İnternet'in büyüyen tehlikesi botnet'ler!

Botnet... Hepimizi tehdit eden bu kelimeyi çok sık duyuyoruz ama anlamını ne kadar iyi biliyoruz?

  • Zeynel A. Öztürk

Genç hacker'ların eğlence için bilgisayarları hack'lediği günler geride kaldı. Bugünün gözde hacker aracı ise botnet'ler. Ücret karşılığı kiralanan ciddi hacker'lar, ev bilgisayarlarından meydana gelen büyük bir ordu oluşturabiliyorlar.

Kredi kartı bilgilerinizi çalmak, spam, olta saldırıları ve hatta çocuk pornosu sunmak birkaç tıklamayla yapılabiliyor. Botnet'lerin 'zombi' yazılımları CPU'nuzu çok az kullansa da çok sayıdaki bilgisayarın toplamda dev bir güce sahip olması ve suçlulara kolayca kiralanabilmesi endişe uyandırıyor.

MessageLabs'den Matt Sergeant, botnet'ler hakkında şu sözleri sarfediyor: 'Güç olarak botnet'ler tüm süperbilgisayarları geride bırakıyor'. Dahası, 'işaretle ve tıkla' ürünlerine daha karmaşık oluşturma kitleri entegre ediliyor ve bilgisayardan çok fazla anlamayan suçlular kendi botnet'lerini kurabiliyorlar.

Sorunun derecesi

Mariposa botnet'i sanıldığından çok daha büyük çıktı

Botnet'lerin işlevselliğini geliştiren eklenti paketlerinin de piyasası giderek genişliyor. Zararlı tasarımının en hızlı geliştiği bir dönemdeyiz ve bulaşma oranları ile internette satışa çıkarılan çalıntı bilgi miktarına baktığımızda ev kullanıcıları interneti her kullandıklarında riske tabi oluyorlar.

Kullanıcıların bir çoğunun botnet'lerden veya botmaster'lardan haberi yok ancak yüzde 47'lerde gezinen ortalama bulgu oranı bilgisayarınızın şu an enfekte olabileceğini ve bundan haberiniz olmayabileceğini gösteriyor.

Peki bilgisayarlarımızı kim kontrol ediyor ve bundan nasıl para kazanıyor?

Sorunun derecesi

PandaLabs Security teknik direktörü Luis Corrons'a göre botnet'lerin ve zombilerin sayısını belirlemek oldukça güç: 'Birçok zaman bot'ların sayısını tam olarak bilemiyoruz.' 'Komut ve kontrol merkezlerine erişim sağlayabilirseniz istatistikleri görebiliyorsunuz, aksi halde sadece tahmin edebilirsiniz.'

'Mariposa botnet'inde 100.000 ile 200.000 arasında bilgisayarın bulunduğunu tahmin ediyorduk. Ancak trafiği komut ve kontrol merkezinden çukurumuza yönlendirdiğimizde milyonlarca farklı IP adresinden bağlantı geldiğini gördük.'

Mariposa ve Conflicker botnet'leri

Mariposa botnet'inin şu an 12.7 milyon bilgisayar içerdiği tahmin ediliyor ve bu binlerce botnet'ten sadece bir tanesi. Trend Micro'dan Rik Ferguson, Zeus Tracker'ın Zeus botnet'ine ait şu an 1.400 komut ve denetim hizmetini algıladığını söylüyor:

'1.000'in üzerinde Zeus botnet'i mevcut ve suç işlemekte kullanılıyor. Rakamlar korkutucu. Spam geri gönderen spam bot'larının sayısını 23 milyon eşsiz IP adresi olarak belirledik. Bunlar sadece spam bot'ları ve benzer sayıda bilgi çalan bot'ların olduğunu da söyleyebilirsiniz.'

Sadece Corrons ve Ferguson'un saydığı zombilerin sayısı dahi 60 milyona yaklaşıyor. Bunun anlamıs ise diğer botnetlerle beraber güçlerinin dev bilgisayar tesislerini geçtiği.

Dev Conflicker botnet'i, Google'ın bir milyon CPU'luk bulut bilgisayar tesisini 1,50 Gb/sn bant genişliği ile kolaylıkla geçiyor. Conflicker'ın en az 18 milyon ele geçirilmiş CPU ve 28 Tb/sn. toplam bant genişliği olduğu düşünülüyor. Bu botnet'in ne yapacağı ise tamamen onu kiralyan kişiye bağlı, ve kiralamak da kolay olduğu kadar oldukça ucuz.

Botnet'lerden kazanılan inanılmaz miktarda para

VeriSign'ın güvenlik hizmeti iDefense'e göre ortalama 9 dolar ile bir saatlik botnet zamanı kiralamak mümkün. Bir botnet'e 67 doların altında 24 saat sahip olmanız mümkün, bu da saatinin 2.79 dolara gelmesi demek. Bu ödemeye karşı sağlanacak geri dönüş ise devasa boyutlarda.

Kaspersky Lab'den Yuri Namestnikov, botnet işinden inanılmaz paralar kazanan kişilerin varlığından bahsediyor: '2008'de spam'cılar gönderdikleri mesajlardan 780 milyon dolar kazandılar.'

Security Active'den Dale Pearson ise şunları itiraf ediyor: 'Botnet'lerin büyük paralar kazanmakta kullanıldığı bir çokları tarafından kabul ediliyor.' 'Tek bir kiralama döneminde 30.000 sterlinden fazla kazanan 20 yaş altı kişiler mevcut. Tabi ki bir botmaster'ın ne kadar kazandığı, sahip olduğu ordunun büyüklüğüne ve işlemci gücüne bağlı.'

Tehlike giderek büyüyor

Botnet tehlikesi giderek büyüyor

Tehlike giderek büyüyor

Sosyal ağların genişlemesi botnet'lerin büyümesine büyük katkıda bulundu ve bazı özel tür botnet'ler ortaya çıktı. Ferguson, bazı botnet'lerin özel amaçlara hizmet ettiğini şöyle açıklıyor: 'Koobface bunun için mükemmel bir örnek. Sosyal ağlardan dağılacak şekilde tasarlanmış ve tek amacı sosyal ağ bilgilerini çalmak.'

Ele geçen sosyal ağ hesapları, zararlı web sitelerine bağlantı göndermekte kullanılıyor. Bunların her biri yüzlerce yeni enfeksiyon ile sonuçlanabiliyor.

Yeni bir botnet'in oluşumu, botnet avcılarının da dikkatini çektiğinden tüm botnet yapısı hızlıca bir siber kedi-fare oyunu halini alıyor.

Webroot Threat Research direktörü Jeff Horne, Conflicker'ın eşten eşe çalışan ve operatörlere bağlantı gerektirmeyen botnet'lere oldukça iyi bir örnek olduğunu söylüyor. Efektif eşten eşe (P2P) botnet iletişimi, operatörleri izlemeyi zorlaştırıyor.

Mobil cihazlar ve botnet oluşturmanın kolaylaşması

Mobil cihazlar için zararlı yazmak, Windows dururken geliştiricilere pek çekici gelmiyor

Botnet'ler yeni çevrim içi teknolojileri de değerlendirmek üzere hızla evrimleşebiliyor. Örneğin Arbor Networks'den Jose Nazario tarafından keşfedilen Twitter bazlı botnet, zararlı uygulama dosyalarına bağlantılar gönderiyor.

Her şeyin giderek daha taşınabilir olduğu bu zamanda botnet tehdidi akıllı telefonlara da sıçrayacak mı? Kaspersky Lab'den David Emm 'sanırım' diyor: 'Tehditin başlangıç aşamasında olduğunu görüyoruz ancak mobil telefonlarda eksik olan kullanıcıların laptop'ularını kullandıkları gibi onları rutin olarak kullanmamaları.' Emm'e göre çevrim içi işlemlerimizi cep telefonlarında yapmaya başladığımız zaman tehlikenin boyutu büyüyecek.

Ancak Emm'e göre çeşitlilik, tehdidin mobil cihazlarda yayılmasına engel olacak. Zira bir zararlı geliştiricisi, sadece Symbian'da çalışan ancak Mac OS'da çalışmayan bir kod yazacağına, Windows'da çalışan bir kod yazarak çok daha büyük bir etki alanına sahip olabilir.

Horne ise yeni botnet oluşturmanın çok kolay bir hale geldiğine dikkat çekiyor. Botnet oluşturma araçları ve kontrol konsolları sayesinde çok az veya hiç programlama bilmeyen biri bile botnet oluşturup denetleyebiliyor. Peki bu uygulamalar bir ürün halini alacak mı?

Ferguson 'bunlar bir ürün, ancak piyasanın ne kadar büyük olduğunu söylemek zor' diyor. Botnet'lerin ne kadar kolay oluşturulduğunun bir örneği TwitterNET adındaki bir uygulama. Sunbelt Software'den Christopher Boyd, TwitterNET Builder hakkında blog'unda şunları söylüyor: 'Kullanımı çok kolay bir araç ve script kiddie'lerin mobil cihazlarından web sitelerine DDoS saldırısı yapmak için ağızlarının sulandığından hiç şüphe yok.'

Para ve motivasyon

Botmaster'ları motive eden faktörler arasında paranın yanında şöhret ve rekabet de var.

Para ve motivasyon

BitDefender'dan Catalin Cosoi'ye göre botmaster'ları motive eden tek şey para değil ve rekabet, ün yapma gibi faktörler de onlar için önem taşıyor.

'Bu motivasyonları geniş anlamda ikiye ayırabiliriz: para ile motive olan, etkinliklerinden sağladıkları finansal çıkarı maksimize etmeye çalışan siber suçlular ve birkaç botmaster tarafıdan rekabet gücü yüksek bir gücü yöneten topuluklar. Binlerce makinelerin emrinde olması, bir botmaster için iyi bir güç göstergesi ve böbürlenme kaynağı.'

Bu arada, varolan enfeksiyonları kullanan zararlılar da ortaya çıkmaya başladı ve bu pek şaşırtıcı değil. Bu senenin başlarında araştırmacıların ortaya çıkardığı yeni bir botnet toolkit'i SpyEye, Zeus yazılımı bulaşan bilgisayarlardaki bilgileri izlemekte kullanılıyor. Bundan da öte, varolan enfeksiyonu öldürüp kendi zombi kodu ile değiştirebiliyor.

Security Active'den Dale Pearson, varolan kodları ücretsiz olarak kullanan ve diğer kişilerin botnet'lerini çalan kişiler dışında kendi kodunu yazan kişiler arasında da bir savaşın sürdüğünü belirtiyor.

Botmaster'lar nasıl bulunabilir?

Botmaster'ler dünyanın dört bir yanında mevcut

Botmaster'lar nasıl bulunabilir?

Peki bu botmaster'lar neredeler? Pandalabs'dan Corrons herhangi bir ülkeden herhangi bir kişinin botmaster olabileceğine dikkat çekiyor: 'Komşunuz bile bir botmaster olabilir ve bunun için bilgisayar uzmanı olmasına gerek yok. Bunu Mariposa botnet'i ile ilgili tutuklanan kişilerden anlıyoruz.'

ESET'den Aryeh Goretsky ise 'botnet sürüleri futbol gibi uluslararası bir meşgale haline geldi' diyor. 'Dünyanın dört bir yanından farklı yeteneklere sahip botmaster'lara rastladık. Bunlar, Amerika'da botnet'inin ne yaptığından haberi olmayan küçüklerden Doğu Avrupa'daki karmaşık suç organizasyonlarına kadar değişiyor.'

Goretsky'nin iş arkadaşı David Harley, Çin'in hedefli zararlılarla dikkat çektiğini ve dünyanın ikinci spesifik spam gönderen ülkesi olduğunu söylüyor (birinci ülke ABD). Brezilya ve Rusya ise banka trojanları üretmekte rekorlara sahipler.

Botnet'lerle mücadele

Botnet'lerin komut ve kontrol merkezlerinin aynı anda devre dışı bırakılması gerekiyor

Botnet'lerle mücadele

Webroot'tan Jeff Horne, konu hakkında şunları söylüyor: 'Bir botnet komut ve denetim sunucusu oluşturulduğunda botnet dağıtıcılarının tek yapması gereken zararlı kodu bir sunucuya yüklemektir' 'Kurbanların bilgisayarlarını e-posta ekleriyle, web sitesi indirmeleriyle ve sosyal mühendislik teknikleriyle açık yazılımlarıyla enfekte edebilir.'

'Zararlı bulaştığında kurbanın bilgisayarı kendisini kontrol ve komut sunucularına kaydeder. Bu sayede sürekli bir iletişim sağlanır, yeni komutlar, kodlar alınır, sunucuya klavye günlükleri, parolalar, kredi kartı gibi bilgiler gönderilir.'

Bağlantı sağlandıktan sonra spam dalgaları botmaster ve enfekte websiteleri tarafından gönderilir, bu sayede botnet'in boyutu büyür. Ancak bu aynı zamanda dikkat çeker ve botnet'in geliştiricisi ile antivirüs şirketleri arasında bir yarış başlatır.

BullGuard CTO'su Claus Villumsen'e göre botnet'in yazılımını güncel tutmak da programlama bilmeyen bir kişi için bile zor bir iş değil: 'Botnet sahibi yeni bir virüs oluşturmak için yaklaşık 250 dolar öder. Yükseltmek için ise aylık ek 25 dolar harcayarak virüs tarayıcıları tarafından bulunmaya engel olur.'

Hala anti-virüs yazılımı kullanmayan bir çok kullanıcı olduğundan, botnet büyüdükçe yapılacak en iyi iş botnet'i takip edip onun bağlantısını kesmektir. Catalin Cosoi konu hakkında şunları söylüyor: 'Bu botnet'lerin sunucuları hedef alan komut ve kontrol öğelerini devre dışı bırakarak yapılır.' 'Bu kolay bir görev değildir zira botnet'ler birkaç komut ve kontrol sunucusuna sahiptir ve hepsinin kodunu güncelleme ihtimali bulunmaktadır. Başarılı olmak için tüm komut ve kontrol sunucularını aynı anda devirmelisiniz.'

Security Active'den Dale Pearson, Komut ve kontrol sunucularını bulmanın zorluğuna şöyle değiniyor: 'Bunların tümü özel topuluklardadır ve savaşın bir bölümü kendinizi de suya daldırmaktır.' Üstelik tüm komut ve kontrol sunucularını kalıcı olarak devre dışı bıraksanız dahi zombi ordusu bu sunucuları aramaya devam edecektir.

İnternet servis sağlayıcısı sorunu

ISS sorunu

Botnet kriziyle ilgili işlemediğimiz bir konu internet servis sağlayıcılarının bu konduda oynayabileceği rol. ISS'ler botnet'leri onlara bant genişliği tanımayarak engelleyebilir mi?

Pearson'a göre denenebilecek bir kaç yol var: 'Paket filtreleme yazılımlarıyla bir botnet'in çalışıp çalışmadığı ve zombi bilgisayarların konumu belirlenebilir. Botnet'i öldürmenin yolu makinelerin bağlantısını kesmektir, ancak bu müşterilerin canını sıkacaktır. Spam ve olta saldırısı için kullanılan giden e-posta trafiğine de engel olunabilir ancak bu da ISS'nin kendi kullanıcılarını etkileyecektir.'

Devid Emm'in de vurguladığı gibi ISS'ler için bir başka sorun ise botmaster'ların botnet'leri tam güçte çalıştırmamaları. Zira tam kapasite çalışan bir botnet ISS'lerin ve botnet avcılarının dikkatini hemen üzerine çekiyor.

ISS'ler, güvenlik kuruluşları, yetkililer ve belki bazı yenilenmiş hacker'lar botnet sorununu çözmek için beraber çalışıyorlar. Peki bu tembel ev kullanıcılarının bilgisayarlarında korumasız olarak devam edebilecekleri anlamına mı geliyor?

ESET'den David Harley şöyle cevaplıyor: 'Karşı tedbir olarak zararlıların algılanması işlemin önemli bir bölümü ancak bu işlemin sadece bir tabakası.' 'Hukuki yaptırım, Conflicker Working Group ve topluluğun ilgisini çekmeyen birkaç farklı grupla beraber bunun üzerinde çalışıyoruz. Kötü adamların bizi, bizim onları dikkatlice seyrettiğimiz gibi seyrettiğinin farkındayız.'

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Bu botnetin bilgisayarda antivirüse rağmen bulaşma ihtimali var ise kullanıcı bunu nasıl anlayacak ve kaldıracak?

Tek çare firewall. Firewall kullanmak için az da olsa teknik bir kullanıcı olmak gerek. Bilinçsiz bir kullanıcı tüm internet bağlantısını keser. Benim bilgisayarımın güvenliğini firewall sağlıyor. Bir botnet ağından firewall sayesinde kurtum.. Firewall devre dışıydı. Tekrar aktif ettiğimde zombi ağında olduğumu fark ettim.

Zeynel hocam çok güzel makaleler yazıyorsun ama bir de yazının altına kaynak belirtsen daha çok sevineceğiz.Yine de ellerine sağlık teşekkür ederiz.

off off millete zarar vermekten ne zevk alıyolar anlamıyorum

kardeşim hepsi seneryo kimlik bilgilerini koymassın pc ye hiç bir sorun olmaz saldırı veya virüs girse nolcak git 20 tl ye attır format gel

Eger ki modifiye olmus bir xp veya win7 kurduysaniz(perfecxt xp, dark w7) %99 bilgisayarinizda bootnet vardir. Eger bu sekilde varsa bilgisayarinizda hicbirsey bulamaz varligini. Cünkü dosyalarin icine enjekte edilmis oluyor. Tabi sadece bu sekilde degil oyun yamasi, programlari cracklerken kullandiginiz dosyalarda, yani peki cok yerde var botnet. Bu baglamda hepimizin bilgisayarinda botnet olabilir. Nasil kaldirilabilecegine gelince inanin %100 cözümklü bir sey yok var diyende yalan söyler bana göre.
Botneti sadece sizin bizim gibi kullanicilarin degil devletlerin, büyük sirketlerin de kullandigini düsünüyorum.

Linux a geçin en güzeli... Çünkü bedavaya kullandığımız windowsların içinde gerçekten ne olduğunu bilmiyoruz, yükleyen kişi üzerinde istediği değişikliği yapabilir. Fakat linux zaten bedava ve standart bir bilgisayar kullanıcısının tüm ihtiyaçlarını karşılar nitelikte...

evet zor bi dünya oğlum zor.

kardeşim hepsi seneryo kimlik bilgilerini koymassın pc ye hiç bir sorun olmaz saldırı veya virüs girse nolcak git 20 tl ye attır format gel
--------------------
o olayın sende biten kısmı. Peki sence botnet bilgisayarları ne yapıyor?
senin kredi kartınla uğraşmaktan daha önemli şeyler olduğu kesin.

hayat acımasız

Düşünsenize emrinizde 1 milyon işlemci herbiri 50 kb/sn veri aktarımı yapsa samanyolu galaksi nin cd yansımasını alırlar :D ms de sp2 sini hazırlardı ciddi bir tehlike aslında net te birnevi botnet sayılabilir

nasul edecük şindi...??? bu bot net lerden gorunmanın biri yol yordamü yükmüdür müdür...???

mesela komodo fayırval gullansak, sonracıma, bi dene de avira antivir gursak aceba olurmü...???

ama bü günkü gonuların içünde mikrosoft' un beleş tarama yazülümü var idü bununla darasak sanırım bi gelüşme gaydederük değülmi...???

sagularrr...

peki modüratarüm, müdürüm, bu bot net lerden gurtulmak için ne edek yahu...

Botnet'ler ancak ve ancak bilgisayar hakkında çok çok az bilgi sahibi olanlara gelir diye düşünüyorum ben .
yani ben gibi netin ve pc nin nerdeyse ustası olmuş bi kız olaraktan korkmaya gerek olmaz : ))
eğer bilgin varsa bir konuda korkun olmaz.

Bir çok internet denyosu yüzünden zaten ne oluryorsa yine acemi kullanıcılara oluyor... Profesyönel takmıyor zaten... Bir şekilde işini yürüyor. O yüzden bende takmıyorum arkadan... Hep süperden daha iyi hiper olsa ne olur işim bitince fişini çeker yatarım... : )

arkadaşlar ben firewall antivirüs falan bilmem ama sizde bootnet olmasın diyorsanız bilgisayarım nette gitmeyin %1000 garantili.interneti olmayan bilgisayarı bootnet yapsınlarda görelim :D

zararlı gelistiricileri zombi pcler elde etmek için bunları geliştiriyorlar.Amaç kalabalık bi ordu yaratmak, şimdi şu soruyu sormak lazım. en çok kullanılan işletim sistemi ne? yanıt : hiç kuşkusuz microsoft un ürettiği win serisi işletim sistemleri tawsiyem oyun hastası değilseniz pc de ben oyun oynamasamda olur diyorsanız işletim sisteminizi değiştirmeniz. bi pardus- hatta linux (ubuntu) çok düşük özellikli makinelerde bile çok stabil çalışabiliyorlar + linux kullanırsanız makinanıza wirüs bulaşma ihtimalı hiç yok nerdeyse =) saygılar....

Virüslerle uğraşmaktan bıkanlar Linux'a geçsinler, internet, e-Posta, ofis, oyun ne ararsanız var, üstelik hepsi de ücretsiz, Linux'ta ihitiyacınız olan her şeyi rahat rahat yapabiliyorsunuz....

Masaüstleri de harika...

Windowsu suçlayanlar dar görüşlülük yapıyorlar. Eğer linux windows kadar popüler olsaydı linuxun açık kaynağıyla windowstan daha kolay lokma olacağına adım gibi eminim.
Korunmanın yolu: da sağlam bir antivirüs yüklemek, keygen gibi dosyaları açarken sanal makine kullanmak, bilinmeyen internet sitelerine girmemek, en az açığı olan tarayıcıyı (en az popüler olan oluyor genellikle) operayı kullanmak, flaş belleklerin otomatik başlatma özelliğini kapatmak, her şeyi bilgisayara takmamak, windowsu daima güncel tutmak, riskli sitelere girerken opera turboyu aktif etmek (bu çok işe yarar).

hala Linux dağıtımlarının işleyişini anlamıyanlar var... Linux dosya sisteminde her kullanıcı sisteme müdahale edemez... root şifresini bilmesi gerekir... sistemi güncel tuttuğunuz sürece risk oranı en az oranda olur... kullanım oranı artsada değişmez...

girdiginiz her adult site emın olun kı bir botnet =) sadece o kadarını bılın yeter.

kardeşim hepsi seneryo kimlik bilgilerini koymassın pc ye hiç bir sorun olmaz saldırı veya virüs girse nolcak git 20 tl ye attır format gel ; Bir Arkadaşımız Bunu Söylemiş Botnetin Ne Olduğunu Bilmeyen Arkadaşalr İçin Diyorum, Öğle Bir Yazılımlar Varki, Komutlarla Sizin Bilgisayarınızı Yönetiyorlar, Güçlü Bir Botnet Hazılımı ; Bütün Winrarlara Bulaşır, Modeminden İnterneti kullanan Kişi Varsa o kişilered e Botnet virüsü Bulaştırır, flashbellek veya telefon Bilgisayara Taktığınız anda direk onlara bulaşır, Bazı web siteleri vardır girdiğiniz anda direk gizli olarak botnet virüsü yiye bilirsiniz, Gelelim Antivirüs Programlarına, Bir virüs cyber Adı verilen antivirüslerden kaçırma programıdır yani botnet virüs exesini fudlayıp hemen hemen bütün antivirüs programlarından kaçırıyor, Benim size önerceğim antivirüs ise ; Nod32 v6 ; Windows8 kullanın veya neden windows8 daha ona göre bir virüs piyasaya çıkmadı. Bilgisayarımda virüs var veya şüpelenıyorum diyorsanız combofix kurunuz yada c d komple silip format atıp deffreze kurunuz İyi Günler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play