İnternet kablolarının kısa hikayesi!

Okyanus ve deniz tabanına döşediğimiz, interneti bize ulaştıran kabloların kısa hikayesi...

İnternet kablolarının haritası!
Bugünün kabloları

İnternet, deniz ve okyanus tabanına döşenen kablolar sayesinde dünyaya ulaşıyor. Uluslararası verinin yüzde 99'unu aktaran bu kablolar, okyanuslar arası iletişimin anında kurulmasına izin veriyor.

Telegeography, bu kabloların önemini eski haritalara benzer bir harita hazırlayarak gösterdi. Yukarıda ve aşağıda gördüğünüz haritada aktif veya yapım aşamasında olan 299 kabloyu görebiliyorsunuz. Haritanın altında ise verinin gecikme süresini (latency) görmeniz mümkün.

Haritanın yakınlaşabileceğiniz bir sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kablolar, uydu bağlantılarına göre çok daha yoğun biçimde kullanılıyor. Bunun nedeni basit: kablolar daha güvenilir ve hızlılar. Alternatif rotalar ise bağlantı sorunlarını ortadan kaldırıyor. Bu kablolar, bugün global ekonominin ve dünyayı internete bağlamanın çok önemli bir parçası haline gelmiş durumdalar.

Aşağıda ticaret yollarını gösteren 1912'ye ait bir harita görüyorsunuz. Bugünkü kabloların haritasıyla tarihi ticaret yollarının haritası arasında hem benzerlikler, hem de önemli farklar var. Ticaret yolları coğrafya ve ekonomik ilgi alanları tarafından belirleniyordu. Ancak okyanusta kullanacağınız yollar hem geçmişte, hem de bugün yatırıma ve risk almaya ihtiyaç duyuyor. Geçmişte denizcilerin aldığı riskleri bugün teknoloji firmaları alıyor.

1912'nin ticaret yolları

Google'ın trans-Pasifik kablosuna, Facebook'un Asya kablo sistemi birliğine yaptığı önemli yatırımlar bulunuyor. Finans sektörü ise ticarette sadece birkaç milisaniye kazanmak için en az bu devler kadar yatırımlar yapıyor.

Kablolar nasıl döşeniyor?

Deniz tabanına kablo döşeme tekniğinde son 150 yılda büyük bir değişiklik olmadı. Bu iş için bir gemi okyanusa açılarak kablonun makarasını yavaşça çözüyor. Devamlılığı olan ilk trans-Atlantik kablo, 1866'da SS Great Eastern tarafından döşenmişti. Bu kablo, telegrafları iletmekte kullanılıyordu. 1956 sonrasındaki kablolar, telefon sinyallerini taşımakta kullanıldı.

Modern kablolar ise şaşırtıcı derecede inceler. Kabloların çapı çoğunlukla 7,5 cm civarında iken yüzeye yakın yerlerde kalınlaşabiliyorlar ve bu tür yerlerde zarar görmemesi için tabana gömülebiliyorlar. En derin kablolar ise Pasifik Okyanusu'ndaki Japon Hendeğinde bulunuyor (8.000 metre). Bu kablolar, videoları, gif'leri ve haberleri, yani tüm interneti önümüze milisaniyeler içerisinde ulaştırıyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

la bize giren 3 dene kablo ha japonyaya gireni saymaya ömür yetmez

@06 Ocak 2016 13:51 Türkiye'ye kablosuz sokuyorlar dostum o yüzden :)

Deniz altındaki kablolar iyi de, karadan da bu işlerin ilerlemesi gerek artık. Denizdeki kablonun onarımı haftalar sürebilirken karada bu iş çok daha kolay.

@06 Ocak 2016 14:35 ulaşmakta kolay ama, kötü amaçlı kişiler için yani, ki zaten ulaşıyordur da zaten. Hatta Elementery de bununla ilgili bir bölüm vardı sanırsam.

@06 Ocak 2016 14:35 Su altı kablolamada yedek kablo bırakılır bozulan kablo onarılmaz. Ya yedek kablolar iletime devam eder ya da yeni kablo bırakılır.

@06 Ocak 2016 23:28 köpek balığı vs. de ısırma ihtimali var hatta ısırmışlar

iyi de bu kabloları hangi ülke ya da firmanın döşeyeceğine kim nasıl karar veriyor? Kabloların sahibi kim? herkes kendi karasularındakinden mi sorumlu? Açık denizdeki kablolar hiç arıza yaptı mı? Bu yazıyı hazırlayan da hç mi merak duygusu yok ki de olası soruları aklına getiremiyor

@06 Ocak 2016 22:44 Google diye biliyorum ama başka firma da olabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir