İnternet neden yavaş?

Yaşanan sıkıntıların sebepleri neler? Vaat edilen hızları tüketici neden göremiyor? Ve daha fazlası.

İnternet kullanımı son birkaç yıldır eskisi gibi değil. Tarayıcılarımız bile sekmelerle dolu ve birinde video yüklerken, diğerinde fotoğraf galerilerini hızla tıklayarak geziyoruz.

Genişbant internet sayesinde internet kullanım alışkanlıklarımız değişti, daha çok bağlantıyı daha uygun fiyatlarla alma isteğimiz de devam ediyor. ADSL teknolojisi mevcut hatlar üzerinden internet erişimine imkan tanıyarak, altyapı masrafı olmadan, dial-up günleriyle kıyaslanmayacak kadar uygun fiyatlarla internet erişimimizi sağladı.

Elbette dünyanın geri kalanına göre daha gidilecek çok yol var ama esas mesele, yüksek hızda bağlantı satın alındığında bile internet bağlantısının hızına yakışmayan derecede yavaşlaması.

Peki bunun sebebi ne? Bir tek bizim başımıza mı geliyor bu internet yavaşlıkları?

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

herhalde türkiye de ki muhteşem adsl hızlarını duysalardı üzüntüden çökerlerdi.

inanılmaz boş bir yazı olmuş kimse kusura bakmasın.

Kullanıcı parasını veriyorsa hizmeti de en iyi şekilde kullanmak durumundadır. Ben Sınırsız Adsl kullanıyorsam ve parasını ödüyorsam 7/24 aralıksız download etme hakkım vardır. Bunun interneti yavaşlatması beni değil ISP yi bağlar. Türktelekom Denge koyacam diye benim sınırsız internetime kısıtlama getiremez. Onun yerine yurt dışı çıkışı genişletsin. Bana bakır hatlardan kaynaklı diyor sorun bizi ilgilendirmez diyor. Alt yapıyı güçlendirmek onların işi biz ne diye para ödüyoruz ? Heleki SAbit ücretleri bizden ne maksatla kesiyorlar ? Alt yapıyı güçlendiricez yatırım yapıyoruz diyorlar. MAdem yatırım yaptıklarını iddaa ediyorlar Bana hakkım olan interneti versinler yada Fahiş fiyatlar koymasınlar.

Ne güzel iş vallahi. Sırf yatıım yapmadan müşteri üzerinden para kazanmak için. İnternetin yavaşlamasını bile kullanıcıya kesiyorlar. Hani son sürat internetti ? Avrupada Bir şirketin kendi bant genişliği bile Türkiyeden daha fazla. Fazla derken öyle az buz değil 2 3 katı daha fazla. Ama aç gözlü servis sağlayıcıları birde tekel oldukları zaman. SAdece fatura kesiyorlar. Hizmet 0 Yatırım 0 şimdi birde marifet gibi yok şuraya sponsor olduk yok okul yaptırdık yok orman yaptık. Sırf para kazanmak için kağıt faturayı bitirdiler. Kullanıcı başı Yıllık en kötü 12 TL de oradan geliyor. Ama alt yapı geliştirme hala yok. Google Bedava internet hizmeti sunma yollarını ararken ISP ler nereden daha çok yolarız yoluna gidiyorlar

Şimdi içimi bi dökecem sayfalar dolusu yazı olacak.
Nyse zaten Türkiye de olanlar demek istediklerimi anlamışlardır.
Başımızdaki TTNet belesı gitmedikçe biz, bırakın genişbandı internetin "i" sini bile göremeyecez.

kota meselesi ciddi ciddi saçmalık çünkü sınırsız internet diye birşey yok mesela türkiyede 1mbit dedikleri ama gerçekte malum hızlarda 1 ay durmaksızın tüm hızıyla indirme yapsak bile olsa olsa 220gb gibi birşey tutar ki elin adamı bu kadar depolama alanını 1 yıllığına yok pahasına sunuyor ssl desen var paylaşma desen var limit yok.ha tamam fiziksel şartlar kablolar vs yok mudur vardır ama elin japonu 1gbit interneti sınırsız kullanırken, elin avrupalısına kotanın ne olduğunu saatlerce açıklamak zorunda kalırken gerçekten insan kime kızacağını şaşırıyor.yapamıyorsun bari kenara çekil de yapana izin ver, biz de kurtulalım artık kota sayfasının sabaha kadar açılmasını beklemekten, resimlerin kaçar kb olduğunu hesaplamaktan, video izlerken modemin ışıklarının yanıp sönmesini engellemenin bir yolunu aramaktan.

sözde 8mbit bağlantı alıyorum ama altyapı yetrsizliğinden anca 2 mbit hızla bağlanabiliyorum türkiyenin acı gerçeği

Ben de o düşük yüzdeli interneti sömüren kesimdenim, ama internet ben daha çok indirdikçe daha hızlı gelişiyor

Evet kullanımdaki dalgalanmalardan dolayı, bir de isplerin kısıtlamaları

TTNet ve Uydunet yapamadığı bu işi bıraksın, dünyada bu işi hakkıyla uygun fiyata yapan şirketler gelsin çalıştırsın. Dünya kalite ve fiyat standartlarında hizmet alalım.

TTNet ve Uydunet bu işi bilmiyor ve beceremiyor. Kenara çekilme zamanı çoktan geldi geçti bile.

Güle güle, hiç özlemeyeceğiz.

Birşey indireceksem İDM kullanmayı tercih ediyorum. Uzakları yakın ediyor sağ olsun. Onun dışında Torrent bir diğer kaynağım.

Kaç yıldır aynı kampanyalar dışında bir değişiklik yok 24 aylık taahhüt ile 3 ay 6 ay bedava diye güya internet ucuzlamış gibi reklamlar dönüyor ama esasında fiyatlar aynı hiç düşmüyor adsl ücretleri.Ulaştırma bakanına ulaştırıyorum burdan neden internet ücretleri düşmüyor yabancı ülkelerde hızlar artmasına fiyatlar düşmesine bu krize rağmen.şirket sahiplerine krizden dolayı bir çok imkan tanındı neden iş halka gelince bir indirim bile yok.neden BTK Adil davranmıyor herşey ortadayken yetersiz altyapıya mahkum edilmiş kullanıcıdan hakedilmeyen ücretlerin alınmasına göz yumuyor.Hangi kurum savunacak bu halkı biri bana sölesin..telekom ve ttnet akın akın reklamlar döndürüyor bizden alınan paralarla neden altyapıya yurtdışı çıkışlarına gerekli güçlendirmeyi yapmıyor.Upload hızlarımız neden düşük!! Okul vb. hayır işleri ile meşgul gözüken telekom vergiden düşmek için hayırsever gözükmekten başka ne gibi göz boyamalara devam edecek daha...

sorun herkesin bildiği gibi altyaıdı.altyapı internet kullanıcıları tarafından kullanıldığında şişiyor buda bir şekilde yavaşlmaya sebep oluyor.isterse 100mb bağlantı hızın olsun altyapı yetersiz olduktan sonra bağlntı hızın sadece dosya indirirken yeteri kadar hızlanır buda türkiyede mümkün değildir.şu anda en yüksek bağlantı olan 32 mb kullananlar bile bu hıza kolayca erişemez.

Kontörlü (Kotalı) internet kadar aptalcası var mı ya?

chip dergisi bu internet konusunde öncülük yaparsa birşeyler olabilir gibig eliyor

chip dergisi bu internet konusunde öncülük yaparsa birşeyler olabilir gibi geliyor.en azından basında sesini çıkartabilir.

ee olacak buydu zaten satıldığı parayı bir buçuk senede çıkardı adamlar yatırım yaparmı şimdii.fiber yayılıyor ve telekomun bilmesini isterim geldiği gün o sizin otuz senelik kablonuzu söküp atacam artık nerde kullanırsınız bilemem.

bizde ise tam tersi.türktelekom düşünüyor halkı nasıl sömürsem diye.sömüreyimde kullanıcı kazanmasın bir kaç tane sanatçıya para kazandıralım nasıl olsa halk burda alternatifide yok.o yüzden halkı soyup soğana çevirmek daha mantıklı hale geliyor.rekabet kurumu türktelekomun reklamlarına nasıl müdahale etmiyor anlamadım süper adsl indirim falan diyor ama 3 ay indirim ve sonra aynı fiyat devam bu nasıl indirim oluyor çoğu kullanıcı bunu bilmiyor.

Türk Telekom lanet olsun saçma sapan TTnet Müzik TTnet Oyun TTnet Video TTnet Vitamin gibi hizmetlere yatırım yapcağına yurtdışı çıkışlarına yatırım yapsın sayesinde sayılı online oyunlarda pingler yüzünden kahroluyoruz.TTnet bir internet sağlayıcısıysa bu saçma hizmetleri bıraksın da başka firmalar yapsın.Dünya'nın en kazık internetini kullanan ülkelerden birisiyiz... ve bize böyle bir hizmet veriyorsunuz.

Allaha şükür smile geçtim de sınırsız oldum aylık 26 lira veriyorum kampyanya ile ama hız 1mbit 3 yıldır kullanıyorum interneti hala hızları arttırmıyorlar . artık 2010a geldik bişeyler yapsınlar diyorum

en kısa zamanda iptal ettircem zaten adam gibi giremiyoz internete bi de para veriyoz

24 mbit internet kullaniyorum chip sayfalari gelmiyor. pazar gecesi herkez mi okuyor anlamadim gitti.

tt turkiyeyi somuruyor baska soze gerek yok.
24 mbit internet aylik 30 $ civari .. yer Rusya.

Amerikadan bahsediyorsunuz. Misal, 20 Mbit hizmet alıp altyapı mesafesindeki kısıtlamalarla 10-15 mbit oluyor hızınız. Burada olsa ona öyle bir razıyız ki anlatamam. Bizde daha düne kadar 2 mbit alamıyordunuz bir çok bölgede.

Bir arkadaş süper inanılmaz ADSL indirimi olarak lense edilen reklamlara değinmiş. Biz modem aldık 2 yıl önce, kampanya buydu yani modem hediyeli.. Dikkat etmedik detaylara ve tam 2 yıl taahütlü olduğunu öğrendik kapatmaya kalkınca. Neyse dedik modem kaç lira verdikleri en adi kablosuz modem taş çatlasa 80 lira. Toptan fiyatını verirler daha da ucuz olur dedik ama çıkardıkları fatura 230 küsür liraydı. Taahüdün bitmesine 6-7 ay kalmıştı. Benim hesabımla fatura 6 aylık 4 GB kotalı bağlantı+ modem ücretine denk geliyordu. Yani taahüt süresinceki tüm bağlantıyı peşin ödüyordunuz. Dikkat edin bir kaç ay yalandan indirim alacağım, 80 liralık modem alacağım diye 2 yıllık ödeme senedi gibi sözleşme imzalamayın. Smile, Superonline vb. alternatif ISS lerde kampanyalar çok daha uygun. Fakat hangisinle taahhütname yaparsanız yapın şartları her detayıyla sorun.

hiç bi siteye giremiom müzik dinleyemiom bune ya yakında bilgisayarın parçaları elimde kalacak!!! >:(

Arkadaşlar bu konuda okadar çok söylenecek şey var ki...hepimizde biliyoruz bunu.!bakın ben size kendim bizzat şahit olduğum bir olayı anlatayım.!Ukrayna deriz küçümseriz ama heriflerde sınırsız 200 Mbit internet fiyatı 300 grivna yani dolar olarak yaklaşık 30 dolar filan...!bu hız aynı bizim Ttnet in 8 mbite kadar muhabbetine benziyo.Tek fark..orda hız gerçekden 200mbit civarında sürekli...bizde geçtik 8mbit i 3mbit görsek amuda kalkıcaz :D inanmayan arkadaşlar için işte link..girip servis sağalayıcının sitesinden bakabilirsiniz.!

http://www.ava.net.ua/index.php?page=Uslugi

Bizim Ttnet soyguncu..bunun başka bir adı yok...Dünaynın en pahalı ve en dandik interneti eminimki bizdedir.!

Ne yazık ki:(

Diğer sebeplerden de hiç bahsedilmemiş. Başka bir örnek ben vereyim, bence en büyük neden bunlar. Sadece text içerikli bir sayfanın, sunucu ne kadar yavaş olursa olsun yüklenmesi ne kadar sürerki?

Şimdi bir gazete sitesine, foruma, hobi veya bilgi sitesine giriyorsunuz ama sadece giriyorsunuz. Neler oluyor? En basitinden, sayfa yüklendiği anda bir sürü flash reklamları, link reklamları, gerekli gereksi reklam sayfaları açılıyor. Bunların açılabilmesi için, ayrıca, reklamın alındığı link sunucusuna bağlanılması, bilgilerin yüklenmesi (özellikle bu çok etkili çünkü flash oynatıcıları bilgilerin tamamının yüklenmesini bekleyebiliyor), gösterilmesi ve/veya gösterilmeye hazır tutulması gerekiyor (link reklamlar, saf metin halindeki anahtar kelimelerin değiştirilerek link haline getirilmeleri ve üstüne gelindiğinde flash oynatıcının reklamı göstermesi). Daha durun bitmedi, reklamı veren firmaların çerezleri, bilgiyi yayınlayan sitelerin çerezleri, google analytics, Microsoft Atlas gibi firmaların izleme çerezleri yazmaları ve okumaları (mesela bunlardan MS Atlas'ın çerezlerini de bilinen hiç teknikle ve/veya programla engelleyemiyorsunuz, her silişinizde mutlaka çoklu (messenger, live add-in yüklü ise tüm office ürünleri ve benzeri) kontrolü yapılır ve yoksa mutlaka yazılır ve okunur) hatta yayın anı izleme politikaları vb. internet hızını oldukça yavaşlatmaktadır. Merak mı ettiniz? Farkı anlamak için örneğin firefoxu AD Block Plus eklentisi ile bol flash reklamlı bir sayfada engelleme yaparak sayfayı bir daha yüklemeyi deneyebilirsiniz. MS Atlas'ın çerezi atdmt.com şeklinde eklenmektedir ve ne yaparsanız yapın engelleyemiyorsun. Bir şekilde engellerseniz, servislerin %99'a yakını çalışmıyor. Bir haftadır, messenger kullanmama rağmen live.com çerezleri yüklenmektedir (silinmesine rağmen). Bu kadar yoğunluğun içinde internetin hızlı olmasını nasıl bekleyebilirsiniz ki? Bunlara alt yapı eksikliği, sizin bilgisayar donanımızın hızı, bağlantı noktalarındaki bilgi kaybıda eklenince.

bende 8 megabit kullananlardanım. benimki 6.80-7 arasında oluyor hep. Ama gayez hızlı yani. mesela crysis warhead online oynarken pingim baya düşük. Ama bazen cidden çok yavaş oluyor. Sinir oluyorum. cs oynraken pınng 100 lerde gezio bazen bazende 12-15 oluyor dengesiz telekom !!!

Evde sınırsız interneti yaklaşık 5 yıldan bu yana kullanmaktayım neredeyse hiç şikayetim olmadı ( 5 dakika ile 1 saat arası değişen zaman zaman rastladığım yavaşlıklar hariç son bir yıl içerisinde nadiren oldu.)Yorumları okuduğum zaman ttnet benim abone olduğum ttnet değil herhalde diyorum. Ayrıca yurtdışı olarak 2 yıl önce Kırgızistan a gittiğimde Adsl fiyatlarını bir sohbet sırasında öğrenerek iyiki Türkiye de yaşıyorum demiştim.

Babam internetten 24 saat yükleme yapıyor ve C.s oynayamıyorum ping im çok yüksek oluyor bunu çözebilebilirmiyim?? veya bana göre bir ttnet paketi tavsiye edermisiniz??

şu son günlerde internet çok yavaş bunun sbebebi nedir

@31 Ağu 2010 16:09 ttnetse kotan bitmek üzeredir :))benimgibi

arkadaşlar internet genelde biz interneti çok kullanırsak yavaşlar ama ayda 1 düzelir çünkü internet yenilenir kota geli vs. bu nedenle internet hızlanır mesela bende artık yükleme geberdi sayılır çünkü 28 kb de fln indiriyor 1 dahaki ayda internet indirmesi 750 ye fln çıkıyor

ttnet sınırlı kullanmaya başladım.bir hafta herşey yiydi.fakat şu an müthiş yavaş.neden acaba???

@17 Ara 2010 10:34 kotan azalmıştır benimgibi:))

ınternet bence bir bardak suyu 100 kişiye paylaştırıyor,buyrun kana kana su için diyor,nasıl susuzluğunu gidereceksin böyle olursa.
işin içinde RANT var para kazanma HIRSI var beylerde yoksa bu ınternete ödenen paralar birilerini ZENGİN EDEMEDİ GİTTİ,son diyeceğim bu dünyanın ÖBÜR TARAFIDA var,haksız kazancın HAKSIZLARA HIRSIZLARA eninde sonunda bir bedeli olacaktır UNUTMAYIN beyzadeler...

valla bana kalırsa en iyi ttnet paketi 16mb internet sınırsız kota sadece 80tl :D

internet nıye gıttıkce yavaslıyor acaba benımkı bır anda yavaslamaya basladı

bu ttnet denilen illet tm soyguncu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir