Internet Explorer'ın 7. hüsran ayı!

Üst üste gelen 7. hüsran ayı: Tarayıcı savaşlarında IE'nin önlenemez düşüşü devam ediyor...

  • Ümit Öncel
IE'yi tutmak mümkün değil!
IE ve Firefox arasındaki fark kapanmaya devam ediyor.

Tarayıcı savaşların cephesinden gelen son rakamlar, tablonun aynı şekilde seyretmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. IE kan kaybederken, rakiplerinin güç kazanması sürüyor ve Microsoft'un tüm çabalarına rağmen bu tablo değişmiyor. Net Applications son raporunda Internet Explorer'ın devam eden düşüşünün, üst üste 7. ayda da pazar payı kaybederek artık kendi içerisinde sabit bir ivme kazandığını ortaya koydu. Internet Explorer'ın açıklanan son pazar payı, yüde 67,55'de kaldı.

IE 2008'in Ekim ve Kasım aylarında ortalama %1'er pay kaybetmiş, aynı dönemde ise Firefox ve Safari bu kaybı elde etmek için yarışa başlamıştı. Diğer yandan Chrome, her ne kadar beklentilerin altında kalsa da, %1,12 ile %0,7'lik paya sahip Opera'nın önüne geçmeyi başardı. Son rakamlara göre en etkileyi yükselişi yine Firefox elde etti ve %21,53'lük pazar payına ulaştı. Safari ise Firefox kadar büyük bir pay elde edemese de, halen güç kazanmaya devam ediyor. Safari'nin payı yüzde 8,29 olarak açıklandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

hepde firefoxun haberleri yayılıyor bu CHIP Online'da.
bkz. yapılan bir testtede Opera 92 puan Firefox 93 Puan aldı
kimse bişey demedi. Oysaki Opera 93 Firefox 92 puan alsa
firefox kullananlar akıllarını kullanmadan mesaj yazıcaklardı
o yüzden CHIP'in her konuda firefox'u övmesine saygı duyuyorm..

firefox ve explorer birleşsin bu çile bitsin. :D

sıkıldık bu haberlerden

Firefox 1 sene sonra iyice arayı kapatır.

Firefox'un ivmesini sürdürmesi için yeni ve daha hızlı bir sürüme ihtiyacı var ,bu uzun süre böyle devam etmez .

benim anlamadığım opera neden bu kadar az kullanılıyor.. elbet herkes istediğini seçer biri ötekinden iyidir kötüdür orasını bilmem ama %0.7 çok az bunca zamanlık bir tarayıcı için...

explorer bence en iyi tarayıcı firefox yada benzeri tarayıcılarda o kadar eklenti ve firefox hız konusunda explorer ile boy ölçümez ama şu bir gerçek explorer sürekli yanıt vermiyor kendini kapatıyor. firefox , opera tarayıcılarında bu sorun daha az

yeni üyeyım nasıl puan kazanıcam sertıfıka verıyomusunuz arkadaşım tavsiye ettı,tşk

bu ne yaa azıcık azıcık düşüyor bu ie şöyle 5-10 düşecek ki iyi olacak...

IE Yerin dibine düşsün :D

Internet Explorer, hantal ve özelleştirilemeyen bir tarayıcıdır.

Genellikle kullanılmasının iki sebebi vardır:

1- Windows ile birlikte geldiği için (başka tarayıcıdan haberi olmayanlar veya başka tarayıcı indirmeye üşnenler bu grubu oluşturuyor)

2- Bazı sayfaların sadece Internet Explorer baz alınarak tasarlanmasından kaynaklanıyor.

Ne zamanki Internet Explorer, mevcut diğer tarayıcıları 4-5 yıl geriden takip etmeyi bırakırsa o zaman bu fikrim değişecektir.

Saygılar,

aslında ie8 fena değil be... bi bakayım dedim... RC1 olmasına rağmen bi sorun yok... özellikler de hoşuma gitti sanki... ie adam olcak mı ne??...

"sıkıldık bu haberlerden"

zaten firefox/opera hep önde mi demek istediniz eğer bunu kastetmediyseniz daha çok sıkılacaksınız

I.E. ne kadar düşse de diğerleri yine de onun yerini tam olarak dolduramıyor.Firefox un çuvalladığı çoğu yerde IE imdadıma yetişiyor. Ama tersi durumu Firefox için söyleyemiyorum Nedendir acaba. Gaza getiliyor olmayalım.

IE 7 cok guzel.ben cok memnunum.Bazi hatali kullanicilar hatanin kendilerinde oldugunu anlamaktan bile acizler. Bundan dolayi hep IE'yi suclarlar, kotulerler.Bir de kullandiklari PC IE6 veya IE 7 ile uyumlu mu?Bu da cok muhim.Kel basa simsir tarak olmasin.

IE her zaman icin iyidir.Kullanicilari ayricalik gosterir.

anlamıyorum yaa... neden ie ye sürekli taş atıyo bu millet?

Bir gün inşallah Firefox, tamamen IE'yi piyasadan silecek. O günleri özlemle bekliyoruz. Firefox en iyisi, en güvenlisi ve en hızlısı...

Şu araştırmada tarayıcının versiyonu da söylense aslında. IE kullananların büyük bir kısmı IE6'yı kullanan, internetle pek işi gücü olmayıp, firefox ve diğer tarayıcılardan da haberi olmayan insanlar.
Ha bunun yanında hususi IE kullanan 7. ve 8 RC1 kullananlar var ama istatistik ona göre yapılsa böyle bi fark çıkmaz.

firefox nerde çuvallıyormuş merak ettim, bahsettiğiniz şey bazı sitelerin firefox da grafiklerin ve yazıların acaip çıkması ise, bu firefoxdan kaynaklanan bir durum değil siteyi yapanların sadece ie de çalışacak şekilde yapmasından kaynaklanıyor.

bunu da firefoxda çözmenin çok kolay bir yolu var ie tab adlı eklentiyi yüklemek, bu şekilde bozuk çıkan siteleride açabiliyorsunuz.

firefox ve opera herzaman en iyi browserlardır, ie nin fazla kullanılıyor gibi gözükmesinin nedeni windowsu kurduğunda ie nin otomatik yüklenmesidir, bu nedenle 3. parti yazılımdan anlamayan bir çok insan ie gibi çağ dışı ve firefoxu operayı taklit etmekden başka bir işe yaramayan browser konumuna giriyor.

Maxthon'un pazar payı nedir acaba? Ben hem IE motorunu kullandığı hem de hızlı ve kullanışlı olduğu için evimde Maxthon'u kullanıyorum.

IE ister kullanılsın ister kullanılmasın sonuçta microsoft açısından herşey hoş, windows işletim sistemini almışınız parasını vermişsiniz ie yi kullan kullanma. IE yi satan memnun :)

IE 8 rc sürümü olmasına rağmen gayet güzel, kan kaybını önler. Ayrıca sık kullandığım bazı sitelerin firefox ve opera ile uyumsuzluğu mevcut. İnsanlar microsofta tilt oldukları için ve kullanışlı oldukları için firefox'a geçiyorlar. Ancak Microsoftun kemikleşmiş bir kullanıcısı var. Bu grup güncellemeleri bile yapamıyor. Onun için IE nin % 40 altına gerileceğini zannetmiyorum.

Şunu söyleyeyim bir kere Firefox ve Opera adam gibi tarayıcılar. Yani yapımcıları hakkını vererek, kullanıcılara kulak vererek tarayıcı çıkartıyorlar. Ama kardeşim sende hep aynısın IE be. Microsoft muhteşem bir reform yapmayıp sadece bir iki özellik ekleyip IE çıkartmaya çalışırsa IE 2010 sonunu zor görür.

IE Ne Kadar Çabalarsa Çabalasın Açık Kaynak Bir Yazılımı Hele Hele Firefoxu Asla Yenemez.

ie 8 açığı kapatıcak.

IE 8 rekabeti arttıracak...

Benim için iyi tarayıcıları sıralarsak

1. Opera
2. Firefox
3. Chrome
4. İE 8 RC1
5. Safari

Sen de yorum yaz