"İnternet kullanıcıları dolandırılmaya hazır"

Önemli bir güvenlik firması tarafından yapılan araştırmada Türklere de özel bir mesaj var!

"İnternet kullanıcıları dolandırılmaya hazır"

Güvenlik yazılımı firması PC Tools'un işbirliğiyle bağımsız araştırma enstitüsü Ponemon tarafından gerçekleştirilen Dolandırıcılık Endeksi Araştırması'nın sonuçları, internet kullanıcılarının bilgi paylaşım alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Dört binden fazla deneğin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, internet kullanıcılarının yarıya yakını (yüzde 48'i) ödül veya para vaat eden mesajlara kanarak cep telefonu numarasını paylaşma eğiliminde bulunuyor.

Kolay zengin olma fırsatı sunduğunu iddia eden bir mesajla karşılaştığında kredi kartı bilgilerini paylaşma eğiliminde olanların oranı ise yüzde 45'i aşıyor. Bedava antivirüs programı ya da film izleme olanağı sunan bir dolandırıcılık bağlantısı için kişisel bilgilerini paylaşmaya hazır olanların oranı da sırasıyla yüzde 46 ve yüzde 40 olarak seyrediyor.

PC Tools Online Güvenlik Uzmanı Richard Clooke, araştırma sonuçlarının Türkiye'deki kullanıcılar tarafından da dikkate alınması gerektiğini vurguluyor: "Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'de internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin sayısı, 2011 yılında 2010 yılına oranla yüzde 24 arttı. Bu yükselişin devam edeceğini düşünürsek, online alışveriş Türkiye'de günlük hayatın bir parçası haline gelecek ve Türkiye'deki internet kullanıcılardan faydalanmaya çalışan dolandırıcıların ve tuzakların sayısı artacak."

Richard Clooke ayrıca şunları ekliyor; "Araştırma sonuçları pek çok kişinin kendisinin dolandırıcılığa maruz kalmayacanı düşündüğünü ama aslında çok çeşitli dolanıdırıcılık senaryolarına aldanma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Siber dolandırıcılıkların azalması için kullanıcıların çok daha bilinçli olması ve güvenli yazılım kullanım oranlarının artması gerekiyor."

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

dayım bile kandı nasıl kanıyor bizim millet anlamıyorum şu vakitte bedava adam sana günahını bile vermezken !!

Aslında bu anlamda bir tedbir olarak bankalarca uygulanan ve benim de sürekli kullandığım "tek kullanımlık şifre sms'i" veya "cepanahtar" türü uygulamalar gerçekten etkin birer koruma olmakla beraber, yine bunlar kadar etkin bir önlem ve koruma aracı olabilecek "sanal kart" ne yazık ki taksitli alışverişlerde işe yaramadığından mecburen asıl kartı kullanmak tehlikeye kapı açmak oluyor. Yani burada bankaların da büyük suçu ve ihmali var.

Önümüzdeki günlerde online dolandırıcılıkla ilgili çok güzel bir yazı hazırlayacağım. Blogumu takip edin...

kuzey güney dizisinde barda kavga sahnesindeki sarı aygıra benziyor:D vurasım geldi:D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir