İnternet sansürüne karşı ilginç protesto

Çin'in internet sansürü "biraz" aşırıya kaçınca, bakın kullanıcılar nasıl bir yola başvurdu?

  • Ümit Öncel
Çinde sanat eserleri niye giydirildi?
Çin'liler bu kez protesto için meydanlarda değil bilgisayar başındaydı

Çin hükümetinin, vatandaşlarının özellikle internet üzerinde paylaştıkları içeriklerle yakından ilgilendiği biliniyor. Son olarak Çin'in en ünlü sosyal ağı olan Douban.com sitesi hükümet sansürünün kurbanı oldu. İçerisinde çıplaklık olan resimlerin silinmesinin ötesinde, hükümetin gazabından çıplaklık içeren 16. yüzyıl sanat eserleri de kaçamadı. Fakat bu son müdahale Çinliler'i fazlasıyla kızdırdı.

Çin hükümeti şu ana kadar 1.635 web sitesi ve 200'den fazla blog'u uygunsuz içerik nedeniyle kapattığı için, Douban.com kullanıcılarından çıplaklık veya cinsellik içeren görüntüleri sitede yayınlamamalarını istedi. Kullanıcılar da buna bir tepki olarak aralarında Michelangelo'nun David'inin de olduğu pek çok eski sanat eserinin giydirerek profil sayfalarında yayınlamaya başladılar. Eski sanat eserlerinin pek çok Mao'nun kıyafetlerine benzer kıyafetlerle ortaya çıkmaya başlayınca Çin Hükümeti de geri adım atarak, eski sanat eserlerinin çıplaklığına karışmaktan vazgeçti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Aslında buna sansürden daha çok halkı azdırmak denir...

Aslında uygunsuz içerik diye birşey yok. Sadece örümcek kafalı insanlar var.

yuh ya protesto çok haklı türkiyeden bile daha örümcek kafalısını görmejk beni şaşırttı!

bunlarda çok abartı daha bilmiyolar nese kalsın ama bukadarıda çok fazla bence....

Yaw sansür nedir yaw.Sansür insanların kafasında biter.Bir kaç kişi benim yerime düşünecek benim için karar verecek yok bu sana zararlı sen izleme,yok oynama,yayınlama diye ben engelliyorum amasırf seni düşündüğümden filan.Yaa bi gidin yaa.Burda bunalrı yazan bizler çocukmuyuz.Çocukları koruycaz yada bize uymadı diye tüm oyunları engelle,filmleri sansürle,interneti yasakla.Yaa bi gidin başımızdan.Herkes neyin iyi neyin kötü olduğunu bilicek yasta.Bu yaşta olmayanlarında anne babaları var.Nerde özgürlük demokrasi hiç bir siteye giremez olduk yakında bizde bu çinin durumuna düşeriz.Allah'ım bizi bu geri kafalılardan kurtar.Aminnnnnnnnnnnnn

Özgür olmak isteyen benim gibi proxy kullansın.

Brex'e not: Ağzına sağlık arkadaş. Hislerime tercüman oldun. Sansürün her türlüsüne hayır!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play