İnternet olmadan da hack'liyorlar!

PC ya da cebinizi internetten kopardığınızda hack'lenmeniz mümkün değil sanıyorsanız, yanılıyorsunuz

  • Cem Şancı
İnternet olmadan da hack'liyorlar!

Bilgisayarlarımızı veya akıllı telefonlarımızı internetten kopardığımızda artık hacker'ların ona ulaşamayacağını düşünürüz ancak bu inanç artık doğru değil. ABD'de Georgia Institute of Technology'deki bilim insanları, bilgisayarların ve akıllı telefonların çalışırken yaydıkları elektronik sinyalleri uygun mesafeden dinleyerek cihazdaki verilere ulaşmanın yolunu keşfettiler.

Buna göre bilgisayarın her bir işlemi farklı sinyaller yayıyor ve bu sinyaller birkaç metre mesafeye kadar rahatlıkla tespit edilebiliyor. Özellikle hafızaya veri yazılırken büyük miktarda gürültü çıkıyor ve hassas dijital kulaklar bu gürültüyü okuyabiliyor.

Üniversitedeki araştırmacılar "signal available to attacker" (SAVAT) (Saldırgana açık olan sinyaller) isminde yeni bir ölçü birimi de geliştirdiler. Bu yeni ölçü birimi  bir dijital cihazın, ne kadar gürültülü sinyaller yaydığını ve bu sayede saldırganların işini ne kadar kolaylaştırdığını ortaya koyuyor. Ayrıca SAVAT değerini sıfırlamanın mümkün olmadığının da altı çiziliyor. Böylece kullanıcılar SAVAT değerini ne kadar küçültürse küçültsün, saldırganlar daha büyük antenlerle bu sinyallere erişme şansı bulabilecekler.

Benzer bir dinleme yönteminin ABD'nin istihbarat birimleri tarafından yıllardır kullanıldığına dair komplo teorileri, casusluk konulu pek çok Hollywood filminde on yıla yakındır işleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

komplo teorisi falan yok, sadece inkar etme var. TEMPEST diye bir şey on yıllardır var. Dipol antenlerle elde edilebiliyor. Hatta aselsan ın ürettiği bilgisayarlar da TEMPEST korumalı.. Hep uyduruyorlar canım.. Yıllardır kendi geliştirdikleri uçakları da ufo diye yutturdular.

Bilgisayar ve internet aleminden nefret etmeye başladım iyice. Özel hayat ve gizlilik kavramlarını tamamen öldürdüler.

@14 Oca 2015 23:30 Kullanma gardaş kimse sana zorla kullandırtmıyor internet bu gizlilik beklemeyeceğine dair internet servis sağlayıcına imza atıyorsun beni izleyebilirsin diye.

@15 Oca 2015 17:16 Lütfen sende kullanma, hatta senin gibi insanlar mümkünse yaşamasın. Özel hayatımın tüm gizliliği ihlal ediliyorsa bunu eleştirmekte ve bu durumdan şikayetçi olmakta haklıyım herhalde! Her yapılan yanlışa susup oturduğunuz için dünya böyle bir yer !

Osmanlı gizli toplantılarını su sesi olan bir odada yaparmış. Bizde pc ve cepleri kullanırken tiz sesli bir su sesi kullanabiliriz

Habere yorum yazdım. Ama yorumum yayınlanmamış. Bu işin zaten NSA tarafından yıllardır yapıldığını söyledim. Örnekte verdim. Chip'i kınıyorum. Yorumumda ne olumsuz bir cümle ne eleştiri vardı.

Alın size canlı bir tempest saldırısı: http://climateviewer.com/2014/01/18/nsa-tempest-attack-can-remotely-view-computer-cellphone-screen-using-radio-waves/

Sen de yorum yaz