bir GPU'nuz olmadığını düşünüyorsanız, bu özelliği seçeneklerden kapatabilirsiniz. IE9 aynı zamanda gereksiz güç tüketimini engelleyerek laptop'larda pil ömrünü de uzatacak.

Microsoft'un yeni tarayıcısının Mozilla Firefox, Google Chrome ve Apple Safari gibi dev rakiplerin önünde nasıl bir performans sergileyeceğini merakla bekliyoruz.

Internet Explorer 9 RTM sürümünü aşağıdan kullandığınız işletim sistemine tıklayarak indirebilirsiniz: Not: Tarayıcı Windows XP'de çalışmıyor.

- Windows 7 (32 bit) Türkçe, İngilizce

- Windows 7 (64 bit) Türkçe, İngilizce

- Windows Vista (32 bit) Türkçe, İngilizce

- Windows Vista (64 bit) Türkçe, İngilizce

Windows Server 2008 için indirme bağlantılarını burada bulabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 56 Yorum

Kullanmaya başladım gerçekten çok güzel ve hızlı bir tarayıcı olmuş.son derece stabil ve hatasiz çalışıyor.Yeni indirme yöneticisi son derece kullanışlı.Herkese tavsiye ederim.

Windows update'ye gelmeyecek mi? Şu anda denetledim yok.

windows update ile yüklenebilecek mi?

http://windows.microsoft.com/tr-TR/internet-explorer/downloads/ie-9/worldwide-languages

Türkçe sayfası.

Bütün diller bir arada.

Haber yayınlanmadan 10 dk önce indirmiştim. Chip i baya hızlı açıyor şuan. Gereksiz yavaşlatan eklentileri buldu yine. 200ms den daha fazla yavaş açılan eklentileri test edip uyarıyor ve kaldırmanıza yardımcı oluyor.

Kurarken IE çekirdeğini kullanan programları kapatıp tekrar açıyor:

Windows Explorer(Gezgin)
Msn,
Outlook,
Microsoft Antivirus,
Windows Media Player,
ve IE çekirdeğini kullan programlar bunları durdurup kur bitene kadar kapatıp kur bitince çalıştırıyor.

RC ile arasındaki farklar:

RC de IE8 deki Sık kullanılanlar çubuğundaki klasörleri RC almıyordu IE9 RTM almış geri.

Açılış hızlanmış

Sayfa açılışları hızlanmış, JScript, Reklam, ve Video sayfaları hızlanmış RC ye göre,
Ram tüketimi çok ufak farklar var.
Download ekranındaki takılma gitmiş.
Uyumluluk modunu kendisi belirliyebiliyor artık bu sayfa dandik görünüyor diye dert etmeyin kendisi çevirebiliyor.

Mesela Chip i IE7 modunda açıyor ama IE9 renderını kullanıyor. Hızlı açılıyor bu sayede.

Facebookta rc bazen sapıtıyordu şuan stabil gözüküyor zamanla göreceğiz.

Göze çarpanlar şimdilik bunlar.

iyi güzel hoşta. bende bazı siteler yazıları bulanık gözüküyor. mesela facebook bende bulanık gözüküyor. uyumluluk görünümünde açtığım zaman bulanıklık ortadan kalkıyor ancak bu seferde sitedeki like gibi düğmelerin yerleri kayıyor. rc sürümünde de böyleydi final sürümünde de böyle

bomba? %) elinde patlamasın sakın :D

cok basarili :)

hemen indirdim:)

hemen indirdim gerçekten çok hızlı.

sırf motorunu hızlandırsınlar diye arayüzle pek uğraşmadılar. ama göreceksiniz ie10 bomba gibi gelecek ie9 altyapısını kullanıp üstüne güzel bir arayüzle sunulacak ama heralde 2 3 sene sonrayı bulur...

Yine Xp kullananlar dışlandı.!

kekşe xp'de çalışsaydı.

İşte budur! Gerçekten çok iyi olmuş. Internet Explorer kendini aşmış durumda. Başarılarının devamını diliyorum! :D

Firefox 4 ün final sürümü ne zaman çıkacak acaba?

XP devri bitti... XP statükocuları sizi...

bakalım benim gibi firefoxcuları kendine çekebilecek mi firefox 4 kadar iyi mi kullanıp görecez

Gerçekten yayınladı yani? Niyeyse inanasım gelmiyor:D

atık akşam evdeki vaio ya denicem sabırsızlıkla bekliyodum ama şirkette malesef xp var mecburen şirkette frefox 4

Çok iyi çok güzel de IE 9 RC kullananlarınki kendi otomatik olarak ne zaman güncellenecek?

çok geç açılıyor :(

Vay arkadaş Tarayıcı savaşlarına bomba gibi girdi diyorsunuz hala bir eklenti destegi gelmiş durumda degil ne anladım ben web standartları desteklemesinden bu işi her tarayıcı yapıyor Chormium'la yola devam

arkadaş son teknoloji bilgisayarım var tamam denedim arayüzü falan güzel olmuş yalnız hala şu sorunu giderememişler..bir siteye giriyosunuz ve o siteden bir sürü sayfayı yeni sekmede açıyosunuz ve yeni sekmede 8-10 tane sekme açtığınızda hantallaşıyor...mesela o durum chrome da yok firefox tada yok..ama explorerde hala var..bir çok sekme de hantallaşma olayını düzeltememişler...yok arkadaş chrome gibi yapamıyolar..sanırım microsoftun kafası çalışmıyor bu tarayıcı olaylarına

Hiç deneyesim yok çünkü önceki sürümlerde beni hayal kırıklığına uğrattı :s

Eklenti desteği var akıllılar, siz eklenti bulamıyorsanız, browserın suçu mu...

şimdi indirdim süper teşekkürler CHIP

Sekmeler biraz büyümüş tatlılaşmış RC'ye göre :D
Ayrıca performansı da mükemmel.

Hayırlı uğurlu olsun indirdim ama windows update'ye eklenmesini bekliyorum konulduğunda yükleyeceğim.

Hrhangi bir siteye girerken "explorer stopped working" "explorer bir hata yüzünden dürdü kapatılması gereiyor" tarzı bir hata alırsanız internet options- advanced- reset (sıfırla) düğmesine basarsanız bu hata gidiyor. Böyle bi sorunla karşılaşırsanız ie 9 dan soğumayın.. Mükemmel ve hızlı çalışıtor

Microsoftun xp için ie9 çıkarmaması yaklaşımı çok büyük bi handikap...firefox ve chrome yada opera bu rekabet yarışında xp desteğini verirken microsoft neden veremiyor..sonucta siz bağımsız tarayıcı üretiyorsunuz lider olmak istiyorsanız artık tekelcilik zihniyetinden kurtulun. ie 9 tarayıcı yarışındaysa tarayıcı gibi davransın microsoft gibi değil..

12 saate yakın hemen hemen kesintisiz kullanıyorum oraya girdim buraya girdim multimedya içerikli siteleri dolaştım performansı düşmedi hiç hata meydana gelmedi.. Microsofta karşı olanlar, ie yi sevmeyenler ie 9 u kursun 1 dakikalınada olsun denesin diyorum sadece.

Xp kullanıcılarının bu haktan mahrum bırakılmaları haksızlık!

Kimse boşuna yere eleştirmesin. Operaya fanatiği olmama rağmen hızı ve stabil oluşu gerçekten etkiledi beni. Tema hariç tek kelimeyle 4x4 olmuş. Microsoftun istedikten sonra yapamayacağı şey yok. Yazılımda kral olduğunu bir kez daha göstermiş oldu böylece. Motoru için CANAVAR kelimesinden başka bir şey bulamıyorum. Ben kullanır mıyım? Kullanmam tabi. Operadaki özelliklerin ve kullanılabilirliğin onda biri bile yok.

Keşke bu motor operada olsa. Her şey bir arada olmuyor işte. :(

Ustalar Firefox kullanır; Acemiler ise İnternet Explorer.

cidden hızlı

Yok bu defa IE9'u begendim. Beta ve RC surumleri iyi degildi. Yalniz final gercekten cok iyi calisiyor. Google Chrome aliskanligindan kurtulabilirsem kullanmayi dusunebilirim...

win 7 64 bit 'te yahoo toolbar ÇALIŞMIYOR, birde zırt pırt adobe flashplayer istiyor, bildiğim kadar bununda 64 bit versionu yok?1? - bende 32 bit ile çalıştırdım ve güzel ve rahat çalışıyor ve hızlı!!! Ama bu üçücü boğazköprüsü gibi: dördüncü ne zaman yapılıcak - yada IE10 ne zaman çıkıyor??? internet trafiği oldukça yoğun - hele haftasonları.
(hızlı internet bağlantım var)
Selam A. Erel

Hala XP diyenler var hay allahım yaa.

xp :(( hala xp diyoruz evet çünkü halen kullanılıyor. küçük pembe dünyanızdan çıkarsanız sizde bunu göreceksiniz.

Xp kullanıcıları bitsin artık gidin alın windows 7 aaaa
adamı deli etmeyin üleeeen

bendeki tek sorun sitelerdeki hareketli animasyonlar donarak hareket ediyor çözümünü bulamadım

Bu ne kardeşim ya win7 32 bit te habire hata veriyor programı kapatmak zorunda bırakıyor hiç bişey anlamadım..sorunu çöz dediğimde de visual studio 2010 u açıyor :S

Mükemmel yaa.Microsoft harika iş çıkartmış.Kesinlikle tavsiye ederim.

Bende x64 Win7 var. Tam kurulum setup paketini indirdim, kuruluyor yeniden başlatınca güncelleştirmeler yapılandırılıyor diyor %99 a gelince yapılandırma başarısız oldu geri alınıyor deyip herşeyi geri alıyor yüklemiyor bir türlü çözemedim :))

Dünden beri bekledim hala denetliyorum maalesef hala windows update'ye koymadılar.

Bu XP kullanan arkadaşlar kusura bakmasınlar ama 100 yıl sonrada bunlar xp kullanır ve Microsoft 'sitem ederler yine xp 'yi unuttu diye...
Windows 7'nin tozunda kaybolur XP...Anlamıyorum ki nedir bu Win7 düşmanlığı,xp sevdası...

arkadaşlar dün yükledim ama iki gündür hatalar alıyorum internet explorer kapanıyor vindows çözüm arıyor diyor tekrar sayfa açılıyor tekrar kapanıyor böylece devam ediyor bilginize

32 ve 64 bit Windows 7 SP1 üzerinde hiç bir sorun yaşamadım. %99'da biraz bekliyor ama geçiyor. Belki internet ayarlarını varsayılan değerlere döndürüp kurmayı denemek yararlı olabilir.

xp de çalışmadığını duyunca indirmedim.Yine de tşkler..

Arkadaşlar eğer ekran kartınız yeterince güçlü değilse IE ilk yüklenişte varsayılan ayar olarak ekran kartından yararlandığından sitelerdeki flash animasyonlar donarak görünür. Ekran kartınız zayıfsa bu özelliği kapatarak donmalardan kurtulabilirsiniz.

xp kullananlara bende kızıyordum ama kızmakta pekde haklı değiliz. sistemleri çok düşük. onlarda biliyor 7 kullanmayı ama o sistemle zor. çift çekirdek ya da i7 işlemcisi olupta xp kullannan varsa ona kızmalıyız sadece

ie 9 çökme sorunu yaşıyorum arada

Arkadaşlar eğer ekran kartınız yeterince güçlü değilse IE ilk yüklenişte varsayılan ayar olarak ekran kartından yararlandığından sitelerdeki flash animasyonlar donarak görünür. Ekran kartınız zayıfsa bu özelliği kapatarak donmalardan kurtulabilirsiniz.

Bu özelliği nasıl kapatacağız?

Windows update'ye gelmediği sürece yüklemeyi düşünmüyorum ben açıkçası...

Windows update'ye gelmediği sürece yüklemeyi düşünmüyorum ben açıkçası...
----------------------------------------------------------------------------
Neden? ne farkeder ki?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir