İnternet hızında dev hedef!

Bu ülkede hızlı internet insan hakkı olarak kabul ediliyor, herkese 100 Mbit internet geliyor...

Finlandiya'dan süper hızlı internet
Yüksek hızlı internet dünya çapında önem kazandı

Özellikle 1950'li yıllardan beri hızlı bir şekilde gelişmekte Finlandiya. Bu gelişmesini her alanda ilerletmeye de niyetli bir ülke. Teknoloji ve bilişim konusunda da ufku geniş olan Finlandiyalılar internet bağlantılarına da el atmış durumdalar. Artık her Finlinin evinde en az 1 megabit internet bağlantısı yasal bir hak unsuru teşkil ediyor.

Halihazırda nüfusunun yüzde doksan altısının bir megabit ve üzeri internet bağlantısına sahip olan Finlandiya, hükümetin yaptığı bir açıklamaya göre 2015 yılında her evde en az 100 Mbps internet bağlantısına kavuşacak.

Finlandiya iletişim bakanı Suvi Linden BBC'ye verdiği bir demeçte; "Biz Finlandiya olarak internetin kullanımının günlük yaşantımızdaki rolünü gayet iyi biliyoruz. İnternet artık sadece eğlence için kullanılan bir araç değil" diye konuştu.

Yüksek hızlı internet vaatleri üzerine, elinde bu kadar hızlı interneti barındıran art niyetli kullanıcılara karşı ne yapılacağı sorulan Linden; "Yasadışı dosya ve bilgi kullanan kullanıcılara direk olarak uyarı yollayacağız. Fakat herhangi bir şekilde bağlantılarını kesmeyi düşünmüyoruz" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

hemen finlandiya pasaportu hazırlayacağım.

adamlar 100megabit den bahs ediyo ya :))) işe bak biz 2 - 3 bulduk diye yatıp kakıp dua ediyoz çok şükürcü oldumuz nerden belli

Mustafa Ömer Güçlütürk ' den Saygılar...

helal olsun valla biz hayla hep para veriyoruz hemde kalitesiz bağlanıyoruz

Ülkemizde de uygulanabilecek hoş bir olay aslında. Bizim Finlandiya'dan ne eksiğimiz var internet konusunda? Bence fazlamız var.

2015 de finlandiyadayım

ancak rüyalarımızda, ağzım boşuna sulandı şimdi :(

Gayet normal adamlar kendi vatandaslarina deger veriyorlar ve butun alt yapiyi iletisimden egitime kullaniyorlar. Suan 8mbt internet baglantim var ve 100mbt olacagi gunleri sabirsizlikla bekliyorum.

beyaz zambaklar ülkesi :)

bize ise 512kbit

böyle bir bilince bizimkilerinde bir gün sahip olması umuduyla...

En az 100 mbps demek :) iyimiş

ooooooooooo finlnda bedava internet dadiyor.......

"Yasadışı dosya ve bilgi kullanan kullanıcılara direk olarak uyarı yollayacağız. Fakat herhangi bir şekilde bağlantılarını kesmeyi düşünmüyoruz" diye konuştu.

Helal olsun telekoma bıraksalar anında keser ama faura işletmeye devam ederdi. Türkiyede hızlı internet kullanmak sanki vatan hainliği gibi algılanmakta. adil kullanım da ne demek oluyorsa ??

kıskandım şimdi. Keşke bizim başımızdakiler de bu kadar ciddiye alabilseler bu konuyu...

ah o ülkede ben de olsaydım
açıp browser'i internette yol alsaydım
vız gelirdi her şey inan bana
bir kerede ben o hızla download yapsaydım

Gerçek manada şaka gibi bir haber. Telekomumuzun çalışanlarına 20x20 metre yapıp genel müdürlüğün önlerine asmak lazım. Rezillik... 1 mb bağlantıyla uğraştırıyorlar milleti. Yazık... Chip haberi telekom ceo suna göndermelisiniz bence.

internetin kullanımının günlük yaşantımızdaki rolünü ttnet hiç bir zaman anlamıycak. milletimizi yolmaya devam etcek hep. siyasete girmek istemiyorum ama. geldiğimiz nokta üzücü.

Ben 8Mbps Hızında İnternet Paketini Kullanıyorum 15 Gb Adil Kullanım Diyor Fakat 50 GB Dowload Ediyorum Herhangi Bi Hız Düşüklüğü Yaşamadım Adı Adil Kullanım Ama Hızı Düşürmüyorlar Ben TTnetten Şimdilik Şikayetci Değilim 15 Gb Kullanımdan Sonra 8Mbps Den 512Kbps Ye Düşeceğini Söylediler Ama Düşme Yaşamadım 6 Aydan Beri Bence Sizlerde Bu Tarifeye Geçin...!!!

Ben 8Mbps Hızında İnternet Paketini Kullanıyorum 15 Gb Adil Kullanım Diyor Fakat 50 GB Dowload Ediyorum Herhangi Bi Hız Düşüklüğü Yaşamadım Adı Adil Kullanım Ama Hızı Düşürmüyorlar Ben TTnetten Şimdilik Şikayetci Değilim 15 Gb Kullanımdan Sonra 8Mbps Den 512Kbps Ye Düşeceğini Söylediler Ama Düşme Yaşamadım 6 Aydan Beri Bence Sizlerde Bu Tarifeye Geçin...!!!

Ver elini Finlandiya ozaman...

Adamların hükümetleri bilgisayar ve internet konusunda son derece bilgili kişiler. Çünkü ilgili bakanlıkta torpille koltuk kapanlar yok!! Gerçekten bilgi sahibi olanlar var!! Bizde ise internetin i sinden anlamayanlar tarafından kapatma kararları vs vs vs çıkıyor. Hatırlar mısınız geçen senelerde mecliste laptop dağıtıldı milletvekillerine.. Daha kapağını açmayı bile bilmeyenler çoğunluktaydı.. Yazık biz internet kullanıcılarına..

telekomdan bölebir hizmet beklemek bence hayal telekomun yapabilecegi bişi degil telokom halindende memnun üstelik hib bir yatırım yapmadan adsl ekmegini yiyor fiber cekmeyi düşündügü bile yok en azından vdsl2 için sokak dolaplarına belki ceker fiberi apartmanlara cekmese bile diye düşündüm yok oda yok fiberin f sini duymak istemiyor ama hız sa mesele fiberden kacış yok
birde gsm çiler var onlarda 3g falan dediler ama biyerde o işte tıkanıyor nede olsa gsm baz istasyonundan sonra veriler gene fiberle santrala gitmesi lazım oda tıss

Fiber optik internetimiz olsaydı 100 kat hızlandıracaklardı :D

daha kaç sene önce 56k modemler ile internete giriyorduk.şuan benim evimde 8mbit internet var kesinlikle haksız yere eleştiriyoruz ttneti.ben sinopta öğrenciyim daha 2 sene önce adsl nin alt yapı eksikliğinden doyalı veriremediği yerler vardı hemde merkezde bu.Buralar duruken şehirlere fiber optikleri döşemek şaçmalık olur zaten şimdi yeni yapılan yerlerede fiber obtik çekiliyor hep

bU haberi daha önce koymuştunuz sanki

" ah o ülkede ben de olsaydım
açıp browser'i internette yol alsaydım
vız gelirdi her şey inan bana
bir kerede ben o hızla download yapsaydım "

03 Tem 2010 22:26

===========================================

:)) :)) :))
Harikasın kardeş yaaa... Bir yoruma bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. Helal be :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play