İnternet: Her şey 44 yıl önce başladı!

İnternetin doğuşu denilebilecek ilk veri transferinin 44 yıl önceki hikayesi... İçeride...

İnternet: Her şey 44 yıl önce başladı!

İnternetin doğuşu denilebilecek ilk veri transferinin ARPANET'te gerçekleşmesinin üzerinden tam 44 yıl geçti!

ABD ordusunun ve bilim kuruluşlarının kullandığı ARPANET ağı üzerinde ilk veri transferi, 1969 yılında iki bilgisayar arasındaki küçük bir dosyanın paylaşımıyla mümkün olmuştu. ARPANET'ten bugün bildiğimiz anlamda Internet ulaşmak içinse 1995 yılına kadar beklememiz gerekti.

ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) bugünkü internetin atası sayılıyor.ARPANET'in kurulması için ilk çalışmalar 1962 yılında ABD Savunma Bakanlığı ve Massachusetts Institute of Technology tarafından başlatıldı. Araştırmalar 1969 yılında meyvesini verdi ve uzak bilgisayarlar arasında veri transferi mümkün oldu. 29 Ekim 1969'da ARPANET, iki üniversite arasındaki veri transferini sağlamaya başladı. Bu iki üniversite Kaliforniya Üniversitesi ve Utah Üniversitesi idi.

İlk e-postanın gönderilmesi iki yıl daha aldı.1971 yılında ARPANET'e bağlı üniversitelerin sayısı 15'e çıktı. Ardından gelen yıllar ARPANET hızla genişledi. 1980 yılında teknoloji insanları daha kolay bağlantı sağlayacak TCP/IP protokolünü geliştirdiler. 1983 yılında ise ARPANET iki ayrı ağa bölündü. ARPANET ve MILNET. MILNET üzerinde sadece gizli askeri porjeler yer alırken, ARPANET sivil kullanıma açık bir ağ haline geldi. Bu sırada ARPANET'in daha kolay bir kullanıma kavuşmasını sağlayan HTML dili de geliştirildi. HTMS sayesinde WWW arayüzü ortaya çıktı ve ve nihayet 1995 yılında, ARPANET'in ismi değiştirildi ve bugün bildiğimiz İnternet doğmuş oldu.

işte 44 yaşına ulaşan İnternet'in kısaca doğum hikayesi böyle. 

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

BUĞDAYNET.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir