İnternet tarayıcıda 3D keyfi geliyor!

3D grafikler web tarayıcılara beklenenden erken geliyor! Peki hangi tarayıcılar 3D desteği sunacak?

Daha önceki bir haberimizde internet tarayıcılara gelen 3D desteğinden bahsetmiştik. Ancak son gelişmeler bunun beklediğimizden de erken gerçekleşebileceğini gösteriyor.

İnternet tarayıcı üzerinden oynanan flash tabanlı oyunların bile inanılmaz popüler olduğunu düşünürsek, 3D hızlandırmaya sahip ve bütün platformlarda, kurulumsuz bir şekilde çalışabilecek; üstüne üstlük açık kaynak kodlu olacak bir teknoloji bu.

Apple tarafından KHTML'den oluşturulan, açık kaynak kodlu WebKit motoru bu bahsi geçen özellikleri sunacak. Birkaç gün önce güncellenen WebKit, artık WebGL'i de içeriyor. WebGL ise OpenGL ES 2.0'ın JavaScript kullanan bir internet tabanlı sürümü. Yetenek olarak internet tarayıcılarda Adobe Flash'ın pabucunu dama atabilecek seviyede bir standart.

WebKit kullanan Google Chrome ve Opera, ayrıca Gecko kullanan Firefox, WebGL'i internet tarayıcılarına dahil etme kararını çoktan almıştı. Safari'nin de bunları takip etmesi beklenirken, Microsoft Internet Explorer'ın ne yapacağı henüz bilinmiyor.

Son olarak şunu da belirtelim ki, bu özellik beklediğimizden erken de gelse, düzgün çalışacak şekilde internet tarayıcılara dahil edilmesi aylar alacaktır.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

google chrome halı hazırda 3d desteğini zaten sunuyor

3D fln derken açık üstüne açık görüceniz bak

haa 3D yapsınlarda bi sayfanın açılmasını 1 saat bekliyelim demi

biz onu açana kadar bir saat geçer malum ttnet'İn sunduğu süper hızlı adsl yle ancak 10 yıl sonra görürüz.

firefox gecko kullanır webkit değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir