Internet Explorer'da Ciddi Bir Açık Keşfedildi!

Internet Explorer'ın en son sürümünde keşfedilen açık, adres çubuğuna yazdığınız her şeyin ele geçmesine izin veriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Internet Explorer'da Ciddi Bir Açık Keşfedildi!

Internet Explorer'ın son sürümündeki bir güvenlik açığı, adres çubuğuna yazdığınız her şeyin sızmasına neden olabiliyor.

Güvenlik açığı, şu an bulunduğunuz sitenin URL çubuğuna yazdığınız metni Enter'a bastığınız anda öğrenmesine izin veriyor. Bu, normalde başka web sitelerinin görmemesi gereken hassas bilgilerin açığa çıkması demek. IE arama sorgularını URL çubuğuna yazmaya izin verdiğinden, hack yoluyla arama sorgularınız da algılanabiliyor.

Revealing the content of the address bar on IERevealing the content of the address bar on IE
IE Security Bug - Revealing the contents of the address bar

Salı günü güvenlik araştırmacısı Manuel Caballero tarafından keşfedilen açık, buradaki site yoluyla denenebiliyor. Site, saldırgan bir web sitesinin yazılan metni kolayca elde edebileceğini gösteriyor. Elbette söz konusu farklı bir site olduğunda, site sizden böyle bir şey yaptığını tamamen gizleyebiliyor.

Microsoft yetkilileri ise eposta yoluyla yaptıkları bir açıklamada "güvenlik sorunlarını incelediklerini ve proaktif olarak, en hızlı şekilde güncellediklerini" söyledi. Firma sorunların çözümlerini standart bir ilke olarak Salı Güncellemeleri ile çözdüğünü belirtiyor.

Sorun çözülene kadar Internet Explorer dışında, Chrome, Microsoft Edge gibi bir web tarayıcısı kullanmanız öneriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Peki Microsoft cephesinden konu ile ilgili bu açığı kabullenme yok göründüğü kadar tehlikeli değil vb. bir demeç açıklama yok mu? Ne IE ne Edge kullanıyorum sadece Opera kullanıyorum Çin'lilere satıldığı günden beri tıpkı Ccleaner gibi bir gün tüm kullanıcıların başına bir bela açacak diye tedirginim. Vivaldi ise daha çocukluk hastalıklarından kurtulup kararlı olamadı henüz Safari, Chrome ve Firefox ise hiç güven vermiyor. Ne olacak halimiz?!

Hepsinde öyle? Chrome'da da "öneriler" otomatik geliyor , önerilerin gelmesi için de google'a gönderiyor. Bu ne ki şimdi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost