İnternet kullanıcıları virüsleri umursamıyor!

Avira'nın yaptığı bir ankete göre kullanıcıların yüzde 10'u korumasız olarak sörf yapıyor...

İnternet kullanıcıları virüsleri umursamıyor!
Web'den gelen tehlike: Koruma olmadan internete girilmemeli.

Her on kullanıcıdan biri internette virüs koruması olmadan geziyor. Bu sonuca ise anti-virüs geliştiricisi Avira'nın yaptığı bir anket ile ulaşıldı. Buna karşın yüzde 62'lik bir kısım On-Access (eş-zamanlı) tarama ile internette geziyor.

On-Access virüs tarayıcılar arka planda sürekli zararlı yazılımlara karşı tarama yapar ve kullanıcı virüs bulaşmış bir dosyayı açmak istediğinde alarm verirler. Bu tip bir koruma aynı zamanda tanınmamış zararlılara karşı da korum sağlar, çünkü şüpheli davranış kalıpları baz alınır. Ankete katılanların yüzde 9'u ise istek üzerine bilgisayarı tarayan online-tarayıcıları tercih ediyorlar. Bu tip On-Demand (istek üzerine) tarayıcılar sadece kullanıcı kesin tarama emri verdiğinde çalışırlar. On-Demand tarama yapan anti-virüsler yeterli koruma sunamazlar, zira PC sürekli olarak izlenmiyor.

Avira anketi 5671 kullanıcı ile çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Antivirüs kullanmıyorum ve 24 saat internetteyim. Bilinçli kullanıcının başının virüsle derte gireceğini sanmıyorum

%10 luk kısımdan bir arkadaşım var. Modemin güvenlik duvarı işletim sistemini koruyacakmış. XD

ben bu anketin pek de gerçeği yansıtmadığını durumun sanılandan daha vahim olduğunu düşünoyrum. Zira random sampling yapılsa bile böle bir anket yapılırken en azından aviranın internet sitesine giren kullanıclar bunlar. Yani virüslerin varlığından haberdar kullanıcılar. İşte o virüslerden haberi olmayan öyle bir kullanıcı grubu varki onların hali duman.

"serkanyuregir" adlı arkadaşa tamamiyle katılıyorum..2 senedir anti-virus yoq ve sadece xp ve vista güncellemelryle ve firewall ıyla bugüne kadar virüs bulaşmaksızın bilgisayarımı kullandım..eğer sisteminiz yeterliyse vista'ya yönelin derim..her yapmak istediğin için soru soruyor emin misin..resmen son bi kez düşün..ne yaptığına dikkat et diyor sistem size..ben güvenlik konusunda vista'dan çok memnunum..ayrıca reklam yapmıorum..sadece öneri..

virü programı kullanmıyordum arada deneme sürümlerini indirip tartıyordum bişey çıkmıyordu arkadaş antivirüs programı verdi yükleyince saldırılar başladı her taraf virüs doldu

serkanyuregir kardeş,
yaşın biraz genç galiba. 2003 yılındaki blaster faciasını yaşamadın sanırım.
Özgür ZEYDAN

4 senedir kaspersky lisanslı kullanıcıyım, hiçbir problem yaşamadım ve çok iyi bir program, öneririm...

sürekli antivirüs kullanirim ama geçenlerde format attım yeni programlar filan kuracaktım.en sonda da virüs programini kuracaktim ama kurmadan, bir programa key için birşey indirmiştim. felaketle sonuçlandı. müziklerimin bulunduğu disk bölümünü sildi. FinalData ile kurtardim. tabi bu biraz tecrübe işi ama. dikkat etmenizde fayda var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir