İnternet tarihinde bir sayfa kapandı

İnternet tarihinin hafızalara kazınan sitelerinden biri, sayısız ilk sayfanın evi artık yok...

  • Ali Güngör
Geocities artık yok!
Yahoo böyle duyurmuştu

Daha önceden duyurduğumuz gün geldi çattı. Yahoo! GeoCities'i nihayet kapattı. İnternet tarihinin önemli sitelerinden GeoCities, milyonlarca kullanıcının kendi internet sayfalarını ilk kez yayınlama imkanı bulduğu mecra olmuştu.

Yahoo bu hizmetin yerine 3.57 milyar dolarlık hissesini satın aldığı bir hizmeti devreye sokacak. Nisan ayında planlarını açıklayan ve yeni kullanıcı alımını durduran site, kullanıcıları yeni hizmetine yönlendiriyor.

GeoCities'deki yıkımın en kötü yanı burada yer alan sayfaların yedeklerinin alınmadan siliniyor oluşu. Internet Archive ve Archive Team isimli iki farklı organizasyon bu sayfaları yedeklemeye çalışıyordu.

Biz de siteyi yedekleyemesek de GeoCities'i GeoCities yapan, internetin o dönemine has özellikleri daha doğrusu antikaları sizin için derledik. Galerimizde bulabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Web tasarıma ilk adımımı attığım siteydi geocities,her ne kadar kullanımı iyice azalmış olsada yinede kapanmasına üzüldüm.

Geocities her ne kadar bir çoğumuzun ilk sitelerini yayınladığı veya test ettiği bir bölge olmasına rağmen gene de duygusal olmamak lazım; çünkü Geocities çağın çok gerisinde kalmıştı.

Şimdi öyle bedava WebHostingler var ki kimsenin Geo'nun arkasından ağlamasına gerek yok.

Geocities misyonunu yerine getirdi ve ömrünü doldurdu.
İhtiyar Geocities yerini üstün gençlere bıraktı.

Ruhu şad olsun.

Yahoo bu hizmetin yerine 3.57 milyar dolarlık hissesini satın aldığı bir hizmeti devreye sokacak. yazmışsınız fakat bu konuda bir bilgi yok onuda yazarsanızz bilgilendirme açısından iyi olurr..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play