Hoax: Tehlikeli internet yalanları

E-postalar ya da siteler aracılığıyla yayılan internet yalanları, çoğu zaman tehlike anlamı taşıyor.

Hamile kalan erkek

Hamile kalan erkek
Yalanın da bu kadarı: Erkekler hamile kalabilir.

Bir erkek hamile kalıp, çocuk doğurabilir mi? İlk başlarda e-posta iletisi olarak internette dolaşan ve yüzyıllardır tıp biliminin önemli araştırma konularından biri olan bu konu hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını www.MalePregnancy.com web sitesi veriyor. Site üzerinde Lee Mingwei adındaki dünyanın ilk hamile erkeğinden bahsediliyor. Lee Mingwei'nin şanslı mı yoksa şansız mı olduğunu, bilim ve erkek cinsiyeti adına dünyaya ne tür bir hizmet sunduğunu bilemeyiz ama sitenin ziyaretçilerine Mingwei'nin hamileliği hakkında basın haberleri, resimler, video klipleri ve EKG raporları ayrıntılı olarak sunuluyor.

Siteden edindiğimiz bilgiye göre yapılan araştırmalar sonuçlandıktan sonra bu uygulamanın yaygınlaştırılabileceği ve bu durumda artık çok yakın bir gelecekte erkeklerin de çocuk doğurabileceği sonucu ortaya çıkıyor. Bu durumda muhtemelen dünya üzerindeki birçok kadının rüyası da gerçek oluyor. Bir dönem başrolünü Arnold Schwarzenegger'ın oynadığı Junior adlı filmin de konusu olan bir erkeğin hamileliği sitede gerçekçi bir biçimde işlenmiş.

Bu site kuşkusuz internette bulduğumuz her bilgiye, doğruluğundan emin olmadan inanmamamız gerektiğini gösteren benzersiz bir örnek.

İlk kez 1999 yılında yayınlanan site 2000 yılında medyanın büyük ilgisini çekmiş ve hakkında çok sayıda haber yapılmış. Sitenin sahibi Virgil Wong, sitede yer alan fotoğraflar ve veriler üzerinde o kadar başarılı bir biçimde çalışmış ki bu güne kadar milyonlarca internet kullanıcısını bu haberin gerçek olabileceğine inandırmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Gerçekten çok faydalı bir yazı olduğu kanaatindeyim. Umarım bu yazıyı birçok kişi okur ve bilgilenir.

bir araştırmaya göre 2100 yıllarından sonra kadınların erkeklere oranı 7/3, yani her 10 kişiden 7 si kadın 3 erkek olacak, bu durumda böle bir şey gerçekleştirmek, çok gereksiz birşey.

Tüm yazılanları okudum. Çoğu yazılanı herkesin bilmesi gerekir. Duygu sömürücü olanlar hakkındakiler iyi geldi.

5. sayfadaki kusursuz kadın haberi 11/06/2008 de TRT Ana Haberede konu olmuş, konuyla ilgili sokak röportajları bile yapılmıştı.

internet ortamında yayılan yada yayılmaya çalışılan bilgi kirliliğine kapılmamak gerekir her sçylenene,her gösterilen anormalllikler abrtıdan başka bir sey değil diye düsünüyorum...

Dün süper kadın haberini posta gazeteside yayınladı arka sayfada demekki medyada atlıyor herşeye haber olsunda ne olursa olsun artık güvenilecek gazete sayısı iyicene azalıyor okunacak haber bir gazetede 4-5 tane olmaya başladı ortalama 100 haber var ama hep boş şeyler yazmışlar karalamışlar doğruluğunu internetten araştırmak çok kolay mesela suan sizin yazınızı okuyup bu aletin doğruluğunu öğrenmiş olduk ama her gazete yada tv görülen haberin doğruluğunu kaç kişi merak ediyor ?

yazıyı hazırlayanın ellerinden öpüyorum, çok teşekkürler... (ben yakın çevreme bu konuda mailler atıp duruyor özellikle forward konusunda onları uyarıyordum... bu yazıyı word'e aktarıp arkadaşlarıma gönderdim, o derece hoşuma gitti)

yok artık bu da mı yalan? ancak ben bunu birkaç gün önce bir televizyon kanalının ana haber bülteninde izledim. haberde robotu yapan kişi konusuyordu bir de robotu kullanan bir erkek gösteriliyordu.

"bu maili 13 kişiye gönder, bi adam göndermiş mutlu olmuş, diğer adam göndermemiş ölmüş...." gibi yazılar olan bi mail kesinlikle yalandır, asla inanmayın ve göndermeyin. birileri internette yayılmak istiyor

ne olursa olsun geyik, karikatür veya resim toplu gönderim yaptığınız maillerde kişileri bcc alanına ekleyiniz.

ulen lise 3 okuyan herkes bonsainin sadece bitkilere has özellikten yola çıkılarak yapıldığını bilir! yuh bea!
(buradan öss, lgs, oks, sbs ve bilimum "s"lere "s"lamlarımı gönderiyorum

gönderdiğim mailleri şifrelersem, yani "gizli kopya" yı tıklayıp alıcının
isim ve adresleri görmesini engellersem, yinedemi adresler ele geçiriliyor. LTF.bilgisi olan aydınlatsın beni.Teşekkürler.m e t.

çok ilginç kadını anladım ama erkek nasıl nerden çıkartıcak onu

normal bişey hep kadınlarmı doğaracak biraz erkekler doğursun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir