İnternet tarayıcınız sizi ele veriyor!

Kullandığınız tarayıcı hakkınızda ne kadar çok şey biliyor? Tıklayın, kendiniz test edin...

  • Ümit Öncel
Bilgilerinizi toplamak için yeni yöntemler!

Sitelerin bilgisayarınıza gizlice yerleştirdiği çerezleri temizlemeyi biliyor olabilirsiniz. Hatta Flash ile gizlice bırakılan çerezleri de engelliyor ve güvenmediğiniz sitelere zaten girmiyorsunuzdur. Ama bunlar sitelerin sizi, herhangi bir ziyaretçiden ayırmasına ve hakkınızda bilgi toplamalarına engel değil. Üstelik bunu yapmak için son derece masum görünen ve yaygın bazı araçlar kullanıyorlar.

Ancak yeni yöntem ile siteler basit javascript kodları ile kullandığınız sistemin bazı özelliklerini kontrol ediyorlar. İşletim sisteminizi, ekran çözünülürlüğünüzü, kullandığınız tarayıcı ve hatta bulunduğunuz zaman dilimini bile kontrol ediyorlar. Milyonlarca Vista kullanıcı var diye düşünebilirsiniz. Bu gibi ufak tefek bilgilerin sizi diğer kullanıcılardan ayırt etmeye yetmeyeceğine inanabilirsiniz.

Kendiniz test edin

Fakat Vista 6002 Build, 1280x800 çözünülürlük, +2 GMT saat dilimi gibi bilgilerin yanına bir de sisteminizde yüklü tüm yazı tipleri ve kullandığınız tarayıcının her bir eklentisinin bilgisini de ekleyince, ister inanın ister inanmayın siteler sizi diğer kullanıcılardan ayırt edip, bir sonraki ziyaretinizde tanıyabiliyorlar.

Sizin sisteminize dair bilgileri kullanarak, diğer kullanıcılardan ayırt edilip edilmeyeceğinizi test etmek için şu güvenli siteyi ziyaret edebilirsiniz. Eğer üst satırda "Your browser fingerprint appears to be unique" yazısını görecek olursanız, sizin de dijital parmak izinizi çıkartmak mümkün demektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

test yaparken eksik bilgilerimizi tamamlamış olmayalım!.meraklı

zaten çoğu kişiye diyorum eğer çok gizli kalmak istiyorsanız internete girmeyin (:

bazı yabancı site ve forumlarda sağda solda msn kızları çıkıyor ve hepsinde izmir yazıyor. bu yüzden olabilir. açıklama için teşekkürler..

dediğiniz gibi bu tür şeyleri yapmak çok kolay. en basitinden google'ın analytics servisinde bile sitenize giren ziyaretçilerin işletim sistemini, ekran çözünürlüğünü, tarayıcısını, saat dilimini görebiliyorsunuz. herkesin ulaşabileceği bir servisten bile bu bilgileri alabiliyorsak kim bilir siteler neler yapıyordur.

bu tarayıcı yarışlarının kızışmasını da buna bağlıyorum. explorer, chrome, mozilla vs... neden bedava bir program yapıp bize sunuyorlar? bence en önemli nedeni bu kişisel veriler. artık kişisel verilerimiz dünyanın en değerli şeyi oldu kanımca

"Your browser fingerprint appears to be unique" yazısı çıktı ve bilgisayarımla ilgili bir çok bilgi.Güvenli değil mi şimdi.

çare nedir win7 mi?

Your browser fingerprint appears to be unique among the 787,452 tested so far.

Your browser fingerprint appears to be unique= görünen o ki tarayıcınızın parmakizi eşsiz.
bu cümle nasıl oluyo da parmak izi çıkartılabiliyo diye çevriliyo??? asıl bu çıkıyorsa çıkartamıyorlar.
inglizce bilmeyen biri mi çevirdi ne yaptı???

CHIP Online'ın notu:
Çeviri değil, meali verilmiş.

o zaman forumlardan atılan bir kişinin farklı bir isimle tekrar kayıt olmasını engellesinler o zaman işe yarıyor diyelim

linki inprivate pencerede açtığımda benim tarayıcımın 300bin küsür tarayıcı ile aynı olduğu ve parmak izimin olmadığı ortaya çıktı. demek ki gerçekten işe yarıyor bu inprivate :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play