Internet Explorer tur bindirdi...

"Hangi tarayıcı daha çok kullanılıyor" sorusuna çok farklı bir açıdan baktılar ve işte sonuç...

Internet Explorer tur bindirdi...

Net Applications'a göre, dünya genelinde, Microsoft'un "Internet Explorer" sürümleri PC sahipleri tarafından en çok kullanılan tarayıcı olmaya devam ediyor. StatCounter'a göre  ise, Google Chrome birinci sırada.

Net Applications ve StatCounter, olaya büyük çerçeveden bakıyorlar ama farklı şeyler söylüyorlar. Fakat iş yerlerinde, daha doğrusu IT çalışanları arasında en çok hangi tarayıcı kullanılıyor? Cevap VentureBeat.com'dan geldi: Forrester araştırma firmasının yeni raporuna göre IE, Chrome ve Firefox'u çok gerilerde bırakmış durumda.

7.295 IT çalışanı arasında yapılan bir ankette, IE yüzde 40.2 kullanım oranı ile  yüzde 27.9 kullanım oranına sahip Google'ın Chrome'unu sollamış durumda. Firefox ise yüzde 25.4 ile üçüncü sırada. Safari hiç ortalarda yok gibi: Kullanım oranı sadece yüzde 1.8.

Tigin Aray

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

evde de iş yerinde de IE 10 ve Chrome'u paslaşarak kullanıyorum. ikisi de fazlasıyla yeterli...

@28 Nis 2013 19:39 aynen öyle

Su Microsoft explorer i komple yok etsin yahu. Birseye yaradigi yok. Birsey desteklemiyor. Web yazilimcilar daha iyi anlar derdimi

@28 Nis 2013 19:43 Bir web tasarımcısı ve yazılımcısıyım açıkçası ne dediğini kesinlikle anlamadım. Bir an evvel vakit kaybetmeden bir Türkçe kursuna başla derim...

@28 Nis 2013 19:43 ben yazılımcıyım ama dediğinde gerçek payı yok hiç kullanmamışsın belli ki

IE kullananlar ne buluyorlar o tarayicida

@28 Nis 2013 19:46 seni buluyolar olmasın sakın?

@28 Nis 2013 19:46 Senin ne aradığına bağlı .? Ben ilk başta güvenlik arıyorurum .? Sen ne arıyorsun .? Kolay kullanık ve özelliştirelebilen bir tarayıcımı istedigin gibi karıştırıp kurcalıyacağın bir tarayıcımı .?

Bu devirde zaten akıllı ve biraz pratik olan IE 10 kullanır.

operacılar nerde ya? ayıp ama he :))

@28 Nis 2013 20:06 Biz hep buradayız kardeş, sıkıntı yok. Biz bu tip tartışmalara girmeyiz uzaktan izler, işimize bakarız ;)

Chrome un son sürümleri bazı web sitelerinde fazlasıyla hata veriyor. O yüzden Firefox ve Opera kullanıyorum

20:00 sonuna kadar hak veriyorum sana çoğu kişi kurduğu her yazılımın beklentisiyle boğulan ie tarayicisini eklentilerden arindirmadan kullanmaya çalışınca yavaş geliyor halbuki

ie10 çok hızlı ama chrome gibi küçük tıklamalarla istediğimi yapamıyorum eklenti yok ayrıca şu sekme çubuğu kenara sıkışmış şekilde olmamalı çok küçük oluyor sekmeler

Chrome artık hatalarla dolmaya başladı. Ben ie10 a yavaş yavaş dönüyorum hiç değilse stabil

opera...yıllardır hiç şaşmadım ve hiç pişman olmadım...halen daha en iyi bence...

@28 Nis 2013 21:06 sence......

en iyisi ie10. diğerleri çok basit geliyor bana

19:43 arkadaşım web yazılımcıyım ve evet ben iyi anlarım. Chrome bu aralar sarpa sardı. Ve ie 10 artık gerçekten muhteşem e yakın ;)

ie internetten ve bilgisayardan anlamayan kullanıcılar için bence yeteriyle fazla microsoftun her yıl bir ie sürümü çıkarmasıyla birlikte yakında firefox gibi 20lere kadar çıkar merak etmeyin microsoft büyük bir zararda yakında batış haberlerini duyabilirz

@28 Nis 2013 21:51 olayı internetten ve bilgisayardan anlamayanlarla nasıl bağdaştırdın merak ettim sanırım kendini örnek verdin..Diğer komik yorumunda adamların yeni sürüm çıkarmasına laf atman bütün tarayıcılar güncelleme yapıyor 100e kadarda gidebilir hergün teknoloji yenileniyor elbet sürümler değişecek son olarakta batırmaya çok meraklısınız ama senin torunda görür microsoftu merak etme..

İnternet Explore'a laf atanlara söylüyorum : O tarayıcı olmasaydı şu an siz ve internet siteleri çok az gelişmiş olurdu ve Windows'u kullanmakta çok zorlanırdınız.Bende biliyorum İE7 İE8 kötü ama IE4,5,6,9,10 iyi.İnternet Explorer 11 daha güzel olacak.

@28 Nis 2013 21:53 Sen yenisin galiba. IE ye tab destegi bile ancak 7. versiyonda geldi. Neresi iyi eski versiyonlarin? Bu arada en uyumlu versiyon hala IE8. Programcilarin da hala en cok destek verdigi versiyondur. Bilip anlamadan iskembeden sallamayin bari.

@28 Nis 2013 21:53 idrak edemiyorlar boşver :)

@28 Nis 2013 21:53 Sen daha vitaminken biz Netscape kullanıyorduk yeğen :)

ie bazı sitelerde kullanılması zorunlu olduğu için kullanılıyor .. bazı sitelerde işlem yapılamıyor ie dışındaki tarayıcılardan ..

win8 ile beraber IE ye geri döndüm. Daha hızlısı ve tasarım açısından daha iyisi çıkana kadar IE10 kullanmaya devam...

Chrome son günlerde sekme açarken kilitlenip kapanıyor.

Firefox varken diğerleriniz yüzüne bile bakmam :S

ilk opera yaptı bunu

ie10 ve chorme gayet iyi şuan firefox yarışın cok dışında kaldı toparlaması lazım kendini

Web yazilimcisiyim diyenlerin hicbiri doğru soylemiyor şuan

23:49 ??? Neden web yazılımcısıyım diyen doğru söylemiyor??

internetin ttnet ise hangi tarayıcıyı kullandığın fark etmez.6 aydır 4mbit i geçmiyor hızım.

Firefox iyidir.

profesörler opera,doçentler firefox,öğrenciler de internet explorer kullanır.

İnternet explorer 10 kullanmak isterim ama sekmeler bölümünü ekranın en üstünde görmek istiyorum. Bu yüzden kullanamıyorum. :(

maxthon bambaşka bişey. o tanınmaya başlanınca anketi göreceğiz :)

@29 Nis 2013 12:03 ankette muhakkak değişim olur bahsettiğin tarayıcı tanınsa bile son sırada hayatına devam eder :)

Internet Explorer 10 olmuş abi, adamlar gerçekten yapmış yani. Hem hızlı hem stabil.

Profesyonel dünya maalesef İ.E. kullanıyor, aylakçılar diğerlerini paylaşıyorlar.

Chrome son zamanlarda abudik gubidik hatalarla kilitlenip kalmaya başladı umarım güncellendiğin de sorun ortadan kalkmış olur yoksa bende İE10'a geçmeyi düşünüyorum -,-

Benim bildiğim IE sadece ABD'de en çok kullanılıyor.Avrupa'da Mozilla Firefox lider.Dünya genelinde Google Chrome birinci.IE 9.sürümden sonra browser'a benzemeye başladı.Opera hepsinin ilham kaynağı oldu.Safari kararlı sürümü yarıda kalmış hala beta sürümünden çıkamayan bir browser.Bunların haricinde en adam gibi adam bir tarayıcı Comodo Dragon ve Comodo Ice Dragon.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir