İnternet Güvenliği İçin 5 Kritik Tavsiye

İşte kişisel veriler ve siber tehditlere karşı aile bireylerinin sanal ortamda karşılaştığı riskleri azaltacak 5 tavsiye.

İnternet güvenliği için 5 kritik tavsiye

Siber tehlikeler ilk ortaya çıktığı günden bu yana kendini yeniliyor. Yeni cihaz ve platformlara hızlı bir şekilde adapte olan bu riskler siber güvenlik şirketleri tarafından yenilikçi yöntemlerle bertaraf edilebiliyor. Bununla birlikte, önemli olan noktalardan biri tüketicilerin daha bilinçli hareket etmesi ve güvenlikten taviz vermemesi olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın önde gelen siber güvenlik şirketlerinden McAfee, bu gerçekten hareketle aile bireylerinin online gizliliğine katkı sağlayacak beş önemli tavsiye yayınladı.

McAfee'nin İngiltere'de yaptığı bir araştırmaya göre, her beş anne babadan yalnızca biri çocuklarının kötü niyetli birileriyle veya bir siber suçluyla online olarak iletişim kurmasından endişe ediyor. Aynı araştırmaya göre ailelerinin dörtte birinin çocuklarıyla online tehditler hakkında daha önce hiç konuşmamış olduğuna dikkat çeken McAfee EMEA Tüketici Grubu Başkanı Jessica Brookes, ebeveynlerin yüzde 51'inin online güvenlik hakkındaki endişelerinin 5 yıl öncesine göre artış gösterdiğini, bunun önemli bir gelişim olduğunu ifade ediyor. Brookes, bununla birlikte online güvenlik için alınması gereken uzun bir yol olduğunu belirtiyor.

Her yıl 6 Şubat'ta kutlanan Güvenli İnternet Günü'nde bu yıl ailelere yönelik siber güvenlik tavsiyeleri yayınladıklarını kaydeden Jessica Brookes, konuyu her an gündemde tutmak için çalıştıklarını belirtiyor. Brookes ayrıca alınan tedbirlerin yalnızca bir defalık olmaması gerektiğini, düzenli olarak kontrol edilip yeni cihaz ve servisler sonrası tekrar değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekliyor.

McAfee'nin ailelere yönelik yayınladığı beş kritik tavsiye ise şu şekilde sıralanıyor:

Online cihazları listeleyin: Günümüzde küçük çocuklar dahil tüm aile bireyleri telefon, tablet, PC, oyun konsolları gibi her an internete bağlı cihazlar kullanıyor. Yakın gelecekte, akıllı evlere yönelik servislerin yaygınlaşmasıyla evdeki her bir eşya benzer bir konuma sahip olacak. Öncelikle kullandığınız tüm online cihazların bir listesini yapmalısınız. Bu liste, güvenlik riskine sahip cihazların tespitini kolaylaştıracaktır. Listelenen cihazların her biri için aile bireylerinden birine sorumluluk atayın. Nasıl dışarı çıktığınızda pencereleri kapayıp, kapınızı kilitliyorsanız, internete bağlanan cihazlarınız için de dijital kapıları kapatmalısınız. Bir ödül sistemi oluşturarak çocuklarınızın da bu işleme dahil olmasını kolaylaştırabilir ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Sosyal platformlarda gizlilik ayarlarını yükseltin: Facebook, Instagram, Snapchat ya da diğerleri. Tüm sosyal platformlar yaşamınızı ve kişisel verilerinizi paylaştığınız alanlardır ve yüksek dikkat gerektirir. Kullanılan platformları tıpkı cihazlarda olduğu gibi listeleyin ve her bir platform için gizlilik ayarlarınızı yükseltin. Bununla birlikte hangi verileri paylaştığınız, kimleri listelerinize dahil etmeniz gerektiği konusunda da kendinizi hazırlayın. Çocuklarınızın profilinde okul adı, yaş, adres, telefon numarası, e-posta adresi, konum bilgileri gibi kişisel bilgiler varsa bunları temizleyin.

Uygulamaları güncel tutun: Özelikle mobil cihazlardaki uygulamaların güncel tutulması önemlidir. İster telefon ya da tablet ister PC ya da televizyon olsun uygulamalarınızı güncel tutun. Eğer otomatik güncelleme seçeneği kapalıysa bunu aktif hale getirin. Bilgisayar korsanları ya da casus yazılımlara karşı cihazlarınızı ve sisteminizi korumak için güçlü bir güvenlik yazılımı yükleyin ve mutlaka güncel tutun. Yüklediğiniz güvenlik yazılımının rahatsız edici içerikler, resimler ve internet sitelerini filtrelemesi için gerekli ayarlamaları yapın.

Güçlü ve benzersiz parolalar oluşturun: Aile bireylerinin tümünün güçlü ve benzersiz parolalar kullandığından emin olun. Gülü bir parola basit, uzun ve unutulmaz olmalı. Sadece sizin tarafınızdan bilinebilecek parolalar oluşturun. Bu parolalar birden fazla kelimenin bileşiminden oluşmalı, fakat birlikte anlamlı olmamalıdır. Örneğin sevdiğiniz üç şeyi birleştirebilirsiniz: "siirpembemakarna" ya da "bahceyildizmavi" gibi kelime öbekleri tahmin edilmesi zor parolalar arasında yer almaktadır. Bu yaklaşımın tüm aile bireyleri tarafından benimsendiğine emin olun. Evde 8 – 18 yaş aralığında bireyler varsa onlara neden güçlü ve benzersiz parolalar kullanmaları gerektiğini anlatın. Bunu kalıcı hale getirmek için bir ödül sistemi kurgulayın.

Dijital ebeveyn olun: Yalnızca gerçek hayatta değil, sanal ortamda da çocuklarınızın güvenliğine odaklanmış bir ebeveyn olun. Yukarıda listelenen önerileri çocuklarınıza anlatmakla kalmayın, uygulayıp uygulamadıklarını takip edin. Bunun için cihazlarını ve ayarlarını gözden geçirin. Gerekiyorsa cihazlarının ve sosyal ağlardaki profil ayarlarının gizlilik seviyesini yükseltin ve güçlü parolalar oluşturun. Kişisel bilgiler online olarak paylaşılıyorsa bu verileri temizleyin. Kullanılmayan uygulamaları cihazlardan silin ve otomatik güncellemeyi aktif hale getirin. En önemlisi hem kendiniz hem de çocuklarınız için dijital gizliliğin bir öncelik haline gelmesini sağlayın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bilgi güvenliği için Android Cihazlarda Comodo Savungan ve Dome Shield (VPN + Özelleştirilebilir Güvenli DNS) kullanın! Dome Shield ile aynı zamanda reklamları da bloke edebilirsiniz. Mobil bağlantı ile de, Wi-Fi ile de çalışır. Comodo'nun hesap açanların karşısına çıkan şu ibareleri kaldırması gerekir: Unlimited, Enterprise, Congratulations, Enterprise License Key. Bunlar kafa karışıklığına yol açmaktadır. Hesap free'dir ve ve free version yazmalıdır. Bana verilen bilgiler bu yöndedir. >>>

>>> Diğer taraftan Dome Shield'in free versiyonunun rağbet görebilmesi için free versiyonun biraz daha zenginleştirilmesi yerinde olur. Simple Cloud Firewall, Simple Cloud Antivirus, Simple Customizable Port Traffic Scanner, Anti-Spam, File Extension Filtration, Anti-DDoS, Syn Flooding, Domain Extension Filtration, Importing B/W Lists, Blocked Logs&Allowing Items, Email Nofication, SMS Sign-in. >>>

>>> Bu özellikler free versiyon için yeterlidir. Kişiler, aileler ve küçük şirketler böylece Comodo Dome Shield'ten istifade edebilirler ve bu da Dome Shield'e olan talebi artırır. Çok daha fazla ve çok daha gelişmiş özellikler isteyenler ise, ücretli sürümlere geçmelidir. Mevcut free versiyon ne yazık ki çok fakir. Bilgisayarlarda Secure DNS kullanmak yeterli olacaktır ama dediğim gibi mobil cihazlarda mevcut free versiyonun kullanılması da çok faydalı olacaktır. Comodo'ya sevgiler...

Tekrar ediyorum: Comodo global bir şirkettir. Stratejileri, planları, programları pek çok parametre tarafından belirlenir. Bizler geribildirimleri, tavsiyeleri göndeririz, uygun olanları Comodo hayata geçirir ama önceki yorumda da belirttiğim gibi önerdiğim özellikler olmadan da Dome Shield Free'nin pek de bir anlamı olmayacaktır. Benim önerimle kişileri, aileleri ve küçük şirketleri de Dome Shield Müşterisi haline getirebilirsiniz. Bu ürün üç grup için de, Comodo için de faydalı olacaktır...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play