Internet tarayıcı savaşları yeniden başladı

IE'nin payındaki hafif oynamayla taşlar yuvarlanmaya başladı! İşte analizler, işte rakamlar...

Sürüp giden mücadele topyekün savaşa dönüşecek
Piyasada bir ve iki numara arasındaki rekabet çok daha şiddetli

Uzun zamandır tahtında hiç sarsılmadan oturan Internet Explorer, küçük miktarlarda da olsa pazar payı kaybediyor. Rakipleri hem IE ile, hem de kendi aralarında savaşıyor. İnternet tarayıcı savaşları, araştırmaların ortaya koyduğu değişimlerle yeniden alevleniyor!

Internet tarayıcılar yenilik ve farklılık arayışında biz kullanıcılara daha zengin bir deneyim, daha keyifli sörf sunuyorlar. Sayısız yeni özellik, bir zamanlar Netscape ile Internet Explorer arasındaki rekabette doğmuştu. Bugün de benzer bir süreç yaşıyoruz ama daha fazla katılımcıyla. Bu rekabetin sonucunda ortaya çıkan özellikler Internet Explorer'ı da gelişmeye zorluyor. Yani ister alternatif bir tarayıcı kullanın, ister bu piyasa devini, kullanıcıalr karlı çıkıyor.

Mesela Microsoft'un HTML 5 tartışmalarına gerçek bir çabayla katkıda bulunması bunun br sonucu. Microsoft'un en büyük rakibi olan Google da internet uygulamalarıyla ve bulut bilgi işlem çalışmalarıyla düşmanına meydan okuyor.

İnternet tarayıcılar nereye koşuyor?

Gittikçe daha fazla işlev kazanan internet tarayıcılar farklılaşmaya çalışıyor

Google Docs, Microsoft'u kendi online ofis uygulamalarını oluşturmaya zorladı. Internet tarayıcılar sadece sörf aracı olmaktan çıkıp, bilgi işlemin, ofis uygulamalarının anahtar bir parçası haline geldi. Internet tarayıcı üzerinden oynanan oyunlar, dinlenen müzik ve izlenen videolar, multimedya keyfinin bile ayrı yazılımlardan tarayıcıya taşınması açık bir işaret değil mi? İnternet tarayıcılar, işletim sisteminde ayrı uygulamaların yaptığı her şeyi kendi içlerinde birleştirip, kısıtlı sistem kaynaklarıyla başarmaya uğraşıyorlar.

Kısacası internet tarayıcılar bir zamanlar olduğundan çok daha esnek ve kullanışlı hale geldi. Bu da çeşitliliğe kapı açtı ve her geçen gün birbirinden ilginç internet tarayıcı özelliklerinin geliştirildiğine şahit oluyoruz. Ama modern bir internet tarayıcı kullanmak, internet uygulamalarının bütün işlevlerinden yararlanmak için çok önemli. Eski sürümler gereken teknolojik standartlara uyumluluğa haiz değiler. Tarayıcıda video izlemek gibi yeni HTML özelliklerinin yanı sıra internet tabanlı JavaScript uygulamalarının hızlı çalıştırılabilmesi için güncel tarayıcılar gerekiyor.

Ama şimdilik analizleri bir kenara bırakıp istatistiklere bakalım...

Ve beklediğiniz istatistikler...

Tıklayarak tarayıcıların dünyadaki paylarını görebilirsiniz

Net Applications'un araştırmaları ortaya üzerinde analiz yapılabilecek yeni rakamlar koyuyor. Global değişkenleri daha iyi hesaplayan yeni metodolojisi ile NA, Internet Explorer'ın rakiplerinin yavaş ama kararlı bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor.

IE'nin en büyük rakibi olan Firefox, pazar payını yüzde 22.5'ten yüzde 23'e çıkartıyor. Google Chrome, yüzde 2.6'dan yüzde 2.8'e yükseliyor. Apple'ın Safari'si yüzde 4.1'den oynamıyor. Opera 10'un çıkışından önceki ölçümlere göre yüzde 2'lik Opera pazar payı da değişmiyor. Internet Explorer ise yüzde 67.7 olan pazar payında yüzde 67'ye geriliyor.

Bir sonraki sayfada tarayıcıların farklı sürümlerinin kullanım dağılımını ve değişimi görebilirsiniz...

Tarayıcıların sürümlere göre dağılımı

Internet Explorer 6 hala en hakim internet tarayıcı, ancak Microsoft'un yoğun çabaları sonucunda kullanımı düşüyor ve IE6 yerini IE8'e bırakıyor. IE 8 kullanımı Temmuz ve Ağustos ayları arasında yüzde 12.5'ten 15.1'e yükseldi. IE 7 kullanım oranı ise yüzde 23.1'den yüzde 21.1'e geriliyor.

Mozilla'nın yeni Firefox sürümü 3.5 Haziran ayında çıktı ve yüzde 4.5'tan 8.9'a çıktı. Firefox 3.0'ın kullanımı da bununla birlikte 16.2'den 12.5'e düştü.

Gelişmeleri takip etmeye ve sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Win7'nin yaygınlaşması ile IE8 yeniden kullanım payını artıracaktır !

Max_Real Qnx

ŞU BU GERÇEKTİR Kİ OPERA HAKKETTİĞİ YERE YANİ 1 SIRAYA DAHA GELMEDİ AMA GELMEYECEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ

en hızlısı chrome

1 ay önce olsa tereddüt etmeden en iyi tarayıcı'nın Mozilla Firefox olduğunu söyleyebilirdim. Fakat 3.5 güncellemesiyle Youtube.com ve Facebook Video'da bazı videoların oynatılması sonucu çökme oluyor. Ayrıca durup dururken 'Hoppalaaa firefox bir hata yaptı ama nedeni bilinmiyor.' Tarzı erorlar veriyor. Yine de FlashGot ve VideoDownlaoadHelper gibi eklentileriyle (ve niceleriyle) öenmli bir destek sunuyor. Firefox saçma sapan hatalar vermeye başlayınca aktif kullanmaya başladığım Safari ise en sağlıklı tarayıcı gibi görünüyor. Sonuçta bir Apple yazılımı :). Bence kesinlikle IE kullanılmamalı çok hantal ve bir sürü daha iyi alternatif var.

IE6 tamamen piyasadan silinmedikçe gerçek rekabeti göremeyeceğiz. Çünkü IE6 yok olmazsa biz IE8'in diğer tarayıcılarla kendi başına ne kadar rekabet edeceğini bilemeyiz ve IE hep piyasaya hakim kalır.

Millet hala ie6 kullanıyor önce buna çözüm bulunmalı. zorunlu güncelleme şart ie6 lara.

Windows 7 satışlarından sonra Bakın ie 8 nasıl artacak.

en büyük IE8 başka büyük yok kardeşim, rakamlarda gösteriyor.!

EEeeeEE daha ne diye geninizi avutuyorsunuz?

Opera 10 Muhteşem deneyin derim..

şuan en hızlısı chrome :)
explorer serisi yalan
mozilla dersen çoğu htm leri desteklemiyor hızlı olsada eksikleri var
opera efektleri çok ama hızlı

Hız isteyenler Safari'ye geçmek yerine Firefox'a geçsinler.Şu ayarları yapın tarayıcı safariden bile manyak uçuyo:
Adres satırına about:config yazıp enterlıyalım.
Gelen sayfada arama ( filter ) satırına pipelining yazalım.

network.http.pipelining ve
network.http.proxy.pipelining satırları üzerine çift sol klik yaparak değerlerinin
True olmasını sağlıyalım.

network.http.pipelining.maxrequests satırı üzerinde sağ klik yapıp değiştir diyerek 500000 rakamını verip enterlıyalım

Aynı yerde boş alana sağ klik yapıp New > Integer diyelim ve
nglayout.initialpaint.delay yazalım değer olarak 0 verelim

Arama satırına network.http yazalım ve gelen listede

network.http.max-connections ......................................................48
network.http.max-connections-per-server ...................................24
network.http.max-persistent-connections-per-proxy ..................12
network.http.max-persistent-connections-per-server .................6 değerlerini ( üzerlerine çift sol klik yaparak ) verelim.
Son olarak;
Arama kutusuna delay yazın ve çıkan bütün değerleri 0 yapın.

Arama ( filter ) satırına security.dialog_ yazalım.
security.dialog_enable_delay satırı üzerinde sağ klik yapıp değiştir diyerek 0 rakamını verip enterlıyalım

Deneyin görün ;)

İnternet Explorer 6 ve 7 kullanıcılarına, özelliklede 7 kullanıcılarına söylüyorum. İE 8 'e geçin gerçekten daha hızlı ve GÜVENLİ.

her türlü mozilla derim kim ne derse desin;)

Evimdeki bilgisayarımda Linux yüklü, Firefox, Konqueror ve Opera kullanıyorum.

Ancak dışarıda bir yerde bir bilgisayara girmek istediğimde (internet cafe, işyeri vs.) oradaki bilgisayarda Windoze kurulu ve tek seçenek IE!!! Çünkü Allah'ın emri (!) Hatta kimi yerlerde Firefox gibi seçenekleri kullanmamıza engel olunmuş, kuramıyoruz, kursak bile bağlanamıyoruz.

Sonuçta eve gidiyorum, evimdeki bilgisayardan güzel güzel, güvenli br biçimde bağlanıyorum

Beyler hepsi kullandım bana kalırsa en iyi sonuç IE8, IE7Pro ve CFosSpeed ile beraber alınıyor.

Ama illaki bir alternatifim olsun diyorsanız Windows Xp için Safari şu an en iyisi diyebilirim !

Max_Real Qnx

firefox kullanıyorum. 4. sürümünü sabısızlıkla bekliyorum.

hız isteyenler mozilla ya falan geçmesin opera 10 a geçsin

en hızlı chrome
en uyumlu IE
en övülen ama doğru dürüst sayfa açamayan FireFox
en muhatap dışı Opera

opera 10 bu haliyle firefox tan daha hızlı mesela birsayfadan başka birsayfaya geçtiniz ama geri dönmek istediniz işte burada opera firefox a fark atıyor geri butonuna bastığınızda aynı sayfayı tekrar yüklemiyor önceden yüklenmiş sayfaya anında geçiyor fakat firefox ta bu işlemi yapınca aynı sayfayı yeniden yüklüyor buda zaman kaybına yol açıyor

safari 4 gerçekten süper.Bu arada google bulut bilgi işlem çalışmalarının altındada hadoop teknolojisi yatıyor oda yahoo nun bir ürünü.Facede dahil olmak üzere bir çok sistem hadoop kullanıyo ;)

AMA HANGİSİ

Firefoxu bulmadan önce -ki o zamanlar hala 56K internetteydim, çoğunuz 56K nedir bilmez, neyse- avant browser, maxton vb bir sürü yazılım denedim. Olmadı hepsi ie motorlıu olduğundan yeterince hız alamadım. Ne zaman ki Firefoxa geçtim nasıl bulduğumu hatırlamıyorum. Sekme teknolojisi yeni yeni oturmaya başlıyordu. Beni mest etti. Beni o gün bu gündür mutlu ediyor. Hiç sorun çıkartmadı.
Etrafımdakilere de Firefox önerdim, kullandırdım onlar da mutlu oldu.

Arkadaşlar Opera 10, bütün tarayıcıları geride bırakmaya devam ediyor. Beta sürümünden çıktı. Mutlaka deneyin: http://www.chip.com.tr/konu/opera-10-tarayicinin-final-surumu-yayimlandi_14978.html

senelerdir Opera'dan vazgeçirecek bir tarayıcı görmedim

google chome süüper bence tek onu kullanın tavsiye ederim

ölümüne google chorme

hala ie kullananlara şaşıyorum.zaten windowsla tümleşik gelmese ie nin yerinde su an firefox olurdu.Çünkü çoğu kullanıcı firefox nedir onu bile bilmiyordur eminim.elinde ne varsa onunla yetiniyor.firefox harika ötesi bişey yaaa..kullanmayanlar bilg. kulanmayı bilmeyenlerdir heralde:)operada çok iyi mesela ..fakat forever firefox sonrada opera..ie bunların yanından geçemez

Teşekkürler M.G.G.

03 Eyl 2009 16:46 yorumundaki Firefox ayarlarını yaptım, Firefox uçuyor.
İlk defa verilen bir Firefox ayarı işe yaradı. Sağol

In Opera We Trust..

ben opera kolaniyorum superr bir tarayaci herkese tavsiye ederim

ben netscape kullanıyorum gayette iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir